Zahraniční

Otevření první mešity v bývalé NDR provázely protesty

obrazek

Nově postavená mešita ve východním Berlíně

FOTO: Pawel Kopczynski , Reuters

16.10.2008 19:14 Čtvrteční otevření první mešity na území někdejší NDR doprovázel protestní pochod obyvatel čtvrti Pankow. Slavnostní akt se mohl odehrát jen díky velkému počtu policistů.

"Nejsme žádní primitivní protimuslimští štváči. Chceme upozornit přinejmenším na dva zarážející momenty. Za prvé: v okolí svatostánku nebydlí žádný muslim. Navíc muslimskou obec Ahmadíja, která bude mešitu spravovat, považujeme za extremistickou,“ řekl televizi ZDF Jürgen Kluge, člen zájmového společenství občanů Pankowa-Heinersdorferu (ipahb), které protest svolalo pod heslem Za demokracii a lidská práva, proti antisemitismu a islamismu.

Joachim Swietlik, zakladatel ipahb, jde ještě dál: "Obec Ahmadíja toleruje násilí proti ženám, funguje na totalitním principu. Navíc i strukturou připomíná sektu,“ říká muž, z jehož iniciativy na 20 tisíc obyvatel čtvrti podepsalo petici proti výstavbě budovy s 12 metrů vysokým minaretem. 

Imám Abdul Basit Tárik už během stavby ohlásil, že jakmile bude dokončena, do čtvrti se přestěhuje. Asi 200 členů berlínské odnože dosud používalo jako mešitu jeden dům v západoberlínské čtvrti Reinickendorf. "Chodil jsem na schůzky odpůrců, hovořil s nimi, přesvědčoval je. Nemám však pocit, že by se věci nějak hnuly z místa,“ uvedl. Pokud jde o přístup k ženám, upozorňuje, že mešitu navrhla architektka, "milá, vzdělaná žena“.

Svár o mešitu pro 500 věřících přinesl demonstrace, zapojení neonacistů - v červenci někdo nastříkal na kupoli nápis NSDAP - i žhářský útok zápalnou lahví na dům politika CDU, který proti projektu aktivně vystupuje.

vpl, Právo

nahoru

Zahraniční:

Zpěvák Richard vysoudil na BBC milióny za narušení soukromí

-

dnes 05:17 Britský zpěvák Cliff Richard vysoudil na BBC a policii...

Za zasahování Ruska do voleb nese zodpovědnost Putin, tvrdí Trump

-

dnes 05:05 Za ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce...

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Tuniská loď zachránila 40 migrantů a hledá, kde je vyložit

-

včera 22:10 Loď tuniské těžební společnosti Miskar zachránila...

Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu

-

včera 21:09 Měla to být chlouba španělského námořnictva, místo...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů