Ekonomika

Argentina znárodní penzijní fondy

22.10.2008 08:17 Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v úterý místního času schválila návrh zákona na znárodnění všech deseti privátních penzijních fondů v zemi. Krok umožňuje vládě převzít kontrolu nad téměř 30 miliardami dolarů (přes půl biliónu korun).

Argentina chce krokem ochránit investice před turbulencemi na globálních finančních trzích. Kritici však tvrdí, že chce s vyhlídkou na tvrdší časy jen shrábnout peníze pro sebe. Zákon musí ještě schválit Kongres, který se kvůli tomu sejde příští týden. Komplikace se neočekávají, protože v něm má vládní strana většinu.

Fernándezová řekla, že zákon je ochranným opatřením v době pádu cen na světových burzách. Už ale samotné očekávání schválení zákona prezidentkou poslalo akcie dolů o 11 procent. Desítka privátních penzijních fondů představuje zároveň největší investorské instituce v Argentině a oznámení prezidentské kanceláře tudíž zasáhlo i kurz pesa.

Vláda tvrdí, že systém soukromých fondů zklamal. Zastánci systému ale tvrdí, že představuje pevný mechanismu, který za 14 let své existence vykazoval trvalý růst. Vládní krok vítají odbory. Jako spoustě Argentinců se jim nelíbilo, že fondy negarantují minimální penzi.

rei, Novinky, BBC

nahoru

Ekonomika:

Prazdroj rozšířil výrobu o třetinu, očekává růst exportu do Asie

-

dnes 13:44 Video: Plzeňský Prazdroj rozšířil výrobu svého...

ČNB nezákonně odebrala licenci záložně WPB Capital, rozhodl soud

-

dnes 12:40 Česká národní banka pochybila, když v roce 2014...

Nejabsurdnější výlukou z pojištění je zanedbání povinnosti pojištěného

-

dnes 11:49 Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky...

Němci zadrželi šéfa automobilky Audi

-

dnes 11:06 aktualizováno Šéf německé automobilky Audi ze skupiny...

Čína vrací úder: Tvrdá cla na masu výrobků USA

-

dnes 06:26 Mimořádná cla ve výši 25 procent vyhlásil Peking vůči...

Staré dobré časy? Ty prožíváme právě teď, říká švédský historik

-

včera 21:08 Počet lidí žijících v chudobě celosvětově klesá. Stále...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů