Zahraniční

NATO čelí špionážnímu skandálu, odhalilo ruského agenta

obrazek

Představitelé NATO estonského agenta přirovnávají k dvojitému agentu CIA Aldrichu Amesovi.

Novinky

18.11.2008 14:28 Severoatlantickou aliancí otřásá špionážní skandál, vysoký úředník estonského ministerstva vnitra Hermann Simm s přístupem k tajným informacím Aliance byl zatčen pro podezření z dlouholeté špionáže pro Rusko. Jím předávané materiály měly podle deníku Daily Telegraph obsahovat i informace o počítačové obraně NATO, americkém protiraketovém štítu nebo operacích Aliance v Kosovu a Afghánistánu.

Jedenašedesátiletý Simm byl na ministerstvu zodpovědný za nakládání s informacemi od spojenců z NATO a EU a měl přístup téměř ke všem tajným dokumentům. S případem obeznámení odborníci předpokládají, že „prakticky všechno“, co si mezi sebou předávají členské státy obou organizací, dostala ruská tajná služba. Simm měl kromě toho dohled nad prováděním bezpečnostních prověrek agentů estonské tajné služby, mohl proto na odpovědná místa nasadit další dvojité agenty.

Představitelé NATO estonského agenta považují za „velkou rybu“ a přirovnávají jej k dvojitému agentovi CIA Aldrichu Amesovi. Ten jako agent CIA předával tajné informace KGB. V roce 1994 byl zatčen a později odsouzen na doživotí.

Simma a jeho ženu Heete policie zatkla koncem září v estonské metropoli Tallinu. Do Tallinu se poté vydal tým vyšetřovatelů NATO, který má zjistit, jak velké škody ruský agent napáchal. Podle deníku experti s postupem vyšetřování objevují čím dál závažnější úniky informací.

Kontakt s Rusy podle nich Simm navázal už koncem osmdesátých let, zpočátku byl pravděpodobně evidován jako spící agent. Jeho kariéra strmě stoupala a v roce 1994 se dostal do čela estonské policie. Zhruba v té době jej ruští agenti aktivovali. Později přešel na ministerstvo vnitra, kde pracoval jako vedoucí oddělení. Od Rusů měl za předávání tajných materiálů dostat několik miliónů dolarů, za které si koupil například venkovské sídlo na břehu Baltského moře, nebo vilu v Tallinu. Právě podezřelé zbohatnutí ho nakonec prozradilo.

Formálně bude obžalován začátkem příštího roku, hrozí mu 15 let vězení.

nka, Der Spiegel, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Itálie pohrozila zastavením příspěvků pro EU, pokud se nezmění přístup k migrantům

-

dnes 20:22 Italský ministr vnitra Matteo Salvini po středečním...

Uprchlíci jsou většinou oběti, jde pořád o lidi, řekla Merkelová

-

dnes 19:01 Velká většina uprchlíků jsou podle německé kancléřky...

Trump otočil. Podepsal dekret, který zamezí odebírání dětí zadrženým imigrantům

-

dnes 18:24 aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve...

Sněmovna lordů přijala zákon o brexitu beze změn posilujících roli parlamentu

-

dnes 17:30 aktualizováno Britská Sněmovna lordů přijala ve středu...

Džihádisté nepolevují, varuje Europol. Počet teroristických útoků v Evropě roste

-

dnes 17:10 Státy Evropské unie loni čelily 205 teroristickým...

Stop Soros v Maďarsku prošel, organizování migrace bude trestným činem

-

dnes 15:44 Poslanci maďarského parlamentu ve středu schválili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů