Krimi

Nad parkováním policejních aut v Plzni visí stín korupce

obrazek

FOTO: Petr Nový, Novinky

25.11.2008 07:34 Detektivové z útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality se začali zajímat o výběrové řízení na parkovaní policejních vozů v Plzni. Před pěti lety si zdejší krajská policejní správa vybrala pro parkování části svého vozového parku podzemní garáže u plzeňského mostu Milénia, které provozuje společnost Blue Earth s.r.o. Firma tehdy nabídla finančně mnohem výhodnější podmínky pronájmu než další účastníci veřejné soutěže.

Jako vítěz získala pětiletou smlouvu, která jí zaručovala příjem tři čtvrtě miliónu korun ročně. Existuje ale podezření, že vítězná firma znala dopředu nabídky konkurence, a mohla tak nabídnout cenu nižší než ostatní zájemci. Právě cena byla jedním z hlavních kritérii soutěže.

„Ta věc nám byla státním zástupcem přidělena teprve minulý týden,“ řekl v pondělí Právu mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Původně případ prošetřovali policisté z hospodářské kriminálky zmiňované policejní správy. Věc odložili s tím, že skutek je už promlčen. Státní zástupce ale v jejich postupu zjistil závažné nedostatky, spis regionální policejní správě odebral a přidělil republikovému policejnímu útvaru.

Podle zjištění Práva měl informace o nabídkách konkurence předat zástupcům vítězné firmy Blue Earth dnes již bývalý civilní zaměstnanec ekonomického odboru Západočeské policejní správy Miroslav Krieger.

Tajná nahrávka ze schůzky

Učinit tak měl údajně na schůzce v kanceláři tehdejšího ředitele Blue Earth Jiřího Galody. Z této schůzky existuje tajná zvuková nahrávka, kterou nalezla policie při domovní prohlídce u Galody o dva roky později.

Kriegrovi mělo být údajně slíbeno, že za informace o konkurenci získá motocykl v hodnotě několika desítek tisíc korun.

Že schůzka proběhla, potvrdil v pondělí Galoda. „O té schůzce vím, ale jen zprostředkovaně. Nebyl jsme na ní,“ uvedl na dotaz Práva.

Komentovat schůzku nechtěl ani Krieger. „Podepsal jsem mlčenlivost ohledně všech veřejných zakázek, které jsem za správu uzavíral,“ vysvětloval Krieger, proč o tom nemůže hovořit.

Právu se podařilo vypátrat ještě jednoho člověka, který zřejmě zprostředkoval schůzku mezi Kriegrem a zástupci firmy Blue Earth a který se jí měl i účastnit. Tím byl tehdejší zastupitel Úřadu městského obvodu Plzeň 1 za ODS Karel Szikszay. „Na žádné takové schůzce v roce 2003 jsem nebyl. Nebudu se dál k tomu vyjadřovat,“ řekl a zavěsil telefon.

Smlouva o pronájmu 120 parkovacích míst v garážích u mostu Milénia pro Západočeskou policejní správu vyprší 31. prosince 2008. „Už ji dál prodlužovat nebudeme,“ potvrdil náměstek krajského policejního ředitele Jiří Tyc.

Podivné výběrové řízení na parkování policejních aut není jedinou aférou spojovanou s firmou Blue Earth. Policisté trestně stíhají bývalého plzeňského zastupitele za ODS Petra Tofla, který měl od firmy přijmout půlmiliónový úplatek za to, že zajistí urychlení reklamačních oprav objektu, aby jej mohla zmiňovaná firma plně využívat ke komerčním účelům. Objekt patří městu, firma Blue Earth je tam v nájmu.

Patrik Biskup, Právo

nahoru

Krimi:

Cizinec v BMW ujížděl Prahou. V křižovatce ho smetlo auto

-

dnes 13:23 Video: Nehodou skončilo pondělní policejní...

O vyjednávání nic nevím, řekla Němcová soudu v kauze Nečasové a poslaneckých trafik

-

dnes 11:27 Kauza tzv. trafik pro poslance, ve které jsou...

Policie nezjistila, jak utekly šelmy na Hradecku. Trestný čin spáchán nebyl

-

dnes 10:39 aktualizováno Únikem šelem z Bioparku Štít na...

Řidička na D1 na Přerovsku vytlačila opel, který naboural

-

dnes 10:32 Policisté tento měsíc vyšetřují už druhý případ...

Před soudem stanul policista, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče. Narazil do nás, tvrdí

-

dnes 08:38 Video: aktualizováno Za nevybíravý zásah proti řidiči...

Strážníci zveřejnili video z honičky, která skončila požárem. Měl jsem 10 piv, řekl řidič

-

včera 18:02 Video: Městská policie Praha zveřejnila v pondělí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů