AutoMoto

Automobilka GM pomýšlí na vedoucí pozici na ruském trhu

11.11.2008 08:00 Největší americká automobilka General Motors by se během dvou let mohla stát jedničkou na ruském trhu. Uvedla to mluvčí ruských aktivit společnosti Anges Ronaová. Automobilka tento týden spustila provoz ve své první vlastní montážní továrně v Rusku.

Firma doufá, že prodej na tomto rozvíjejícím se trhu pomůže alespoň zčásti kompenzovat slabou poptávku ve vyspělých zemích. Továrna za 300 miliónů dolarů (téměř šest miliard korun) bude vyrábět 70 000 vozů ročně. Ruský prezident Dmitrij Medveděv označil nový závod za dobrý investiční projekt, který se dívá do budoucnosti.

Továrny již v Rusku otevřely či plánují otevřít téměř všechny přední světové automobilky. Loni v listopadu zahájila provoz ruská továrna společnosti Volkswagen, která ve městě Kaluga montuje modely Volkswagenu a české Škody Auto.

Ruský trh s automobily byl na cestě stát se největším v Evropě, poptávku však zasáhla finanční krize. "Soudě podle toho, jak rychle ruští výrobci automobilů omezují produkci, by se General Motors mohl během dvou let stát jedničkou na (ruském) trhu," uvedla Ronaová.

:. General Motors otevřel minulý týden v pátek nový závod v Petrohradu. Foto: GM

"Ekonomická situace se v posledních několika měsících dost dramaticky zhoršila, my však věříme v budoucnost ruského trhu," dodal mluvčí GM pro střední a východní Evropu Marc Kempe.

Výrobci i prodejci to v Rusku nyní budou mít těžké

Pozorovatelé tvrdí, že první čtvrtletí příštího roku bude pro výrobce i prodejce aut v Rusku obtížné. "V příštích šesti měsících bychom mohli vidět zpomalení, ale jakmile se ekonomická situace stabilizuje a půjčky na auta se stanou dostupnějšími, bude trh pokračovat v růstu," řekl analytik Michail Pak z investiční banky Metropol. "Rusko se rozhodně stane největším trhem s auty v Evropě. Pokud ne letos, tak v příštím roce," dodal.

GM tento týden oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolarů (49 miliard korun) po rekordní ztrátě 42,5 miliardy dolarů ve stejném loňském období. Varovala rovněž, že by jí v příštím roce mohla dojít hotovost.

Novinky, ČTK

nahoru

AutoMoto:

Volvo otevřelo svou první továrnu v USA a ukázalo nové S60

-

dnes 19:43 Obrazem: Volvo Cars ve středu večer středoevropského...

Volvo se čelně srazilo s kamiónem. Řidič odešel po svých

-

dnes 16:32 Náraz do kamiónu většinou končí velmi špatně, ovšem...

Chevrolet nabídl majiteli shořelé tesly vlastní elektromobil

-

dnes 15:10 Tesla Model S Michaela Morrise nedávno hořela v Los...

Audi a Hyundai budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů

-

dnes 14:09 Spolupráci mezi Audi a korejskou firmou Hyundai asi...

Auto s klíči uvnitř se samo nezavře, není-li vadný mikrospínač

-

dnes 13:57 Odemykání automobilu je celkem banální věc - přijdete k...

Kia Ceed přijíždí s autonomií druhého stupně a větším kufrem

-

dnes 12:46 Obrazem: Nový ceed se zbavil apostrofu v názvu, ale...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů