Domácí

Historici ukázali důkazy Kunderova udání. Lžou, říká spisovatel

ZDROJ: ČTK

13.10.2008 12:28 (aktualizováno: 13.10.2008 20:08) VIDEO: Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v pondělí zveřejnil dokumenty, z nichž vyplývá, že spisovatel Milan Kundera měl v době svých studií v roce 1950 udat Miroslava Dvořáčka, který v tehdejším Československu působil jako agent-chodec. Dvořáčkovi hrozil trest smrti, nakonec si ve vězení odseděl 14 let. O kauze informoval týdeník Respekt. Kundera v rozhovoru pro ČTK řekl, že nikoho neudal. Informace ÚSTR označil za lež.

"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl Kundera poté, co se dozvěděl z médií informace, které byly v ČR zveřejněny. To, co ústav spolu s médii učinil, označil za "atentát na autora".

Zkrácenou verzi rozhovoru čtěte zde

Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichel nechtěl Kunderovu reakci komentovat. "Jenom vám mohu říci, že je to materiál, který je originál z policie tehdejší doby a odkazují na něj i pamětníci ve svých výpovědích,“ řekl v pondělí na dotaz Práva. A zároveň dodal, že by si nedovolili vyjít na veřejnost s něčím, co není ověřené.

"Na druhou stranu je potřeba říci, že v celém případu je několik neznámých, které tam samozřejmě zůstanou, protože někteří lidé už zemřeli,“ poznamenal mluvčí.

Kundera prý upozornil na kufr, Dvořáček odseděl 14 let

Podle ÚSTR Kundera v roce 1950, tehdy student pražské FAMU, upozornil policii na to, že si u jeho spolužačky nechal nějaký muž kufr. Ukázalo se, že jde o Dvořáčkovo zavazadlo.

V září 1950 byl Dvořáček souzen za zběhnutí, vyzvědačství a velezradu. Prokurátor navrhoval trest smrti, verdikt nakonec určil 22 let těžkého žaláře, pokutu 10 tisíc korun, propadnutí veškerého majetku a ztrátu občanských práv na dobu 10 let.

Největší část trestu si Dvořáček odpykal v táborech Vojna a Bytíz u Příbrami. Propuštěn byl po 14 letech s podmínkou do roku 1970. Dva týdny po sovětské invazi v srpnu 1968 Dvořáček i s rodinou emigroval.

:. Záznam o výpovědi Milana Kundery.Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Dvořáček, který v současnosti žije ve Švédsku, informaci nechce komentovat. Řekla to jeho manželka s tím, že jeho zdravotní stav po prodělané mrtvici mu to prý neumožňuje. Milan Kundera podle ní jejího manžela nikdy nekontaktoval, aby se mu omluvil.

:. Miroslav Dvořáček po svém zatčeníZdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Dvořáček, který před únorem 1948 studoval v Hradci Králové Leteckou vojenskou akademii, uprchl necelý rok poté do západního Německa, kde vstoupil do služeb rozvědky. Do republiky se vrátil jako agent-chodec s úkolem získat pro spolupráci se Západem vysoce postaveného pracovníka československého chemického průmyslu.

V Praze ale náhodou potkal bývalou dívku svého přítele Ivu Militkou, k níž na kolej si uložil kufr. Když se pro něj později dostavil, čekala na něj už policie a zatkla ho.

 

:. Ivan Klíma k obvinění, že Milan Kundera udal policii Miroslava Dvořáčka. Zdroj:TV Prima

 

gö, Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Chováš se jako svině, vzkázal prezident Sobotkovi

-

včera 21:36 aktualizováno Za „svini“ nepřímo označil prezident...

Arcibiskup Duka, politici a podnikaté gratulovali kancléři Mynářovi k padesátinám

-

včera 20:03 Současní i bývalí ministři, představitelé byznysu a...

Zaorálek chce před volbami pozměnit logo, růže by se měla vylepšit

-

včera 18:51 Volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek by...

Tři pětiny Čechů jsou proti přijímání válečných uprchlíků, uvádí průzkum

-

včera 18:20 aktualizováno Česko nemělo přijímat uprchlíky ze zemí...

Vichr, krupobití a přívalový déšť. Do Česka dorazila bouře z Německa

-

včera 18:13 Video: aktualizováno Do severních Čech dorazila z...

Maturantky mohou do Temelína na stáž, nebudou se vybírat podle fotek v plavkách

-

včera 17:15 Infocentrum temelínské jaderné elektrárny v reakci na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby