Žena

Podle hygieniků je žloutenka v Česku na ústupu

4.11.2008 08:36 Hrozba nakažením žloutenky typu A se postupně snižuje. Podle hlavního hygienika Michaela Víta za minulý týden přibylo pouze 59 nových případů, téměř o 50 méně než týden předtím. Největší počet nákaz hlásila Praha, 34 případů. Ve středních Čechách se počet nemocných zvýšil o sedm.

V ostatních krajích se počet nových případů pohyboval okolo jednoho až čtyř. Celkem v ČR od ledna "nemoc špinavých rukou" napadla 1163 lidí. Loni onemocnělo hepatitidou typu A jen 128 lidí.  

"Tendence je jistě sestupná," řekl Vít. Vzestup onemocnění žloutenkou odeznívá i v Olomouckém kraji, kde v minulých týdnech nemocnost stoupala.

Epidemie žloutenky vypukla na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

Inkubační doba činí 14 až 50 dní. Zpočátku se nemoc projevuje jako chřipka. Postižený má zvýšenou teplotu, bolí ho hlava a svaly, je unavený, má rýmu a kašle. Přidat se může zánět spojivek a poté žaludeční a střevní problémy. Ve vlastní fázi onemocnění se objevuje "žloutenka", kdy má člověk tmavší moč, světlou stolici a svědí ho kůže.

ČTK

nahoru

Žena:

Manželství aneb Škola života

-

včera 13:50 Pro někoho jde o významný posun vztahu, pro jiného je...

Miřenka Čechová: Čas, kdy jsme jeden s druhým, se bohužel stále zmenšuje

-

včera 09:11 Patří k úspěšným třicátníkům, pro které je svět za...

Umělkyně tvoří obrazy pomocí nalíčených rtů

-

23.2. 12:10 Obrazem: Nebaví vás chodit do muzeí a obrazy vám...

Luxusní kabelky podle poslední módy

-

23.2. 11:05 Obrazem: Právě probíhající týden módy v Londýně je...

Česká kuchyně se opět dostává do módy

-

23.2. 10:05 Před pár lety jsem zaznamenala pozoruhodný úkaz. I...

Nejlepší sex ve dvaceti či třiceti? Ne, až po šedesátce, tvrdí průzkum

-

23.2. 08:42 Máte pocit, že po šedesátce život končí? Pak vězte, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby