Zahraniční

NATO čelí špionážnímu skandálu, odhalilo ruského agenta

obrazek

Představitelé NATO estonského agenta přirovnávají k dvojitému agentu CIA Aldrichu Amesovi.

Novinky

18.11.2008 14:28 Severoatlantickou aliancí otřásá špionážní skandál, vysoký úředník estonského ministerstva vnitra Hermann Simm s přístupem k tajným informacím Aliance byl zatčen pro podezření z dlouholeté špionáže pro Rusko. Jím předávané materiály měly podle deníku Daily Telegraph obsahovat i informace o počítačové obraně NATO, americkém protiraketovém štítu nebo operacích Aliance v Kosovu a Afghánistánu.

Jedenašedesátiletý Simm byl na ministerstvu zodpovědný za nakládání s informacemi od spojenců z NATO a EU a měl přístup téměř ke všem tajným dokumentům. S případem obeznámení odborníci předpokládají, že „prakticky všechno“, co si mezi sebou předávají členské státy obou organizací, dostala ruská tajná služba. Simm měl kromě toho dohled nad prováděním bezpečnostních prověrek agentů estonské tajné služby, mohl proto na odpovědná místa nasadit další dvojité agenty.

Představitelé NATO estonského agenta považují za „velkou rybu“ a přirovnávají jej k dvojitému agentovi CIA Aldrichu Amesovi. Ten jako agent CIA předával tajné informace KGB. V roce 1994 byl zatčen a později odsouzen na doživotí.

Simma a jeho ženu Heete policie zatkla koncem září v estonské metropoli Tallinu. Do Tallinu se poté vydal tým vyšetřovatelů NATO, který má zjistit, jak velké škody ruský agent napáchal. Podle deníku experti s postupem vyšetřování objevují čím dál závažnější úniky informací.

Kontakt s Rusy podle nich Simm navázal už koncem osmdesátých let, zpočátku byl pravděpodobně evidován jako spící agent. Jeho kariéra strmě stoupala a v roce 1994 se dostal do čela estonské policie. Zhruba v té době jej ruští agenti aktivovali. Později přešel na ministerstvo vnitra, kde pracoval jako vedoucí oddělení. Od Rusů měl za předávání tajných materiálů dostat několik miliónů dolarů, za které si koupil například venkovské sídlo na břehu Baltského moře, nebo vilu v Tallinu. Právě podezřelé zbohatnutí ho nakonec prozradilo.

Formálně bude obžalován začátkem příštího roku, hrozí mu 15 let vězení.

nka, Der Spiegel, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Plat deset dolarů a 144 vajec jako bonus nabízí venezuelská firma zaměstnancům

-

dnes 06:21 Venezuelská bezpečnostní firma Atlas Security se snaží...

Policie floridského střelce Cruze vyšetřovala již předloni

-

včera 21:28 Informace o neobvyklém chování střelce Nicolase Cruze,...

Papež obnovil činnost komise proti zneužívání děti

-

včera 17:31 Papež František obnovil činnost komise zaměřené proti...

Wales a západ Anglie zasáhlo zemětřesení

-

včera 16:57 aktualizováno Wales a západ Anglie postihlo v sobotu...

Chcete peníze, musíte být solidární s uprchlíky, vzkazuje Merkelová

-

včera 16:03 Státy očekávající finanční podporu unie, musejí v...

Je to jen plané žvanění, reagoval Lavrov na slova USA o ruském vměšování do voleb

-

včera 15:05 Za žvanění považuje šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby