Zahraniční

Otevření první mešity v bývalé NDR provázely protesty

obrazek

Nově postavená mešita ve východním Berlíně

FOTO: Pawel Kopczynski , Reuters

16.10.2008 19:14 Čtvrteční otevření první mešity na území někdejší NDR doprovázel protestní pochod obyvatel čtvrti Pankow. Slavnostní akt se mohl odehrát jen díky velkému počtu policistů.

"Nejsme žádní primitivní protimuslimští štváči. Chceme upozornit přinejmenším na dva zarážející momenty. Za prvé: v okolí svatostánku nebydlí žádný muslim. Navíc muslimskou obec Ahmadíja, která bude mešitu spravovat, považujeme za extremistickou,“ řekl televizi ZDF Jürgen Kluge, člen zájmového společenství občanů Pankowa-Heinersdorferu (ipahb), které protest svolalo pod heslem Za demokracii a lidská práva, proti antisemitismu a islamismu.

Joachim Swietlik, zakladatel ipahb, jde ještě dál: "Obec Ahmadíja toleruje násilí proti ženám, funguje na totalitním principu. Navíc i strukturou připomíná sektu,“ říká muž, z jehož iniciativy na 20 tisíc obyvatel čtvrti podepsalo petici proti výstavbě budovy s 12 metrů vysokým minaretem. 

Imám Abdul Basit Tárik už během stavby ohlásil, že jakmile bude dokončena, do čtvrti se přestěhuje. Asi 200 členů berlínské odnože dosud používalo jako mešitu jeden dům v západoberlínské čtvrti Reinickendorf. "Chodil jsem na schůzky odpůrců, hovořil s nimi, přesvědčoval je. Nemám však pocit, že by se věci nějak hnuly z místa,“ uvedl. Pokud jde o přístup k ženám, upozorňuje, že mešitu navrhla architektka, "milá, vzdělaná žena“.

Svár o mešitu pro 500 věřících přinesl demonstrace, zapojení neonacistů - v červenci někdo nastříkal na kupoli nápis NSDAP - i žhářský útok zápalnou lahví na dům politika CDU, který proti projektu aktivně vystupuje.

vpl, Právo

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby