Domácí

Žloutenkou se nakazilo přes 600 lidí, situace ale prý není kritická

obrazek

Hlavní hygienik ČR Michael Vít na pondělní tiskové konferenci.

Právo

29.9.2008 13:05 (aktualizováno: 29.9.2008 15:54) VIDEO: Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta bude počet nakažených žloutenkou typu A i nadále narůstat. Situace je podle jeho slov ve srovnání s minulými lety atypická, ale nikoliv kritická. Podle posledních údajů se tímto druhem hepatitidy nakazilo již 602 lidí. Vít to oznámil na pondělní tiskové konferenci.

V současné době se lokální epidemie vyskytují v Praze, na Kolínsku a Pardubicku, na Frýdecko-Místecku a Olomoucku. Počet nakažených prudce narostl v srpnu, kdy se objevilo přes 100 nových případů. Podle odhadů hygieniků by se měl počet nakažených zvyšovat až do konce listopadu.

Nejvíce nakažených je v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. Atypické na současné situaci je podle hygieniků zejména to, že mezi nakaženými převažují lidé mezi 25 a 42 lety. Dříve se nemoc šířila především mezi dětmi.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít představil mapu výskytu žloutenky..: Hlavní hygienik ČR Michael Vít představil mapu výskytu žloutenky.foto: Právo/Lukáš Táborský

Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

 

Rozsáhlejší opatření zatím nejsou potřeba

Podle Víta nejsou zatím potřeba rozsáhlejší preventivní opatření. Hygienici mají za to, že za současným stavem nedostatku očkovacích látek stojí zbytečná panika lidí.

Historického minima dosáhl počet nakažených v roce 2004, kdy hygienici evidovali pouze 70 případů onemocnění. Oproti tomu v roce 1999 byl počet infikovaných osob 933. Rok poté přesáhl šest stovek.

Doposud největší epidemie žloutenky zasáhla tehdejší Československo v roce 1977, kdy se z ovocné dřeně infikovaných polských jahod nakazilo na 30 tisíc lidí.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

dnes 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

dnes 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Trikolory i papírové tanky. Lidé si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Video: aktualizováno Po celé republice si v úterý lidé...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...

A pak přišel srpen… Okupace 1968 v obecních kronikách

-

dnes 16:01 Obrazem: Výstavba nových bytů, počet prvňáčků na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů