Krimi

Inženýr dostal šest let za přípravu dvojnásobné vraždy

obrazek

Pavel Pokorný se u soudu bránil focení jak mohl.

FOTO: Aleš Honus, Právo

28.11.2008 11:00 Šest let ve věznici s ostrahou si má podle pátečního verdiktu ostravského krajského soudu odsedět inženýr Pavel Pokorný. Třiapadesátiletý muž z Ostravy si podle rozsudku najal koncem minulého roku dva zabijáky, aby zlikvidovali jeho známého a také manžela jeho neteře. Soud ho uznal vinným z přípravy vraždy, trest ale mimořádně snížil na polovinu nejnižší trestní sazby.

Muže usvědčili jak dva muži, kteří podle soudu od Pokorného inkasovali za připravovanou vraždu zálohu 25 tisíc korun, tak i série nepřímých důkazů. Obžalovaný však od počátku vinu odmítal. „Nic horšího a sprostějšího jsem ještě od soudu neslyšel,“ reagoval na verdikt Pokorný, který si po celou dobu zakrýval tvář před novináři.

Podle obžaloby, kterou uznal soud v celém rozsahu, navázal Pokorný kvůli snaze vyřešit své finanční spory kontakty s ostravskými mafiány a chtěl po nich vymoci od muže dlužnou částku 250 tisíc korun. Žádal je například, aby mu poničili zařízení jeho pivního baru v Ostravě-Porubě a zbili ho.

Později své požadavky vystupňoval a žádal je o fyzickou likvidaci nejen tohoto muže, ale také svého příbuzného, který je vysokým policejním důstojníkem. Najatí muži požadavky naoko akceptovali a převzali od obžalovaného 25 tisíc korun jako polovinu z dohodnuté částky za dvojnásobnou vraždu.

„K žádnému útoku na jmenované osoby ale nedošlo, protože aktéři celou věc po společné domluvě oznámili z obavy, aby obžalovaný svůj záměr skutečně nevykonal sám,“ tvrdí žalobce Jaroslav Kandráč.

Podle soudu je proti Pokornému dostatek důkazů. „Soud si je vědom kriminální minulosti svědků, nicméně jejich tvrzení má oporu v dalších důkazech,“ řekl soudce. Nicméně dodal, že k dokonání trestného činu nedošlo a navíc nebyla příprava vraždy v takovém stádiu, že by si obžalovaný například obstarával zbraně. „Proto bylo možné vyměřit trest pod spodní hranici trestní sazby,“ řekl soudce.

Rozsudek zatím není pravomocný, Pokorný se proti němu odvolal, protože se cítí nevinen. Možnost odvolání zvažuje i státní zástupce, kterému se nelíbí nízký trest. „S výrokem o vině souhlasím, ale trest je o padesát procent nižší než minimální sazba za tento trestný čin. Proto po obdržení písemného vyhotovení rozsudku zvážím možnost podání odvolání,“ řekl státní zástupce.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

V kontejneru v Teplicích se zřejmě našly lidské ostatky

-

dnes 21:53 Video: aktualizováno Ústečtí krajští kriminalisté...

Na muže na Kladensku spadlo auto, na místě zemřel

-

dnes 18:46 Video: Na staršího muže spadlo ve čtvrtek odpoledne ve...

Lupiči přepadli Švandovo divadlo v Praze, vrátného přivázali v hledišti

-

dnes 15:38 Video: Pražští kriminalisté vyšetřují loupežné...

Na vnitru odvolali šéfa sportovních střelců, s jeho odsouzením to prý nesouvisí

-

dnes 15:33 Ředitel Centra sportu Ministerstva vnitra Jiří Beran...

Policie bude opět hlídkovat v hybridu BMW i8, tentokrát na Plzeňsku

-

dnes 13:24 Policie opět testuje hybridní auto BMW i8, který...

Policie zasahovala v dopravním podniku v Liberci

-

dnes 13:15 aktualizováno Detektivové Národní centrály proti...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby