Žena

Podle hygieniků je žloutenka v Česku na ústupu

4.11.2008 08:36 Hrozba nakažením žloutenky typu A se postupně snižuje. Podle hlavního hygienika Michaela Víta za minulý týden přibylo pouze 59 nových případů, téměř o 50 méně než týden předtím. Největší počet nákaz hlásila Praha, 34 případů. Ve středních Čechách se počet nemocných zvýšil o sedm.

V ostatních krajích se počet nových případů pohyboval okolo jednoho až čtyř. Celkem v ČR od ledna "nemoc špinavých rukou" napadla 1163 lidí. Loni onemocnělo hepatitidou typu A jen 128 lidí.  

"Tendence je jistě sestupná," řekl Vít. Vzestup onemocnění žloutenkou odeznívá i v Olomouckém kraji, kde v minulých týdnech nemocnost stoupala.

Epidemie žloutenky vypukla na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

Inkubační doba činí 14 až 50 dní. Zpočátku se nemoc projevuje jako chřipka. Postižený má zvýšenou teplotu, bolí ho hlava a svaly, je unavený, má rýmu a kašle. Přidat se může zánět spojivek a poté žaludeční a střevní problémy. Ve vlastní fázi onemocnění se objevuje "žloutenka", kdy má člověk tmavší moč, světlou stolici a svědí ho kůže.

ČTK

nahoru

Žena:

Lenka Termerová: Když tři čtyři dny necvičím, cítím, jak se tělo rozpadá

-

dnes 11:05 Když se na ni člověk podívá, říká si, že herečky mají v...

Kozačky nad kolena - módní trend, který jen tak nezmizí

-

dnes 10:02 Obrazem: Vysoké kozačky nad kolena slaví svůj úspěch...

Smrt dítěte je trauma, které nikdy nezmizí

-

dnes 09:05 Narození potomka se dá přirovnat k tomu nejkrásnějšímu,...

Když vás začnou bolet prsty na rukou

-

dnes 07:19 Ruce namáháme během dne mnohem více, než si myslíme....

Kateřina Janouchová: Na nevěru kašlu, jsem velmi liberální

-

včera 12:05 Ve Švédsku, kde žije od deseti let, se stala Kateřina...

Americký návrhář obléká modelky i čtyřnohé mazlíčky

-

včera 10:08 Video: Myslíte si, že sledování módních přehlídek není...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby