Kariéra

Tradiční část oděvu pro výkon zaměstnání soudce končí

17.10.2008 05:00 Staletá tradice oblékání paruk z bílé koňské hřívy u soudu ve Velké Británii pro mnoho soudců skončila. V platnost totiž vstoupil nový, jednodušší způsob předepsaného oblečení.

Zatímco soudci trestních případů je budou oblékat i nadále, ti z občanských a rodinných slyšení se začnou objevovat bez pokrývek hlavy, pouze v hladkém černém taláru nového střihu. Po dlouhé debatě, jež rozdělila právní profesi, Lord Philips, nejvyšší soudce Vrchního soudu v Anglii a Walsu, schválil změny z důvodu modernizace soudů.

Paruky byly symbolem britského právního systému od 17. století, kdy se tato móda dostala ze společnosti do soudních budov.

Pro a proti

Rozhodnutí o zrušení paruk zhrozil příznivce tradic, kteří argumentovali tím, že umožňují soudcům určité uvolnění pravomocí a spravedlnosti. Stupeň anonymity poskytnutý parukou totiž chránil částečně před rozhněvanou veřejností.

Obhájce John Mortimer těmto změnám oponoval: „Tato představa je nemyslitelná! Obhájce bez paruky bude vypadat jako lékař bez stetoskopu“, napsal do novin, když padl první návrh změn.

Nicméně příznivci změn zase argumentují, že paruky jsou stínem minulosti a u soudu zastrašují lidi. V novinovém rozhovoru Lord Pillips nazval paruky přežitkem, který podává nepravdivý dojem o soudcích.

Průzkum ministerstva spravedlnosti minulý rok zjistil, že 70 % zaměstnanců u soudu dává parukám přednost, kdežto veřejnost pouze ze 42 %.

Kariéra

nahoru

Kariéra:

Hitem budou zkrácené a pružné úvazky

-

23.2. 14:20 Loňský rok byl ve znamení růstu mezd, hitem toho...

Třetina Čechů žije dle průzkumu v dlouhodobém stresu. Hlavním viníkem je práce

-

22.2. 13:23 Průzkum agentury Behavio, realizovaný pro společnost...

Projekt se už pět let snaží pomáhat mladým z dětských domovů nastartovat kariéru

-

21.2. 09:20 Nezisková organizace Nadání a dovednosti již pět let...

Přes 40 procent zaměstnanců se bojí ztráty práce kvůli věku, tvrdí průzkum

-

20.2. 13:34 Zhruba 43 procent zaměstnanců v technickém odvětví se...

PR agentury mají zájem o nové zaměstnance

-

19.2. 14:47 I v období zdánlivé nasycenosti trhu práce existuje...

Firmám pomáhá, když zaměstnance samy oslovují, říká manažerka náboru

-

16.2. 10:15 Úkolem náborového týmu je v určitém čase sehnat vhodné...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby