Domácí

Princ Andrew radil s veřejnými financemi

13.9.2003 02:24 Princ Andrew, který v pátek vstoupil do Sněmovny, byl majestátní a zdvořilý, jak se od syna anglické královny očekává. Jenže do Sněmovny nepřišel jen syn královny, ale především zmocněnec pro obchod a investice své země.

A tak jeho družinou při semináři o možnostech financování veřejných investic ze soukromých zdrojů byli pro páteční dopoledne především zástupci britských firem. Nepřišli s prázdnýma rukama.

"Máme podobné problémy, máme si v čem pomoci. Obzvláště dnes, v době, kdy jsou veřejné finance v obou zemích pod velkým tlakem," zahájil princ svou řeč na semináři. Pak upozornil na možnost, kterou zvolili Britové, a dal na zvážení, zda by nestálo za to o něco podobného se pokusit i v českých podmínkách.

"Jde o projekt, jemuž říkáme PPP, neboli Public Private Partnership," odhalil cestu, jak lze pomoci veřejným rozpočtům. Od roku 1997 proteklo tímto projektem 14 miliard liber, tedy zhruba 700 miliard korun a Britové se tak stali jedničkou ve spolupráci veřejného se soukromým sektorem při zajišťování významných staveb či rekonstrukcí.

Zaplatit jen osvědčené

Jak to konkrétně funguje? Veřejný sektor, čili stát či kraj si musí přesně stanovit své požadavky. "Musí říci jasně co chce, ale už ne, jak toho chce dosáhnout. To už je záležitost nabídky soukromé firmy, která se o zakázku uchází," objasnil jeden z doprovodu Andrew Briggs. Další zjištění byla pro české poslance a senátory šokující: "Dodavatel nedostane zaplaceno po dokončení díla, ale až když se prokáže, že stavba splnila to, co se od ní očekávalo." Podle Briggse z toho plyne poučení: Nelze hledat jen řešení nejlevnější, jak je běžně zvykem, ale takové, které poskytne nejlepší hodnotu za dané peníze. Jak dodal, projekty z PPP jsou určeny proto především na velké projekty s velkými náklady a s dlouhou životností. V současné době pracují britské firmy na 440 takových projektech i mimo území Spojeného království.

Přestože princ Andrew připustil, že PPP nevyřeší samo o sobě všechny problémy s veřejnými investicemi, ale dosavadní zkušenosti při zajišťování staveb škol, nemocnic, dálnic, kdy se podařilo dosáhnout až dvaceti procent úspor nákladů, podle něho dokazují, že jde pro veřejné rozpočty o prospěšnou věc. A proto ji přijel do ČR představit, zdůraznil.

Naďa Adamičková, Marie Königová

nahoru

Domácí:

Hlídání nejmenších vyjde ročně na desetitisíce

-

dnes 18:27 Tisícům matek, které se chtějí nebo musí kvůli financím...

V pražském Sherwoodu hlídkuje nový tým, který budí bezdomovce či vykazuje opilce

-

dnes 16:28 Video: O to, aby měl Sherwood, jak se někdy říká parku...

Stát selhává, kvůli papírování jsou matky měsíce bez rodičovské

-

dnes 15:51 Místo elektronizace státu je tady jeho další selhání....

Libeňský most nakonec bourá pražskou koalici

-

dnes 14:45 Video: aktualizováno Pražští zastupitelé hnutí ANO ve...

Piráti navrhují zrušit nahánění vodáků kvůli pití alkoholu

-

dnes 13:36 Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod...

Podmínky ČSSD? Když je ANO nebude chtít dodržet, prostě je nedodrží, míní politolog

-

dnes 13:07 Snahy sociálních demokratů, kteří chtějí ANO coby...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby