Domácí

Při prověrce Langra tajila policie před NBÚ informace

3.10.2008 10:03 Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) neměl před sedmi lety při prověřování nynějšího místopředsedy ODS a ministra vnitra Ivana Langera (ODS) nejméně v jednom případě všechny klíčové podklady pro rozhodování o tom, zda Langer dostane bezpečnostní prověrku. Bývalý ředitel NBÚ Tomáš Kadlec Mf Dnes řekl, že policie úřadu některé informace zamlčela. Připustil, že kdyby některá fakta znal, Langer mohl mít se získáním prověrky potíže.

"Když jsme tehdy oslovili policii, jestli se Ivan Langer objevuje v jejich spisech, odpověděli, že ne. Stejně tak tajné služby. Prověrku jsme mu proto udělili," řekl Kadlec.

Policie podle Kadlece úřadu například zamlčela informace z policejního spisu Krakatice, který mapoval aktivity později zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníků v letech 1999 až 2002. Pracovníci NBÚ nevěděli, že Langerovo jméno se objevuje v souvislosti s aktivitami Mrázka, který byl označován za jednoho ze šéfů českého podsvětí.

Deník v uplynulých týdnech zveřejnil přepisy policejních odposlechů a další informace, z nichž vyplynulo, že Mrázek, jeho spolupracovník Igor Šafranko a realitní magnát Luděk Sekyra hovořili před osmi roky o využití Langera při snaze Sekyry ovládnout stavební firmu IPS.

Langer tehdy podle informací MfD neloboval jen za Sekyru, ale i za svého přítele Ivana Kyselého, který mu tehdy půjčil dva milióny korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Langer i Kyselý okolnosti úvěru tají. Oba tvrdí, že netušili o tom, že "za nitky" v tomto obchodě tahal právě Mrázek. Langer se také opakovaně hájil tím, že jako jeden z mála českých politiků má hned dvě bezpečnostní prověrky.

ČTK

nahoru

Domácí:

Jih Česka zasypává příval sněhu, srážky ustanou až v neděli ráno

-

včera 20:35 Varování meteorologů před přívaly sněhu na jihu Česka...

Sociální demokracie: Tři scénáře pro restart

-

včera 18:12 O restart po volebním debaklu se pokusí ČSSD v neděli...

Dolejš: Babišovu vládu podpoříme, ale do exekutivy se cpát nechceme

-

včera 17:00 KSČM s ANO vládnout nechce, ale na druhý pokus ji...

Konec února bude chladný a v polovině března má ještě sněžit

-

včera 14:32 Konec února bude provázet chladné počasí, kdy budou...

Češka v tanzanském sirotčinci: Děti se diví, že je nebiju

-

včera 12:11 Ještě se můžu otočit a jet domů, běželo hlavou Marii...

Meteorologové varují před intenzivním sněžením

-

včera 11:03 V sobotu odpoledne a v noci na neděli začne v Česku od...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby