Domácí

Princ Andrew radil s veřejnými financemi

13.9.2003 02:24 Princ Andrew, který v pátek vstoupil do Sněmovny, byl majestátní a zdvořilý, jak se od syna anglické královny očekává. Jenže do Sněmovny nepřišel jen syn královny, ale především zmocněnec pro obchod a investice své země.

A tak jeho družinou při semináři o možnostech financování veřejných investic ze soukromých zdrojů byli pro páteční dopoledne především zástupci britských firem. Nepřišli s prázdnýma rukama.

"Máme podobné problémy, máme si v čem pomoci. Obzvláště dnes, v době, kdy jsou veřejné finance v obou zemích pod velkým tlakem," zahájil princ svou řeč na semináři. Pak upozornil na možnost, kterou zvolili Britové, a dal na zvážení, zda by nestálo za to o něco podobného se pokusit i v českých podmínkách.

"Jde o projekt, jemuž říkáme PPP, neboli Public Private Partnership," odhalil cestu, jak lze pomoci veřejným rozpočtům. Od roku 1997 proteklo tímto projektem 14 miliard liber, tedy zhruba 700 miliard korun a Britové se tak stali jedničkou ve spolupráci veřejného se soukromým sektorem při zajišťování významných staveb či rekonstrukcí.

Zaplatit jen osvědčené

Jak to konkrétně funguje? Veřejný sektor, čili stát či kraj si musí přesně stanovit své požadavky. "Musí říci jasně co chce, ale už ne, jak toho chce dosáhnout. To už je záležitost nabídky soukromé firmy, která se o zakázku uchází," objasnil jeden z doprovodu Andrew Briggs. Další zjištění byla pro české poslance a senátory šokující: "Dodavatel nedostane zaplaceno po dokončení díla, ale až když se prokáže, že stavba splnila to, co se od ní očekávalo." Podle Briggse z toho plyne poučení: Nelze hledat jen řešení nejlevnější, jak je běžně zvykem, ale takové, které poskytne nejlepší hodnotu za dané peníze. Jak dodal, projekty z PPP jsou určeny proto především na velké projekty s velkými náklady a s dlouhou životností. V současné době pracují britské firmy na 440 takových projektech i mimo území Spojeného království.

Přestože princ Andrew připustil, že PPP nevyřeší samo o sobě všechny problémy s veřejnými investicemi, ale dosavadní zkušenosti při zajišťování staveb škol, nemocnic, dálnic, kdy se podařilo dosáhnout až dvaceti procent úspor nákladů, podle něho dokazují, že jde pro veřejné rozpočty o prospěšnou věc. A proto ji přijel do ČR představit, zdůraznil.

Naďa Adamičková, Marie Königová

nahoru

Domácí:

Topolánek: Nejsem klasický politik

-

dnes 10:04 Video: Nepokládám se za klasického politika, nesedím ve...

Poslanci rozhodnou o šéfech komisí, Ondráček nemá protikandidáta

-

dnes 09:46 aktualizováno Poslanci budou v pátek vedle...

Pelikán dočasně odstavil soudkyni Královou

-

dnes 09:34 aktualizováno Ministr spravedlnosti Robert Pelikán...

Pětina studentů bere léky na bolest, stres i kocovinu

-

dnes 04:00 Více než pětina studentů v České republice používá léky...

Liberec bude provozovat pohřební službu

-

včera 23:42 Liberec bude nabízet lidem levné pohřby. Město se...

Babišovi ministři jsou srdcaři, rozplýval se Zeman

-

včera 21:23 Z ministrů Andreje Babiše (ANO) jsem měl dobrý pocit,...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby