Ekonomika

Argentina znárodní penzijní fondy

22.10.2008 08:17 Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v úterý místního času schválila návrh zákona na znárodnění všech deseti privátních penzijních fondů v zemi. Krok umožňuje vládě převzít kontrolu nad téměř 30 miliardami dolarů (přes půl biliónu korun).

Argentina chce krokem ochránit investice před turbulencemi na globálních finančních trzích. Kritici však tvrdí, že chce s vyhlídkou na tvrdší časy jen shrábnout peníze pro sebe. Zákon musí ještě schválit Kongres, který se kvůli tomu sejde příští týden. Komplikace se neočekávají, protože v něm má vládní strana většinu.

Fernándezová řekla, že zákon je ochranným opatřením v době pádu cen na světových burzách. Už ale samotné očekávání schválení zákona prezidentkou poslalo akcie dolů o 11 procent. Desítka privátních penzijních fondů představuje zároveň největší investorské instituce v Argentině a oznámení prezidentské kanceláře tudíž zasáhlo i kurz pesa.

Vláda tvrdí, že systém soukromých fondů zklamal. Zastánci systému ale tvrdí, že představuje pevný mechanismu, který za 14 let své existence vykazoval trvalý růst. Vládní krok vítají odbory. Jako spoustě Argentinců se jim nelíbilo, že fondy negarantují minimální penzi.

rei, Novinky, BBC

nahoru

Ekonomika:

V aukčním boji o televizi Sky je vítězem americký Comcast

-

včera 21:05 Americká kabelová společnost Comcast v sobotu...

Češi kvůli emisím žalují VW už o 730 miliónů

-

včera 19:24 Koncern Volkswagen (VW) čelí již tři roky skandálu s...

V Mnichově začal tradiční pivní festival Oktoberfest

-

včera 17:43 Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v...

Benzín i nafta za rok zdražily o čtyři koruny

-

včera 02:19 Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České...

Úroda jablek bude vyšší, kvůli suchu je ale horší kvalita

-

21.9. 17:27 Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by...

V nejdelším železničním tunelu v ČR by se mohlo jezdit i 200 km/h. Otevře se na podzim

-

21.9. 16:08 Video: Rychlostí i 200 kilometrů v hodině by mohly už...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů