Ekonomika

Bankrotujícímu Islandu chce Norsko půjčit 12 miliard korun

obrazek

Islandský premiér již dříve varoval, že celkové náklady na vypořádání se s bankovní krizí na Islandu můžou dosáhnout 1,1 biliónu islandských korun (180 miliard Kč).

FOTO: Bob Strong, Reuters

4.11.2008 08:49 Norsko chce poskytnout Islandu postiženému krizí na finančních trzích půjčku 500 miliónů eur (12,1 miliardy Kč) a je ochotno působit jako prostředník ve sporu s Británií, který vznikl kvůli problémům islandských bank. Uvedl to norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe při své návštěvě Reykjavíku.

Island, kde žije jen něco přes 300 000 lidí, se stal jednou z prvních obětí globální finanční krize. Zemi se již podařilo uzavřít předběžnou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem o půjčce ve výši dvou miliard dolarů (38,4 miliardy Kč) a jedná o půjčce s dalšími stranami, včetně Ruska a Evropské unie. Peníze mají zemi pomoci oživit ekonomiku a posílit hroutící se finanční systém.

Islandský premiér Geir Haarde dodal, že navrhl Norsku, které je dobře známé na mezinárodním poli jako vyjednavač příměří, aby se stalo prostředníkem v diplomatickém sporu mezi Islandem a Británii. Konflikt vznikl minulý měsíc, kdy Británie využila protiteroristický zákon, aby zmrazila majetek islandské banky Landsbanki v Británii, a ochránila tak vklady britských občanů.

Island musel kvůli finanční krizi od konce září zachránit zestátněním před krachem všechny tři své největší banky, které v minulých letech prudce expandovaly v zahraničí a rozsáhle se zadlužily, napsala agentura Reuters.

Islandský premiér již dříve varoval, že celkové náklady na vypořádání se s bankovní krizí na Islandu můžou dosáhnout 1,1 biliónu islandských korun (180 miliard Kč). Suma představuje 85 procent hrubého domácího produktu, který severský stát vytvořil v loňském roce.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Brexit bez dohody by země EU stál přes pět a půl biliónu, spočítal MMF

-

dnes 18:47 Pokud Británie opustí příští rok Evropskou unii bez...

Firmy luxují úřady práce. Zaměstnání už sežene téměř každý

-

dnes 17:47 Nezaměstnanost v Česku láme rekordy, stále ale ještě...

Firma Burberry spálila své luxusní parfémy a kabelky za stamilióny. Nechce zlevňovat

-

dnes 15:47 Britský výrobce luxusního módního zboží Burberry loni...

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost proti vzetí do vazby

-

dnes 14:35 Dočasně uvolněný šéf automobilky Audi Rupert Stadler...

Bulharský regulátor zablokoval prodej tamní televize skupině PPF

-

dnes 13:32 aktualizováno Bulharský regulátor zablokoval plánovaný...

Oběd za 115 korun. Češi platí o 13 korun víc než před dvěma lety

-

dnes 12:47 Průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu v červnu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů