Zahraniční

Výbuch bomby v centru Záhřebu zabil dva novináře

23.10.2008 20:17 (aktualizováno: 24.10.2008 10:21) VIDEO: Centrem chorvatského hlavního města Záhřebu ve čtvrtek navečer otřásla exploze. Silný výbuch si vyžádal životy dvou novinářů pracujících pro přední týdeník Nacional. Nálož explodovala pod autem před sídlem redakce.

Jednou z obětí je spoluvlastník a druhou marketingový ředitel listu. Exploze se udála okolo 18:20 v centru města. "Slyšela jsem strašnou explozi a otřesy, něco takového jsem neslyšela od roku 1995, kdy poblíž mě explodoval granát,“ uvedla svědkyně. „Za pár minut dorazila policie." Podle chorvatského webu Javno se další osoba zranila.

Ivo Pukanić a Niko Frandjić zemřeli ve voze Lexus před budovou listu. Bomba byla zřejmě umístěna pod autem. To se následně vzňalo.

Bomba v centru Záhřebu zabila dva přední chorvatské novináře. Foto: 24sata.hr

Policie uzavřela okolní oblast, na místě jsou záchranáři a dorazil i záhřebský starosta Milan Bandić.

Pukanić už jeden útok přežil a měl ochranku

Pukanić se terčem útoku stal už dříve. Letos v dubnu na něj atentátník na ulici vystřelil z pistole, když se večer vracel domů. Měl tlumič. Střelec minul a poté, co Pukanić vytáhnul vlastní pistoli, se lekl a utekl.

Od té doby Pukaničovi policie poskytovala ochranu. Není jasné, kde byla v okamžik atentátu.

Chorvatská metropole zmítaná násilnostmi

Záhřeb trápí násilnosti za bílého dne už několik měsíců. Zavražděni byli i známý reportér, městský úředník nebo šéf stavební firmy. Poslední obětí vražd v mafiánském stylu se začátkem října stala 26letá právnička Ivana Hodaková. Její otec Zvonimir Hodak v současnosti zastupuje bývalého armádního generála Vladimira Zagorece, který čelí obviněním z krádeže diamantů v hodnotě pěti miliónů dolarů, které měly figurovat při válečných dohodách.

Chorvatský premiér v reakci na násilnosti oznámil odchod ministrů vnitra a spravedlnosti. Svůj post opustil i nejvyšší policejní šéf.

Ivo Pukanić (1961) byl v Chorvatsku před devíti lety vyhlášen novinářem roku. Týdeník Nacional založil se skupinou kolegů o dva roky později. Vlivný v novinář byl v posledních letech v Chorvatsku považován za kontroverzní osobu. Jeho manželka ho obvinila, že ji bil. Letos v létě byl Pukanić vyloučen z chorvatského svazu novinářů.

Ivo Franjić byl ředitel marketingu Nacionalu.

Javno, Slobodna dalmacija, B92, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Další oběť bojů na Donbasu. Separatisté nasazují nové zbraně včetně Čeburašky

-

dnes 14:35 Jeden ukrajinský voják padl během posledních 24 hodin...

Námořnictvo USA má plán vybudovat tábory pro desetitisíce migrantů, stačí rozkaz

-

dnes 13:41 Americké námořnictvo má plány na vybudování rozsáhlých...

Většina Turků v Německu i Rakousku volila Erdogana

-

dnes 13:29 V Německu v neděli v tureckých prezidentských volbách...

Záchranáři v zatopené jeskyni v Thajsku pátrají po 12 dětských fotbalistech a trenérovi

-

dnes 10:21 Video: Thajští záchranáři se už dva dny snaží najít 12...

Někdejšího šéfa NATO nepustili do USA

-

dnes 10:17 Bývalý šéf diplomacie Evropské unie a někdejší...

Erdoganův hněv: Na 1200 tureckých diplomatů a úředníků žádá o azyl v Německu

-

dnes 08:27 Od zmařeného pokusu o převrat v Turecku v roce 2016...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů