AutoMoto

Automobilka GM pomýšlí na vedoucí pozici na ruském trhu

11.11.2008 08:00 Největší americká automobilka General Motors by se během dvou let mohla stát jedničkou na ruském trhu. Uvedla to mluvčí ruských aktivit společnosti Anges Ronaová. Automobilka tento týden spustila provoz ve své první vlastní montážní továrně v Rusku.

Firma doufá, že prodej na tomto rozvíjejícím se trhu pomůže alespoň zčásti kompenzovat slabou poptávku ve vyspělých zemích. Továrna za 300 miliónů dolarů (téměř šest miliard korun) bude vyrábět 70 000 vozů ročně. Ruský prezident Dmitrij Medveděv označil nový závod za dobrý investiční projekt, který se dívá do budoucnosti.

Továrny již v Rusku otevřely či plánují otevřít téměř všechny přední světové automobilky. Loni v listopadu zahájila provoz ruská továrna společnosti Volkswagen, která ve městě Kaluga montuje modely Volkswagenu a české Škody Auto.

Ruský trh s automobily byl na cestě stát se největším v Evropě, poptávku však zasáhla finanční krize. "Soudě podle toho, jak rychle ruští výrobci automobilů omezují produkci, by se General Motors mohl během dvou let stát jedničkou na (ruském) trhu," uvedla Ronaová.

:. General Motors otevřel minulý týden v pátek nový závod v Petrohradu. Foto: GM

"Ekonomická situace se v posledních několika měsících dost dramaticky zhoršila, my však věříme v budoucnost ruského trhu," dodal mluvčí GM pro střední a východní Evropu Marc Kempe.

Výrobci i prodejci to v Rusku nyní budou mít těžké

Pozorovatelé tvrdí, že první čtvrtletí příštího roku bude pro výrobce i prodejce aut v Rusku obtížné. "V příštích šesti měsících bychom mohli vidět zpomalení, ale jakmile se ekonomická situace stabilizuje a půjčky na auta se stanou dostupnějšími, bude trh pokračovat v růstu," řekl analytik Michail Pak z investiční banky Metropol. "Rusko se rozhodně stane největším trhem s auty v Evropě. Pokud ne letos, tak v příštím roce," dodal.

GM tento týden oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolarů (49 miliard korun) po rekordní ztrátě 42,5 miliardy dolarů ve stejném loňském období. Varovala rovněž, že by jí v příštím roce mohla dojít hotovost.

Novinky, ČTK

nahoru

AutoMoto:

Buďte jako Bond. Kupte si jeho Aston Martin

-

včera 20:23 James Bond, nejslavnější tajný agent světa prodává...

Jak by mohlo vypadat BMW X4 ve sportovní M verzi

-

včera 15:32 BMW ukázalo ostřejší verze X4 M40i a M40d rovnou při...

Jeden z nejvzácnějších Fordů Mustang v historii, z edice Iacocca, bude na prodej

-

16.2. 15:35 Americký Ford nadělil mustangu ke 45. narozeninám...

Audi SQ5 můžete mít i jako hatchback. Postaral se o to tuner ABT

-

16.2. 14:33 Chtěli jste sportovní SUV, ale všechna byla příliš...

Ford se loučí s Focusem RS, vznikla rozlučková edice

-

16.2. 13:35 Dny třetí generace Focusu RS jsou sečteny. Výroba...

Volvo láká na nové kombi V60

-

16.2. 12:10 Video: Dvacátého prvního února se představí nové kombi...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby