Domácí

Polovina Čechů dýchá rakovinu

15.10.2008 05:34 Více než polovina Čechů loni dýchala vzduch, v němž byly překročeny zdravotní limity pro rakovinotvorné látky. Uvádí to zpráva o stavu životního prostředí, kterou má projednat vláda. Konstatuje se v ní, že nadlimitní karcinogenní benzo(a)pyren vznikající při spalování uhlí, nafty, výrobě koksu a železa, loni zaznamenalo 22 měřicích stanic z 31.

"Cílový emisní limit byl překročen na 4,9 procenta území, kde žije 51 procent obyvatel,“ uvádí zpráva.

"To rozhodně není dobré. Žiji v domnění, že kvalita ovzduší se v České republice zlepšuje, ne zhoršuje,“ řekl Právu ve čtvrtek profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Šok: ovzduší horší, než se míní

"Může to být jeden z důvodů, proč v naší české kotlině a na Moravě máme jeden z nejvyšších výskytů zhoubných nádorů vůbec.“ Dodal, že na vznik rakoviny má ale vliv mnohem víc faktorů, nejen životní prostředí.

"Pro rakovinu plic je to především kouření, které zatěžuje člověka mnohem víc než životní prostředí,“ uvedl profesor s tím, že by rád věděl, jak je to v okolních zemích, a zda u nás rakovinotvorné látky v ovzduší stoupají nebo klesají. "V každém případě by to chtělo, aby stát udělal opatření k čistému vzduchu.“

 

Podobného názoru je i profesor Jaromír Musil, přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice Motol: "Zpráva je pro mne velkým překvapením. Stále se říkalo, že kvalita ovzduší se v Čechách zlepšuje. Rakoviny plic zatím nepřibývá, ale pokud by to měl trvalý trend, mohlo by se to v budoucnu na vyšším počtu případů odrazit. Věřím ale, že tomu tak nebude.“ I podle něho na vznik rakoviny plic má vliv nejen životní prostředí, ale především životospráva a genetika.

Julínek: prostředí se obecně zlepšuje

Nad údaji ze zprávy se pozastavil i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Právu řekl: "Ministerstvo životního prostředí bojuje proti lokalitám, kde se lokálně topí a škodliviny se dostávají více do ovzduší. Obecně se ale v České republice ovzduší zlepšuje a životní prostředí také.“

Podle něj zpráva uvádí jen jeden fakt, ale na zdraví obyvatel má vliv mnoho jiných.

"Snaha snižovat jedovaté látky v ovzduší je trvalý úkol vlády, není to nic, co by se nově objevilo. Obyvatelé se důsledků obávat nemusejí. Když to přeženu, tak by se lidé museli obávat už toho, že žijí na Zemi. Vždyť na ně působí i kosmické záření. Ale vážně – na zdraví člověka má vliv genetika, životospráva, životní prostředí, lokalita území a mnoho dalších věcí. Takový je život. Musíme však zabránit tomu, abychom nevytvářeli prostor pro další negativní látky v ovzduší. Z hlediska nemocí se ale kvalita ovzduší nedá vypíchnout jako jednoznačná příčina rakoviny plic,“ uzavřel ministr.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Porucha eskalátorů uzavřela na hodiny stanici metra Bořislavka

-

dnes 05:26 Na 12 hodin uzavřela porucha eskalátorů stanici...

Téměř třetina cest ministra Hermana vedla do Německa

-

včera 20:22 Nejčastějším cílem bývalého ministra kultury Daniela...

Hamáček: Německo neplánuje změny režimu na hranici s ČR

-

včera 19:15 Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim...

Senát schválil novelu, která má urychlit dopravní stavby

-

včera 19:04 Senát ve středu po rozsáhlé debatě schválil poslanecký...

Vytrvalý déšť přidělává práci hasičům

-

včera 16:41 aktualizováno Kvůli vytrvalým dešťům zasahovali zatím...

Podezřelých tendrů ve zdravotnictví bude hodně, naznačuje prověrka ministra

-

včera 16:22 Ministerstvo zdravotnictví obdrželo první informace o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů