Zahraniční

Pákistánská armáda má rozkaz střílet na americké vojáky

obrazek

Pákistánští vojáci u hranic s Afghánistánem

Profimedia.cz

16.9.2008 15:14 Pákistánské ozbrojené síly mají rozkaz střílet na americké jednotky, které by se při pronásledování muslimských fundamentalistů z Tálibánu pokoušeli proniknout na území Pákistánu a tam zničit jejich základny. Potvrdil to v úterý mluvčí pákistánské armády Athar Abbás.

Mluvčí Abbás potvrdil, že velitelé mají za úkol zabránit dalším podobným útokům směřujícím z Afghánistánu na pákistánské území. Pokud (americké) jednotky zjevně překročí afghánsko-pákistánské hranice na zemi i ve vzduchu, pákistánské ozbrojené síly země na mě mají zahájit palbu. "Žádná invaze (do Pákistánu) nebude tolerována," zdůraznil Abbás na adresu amerických vojáků v Afghánistánu.

Brzo ráno v pondělí pákistánští pohraničníci střelbou do vzduchu zahnali americké výsadkáře, kteří se pokoušeli proniknout z afghánské provincie Paktika do pákistánského Jižního Vazíristánu. Dvojici transportních vrtulníku Chinook doprovázelo sedm bitevních helikoptér.

Islámabád později popřel, že by za střelbou na spojenecké vojáky byly pákistánské ozbrojené síly. Naznačil, že zřejmě šlo o palbu ze strany rebelů. Původně se uvádělo, že stříleli pohraničníci.

Pákistánské úřady rozhodně nesouhlasí se snahou amerických jednotek zasahovat z Afghánistánu proti povstaleckým úkrytům v Pákistánu a v poslední době to Islámábád dal několikrát jasně najevo. Jde o reakci na incident ze 3. září, kdy americké jednotky zaútočily v Jižním Vazíristánu proti údajným povstalcům, kteří toto kmenové území používají jako nástupiště k akcím v Afghánistánu, a zabily přitom asi dvacítku civilistů. Útok vyvolal v Pákistánu široké pobouření a podnítil vládu, aby ve Washingtonu tvrdě protestovala.

Velení americké armády ale útoky na pákistánské straně hranic požaduje. Chce zasáhnout úkryty radikálů, kteří bojují v Afghánistánu a v Pákistánu mají zázemí. V Afghánistánu se nemaří vítězit.

 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Prokuratura USA obvinila bývalého agenta CIA z úniku tajných informací

-

dnes 06:25 Americká prokuratura v pondělí oficiálně obvinila...

Kim jedná v Číně

-

dnes 06:20 Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes přicestoval do...

V Itálii po 12 letech vyšetřování zatkli 104 lidí podezřelých z napojení na mafii

-

včera 22:02 aktualizováno Italská policie v pondělí zatkla 104...

Říkat mi můžeš pane prezidente, napomenul Macron mladíka

-

včera 21:10 Francouzský prezident Emmanuel Macron napomenul v...

Střelec v centru švédského Malmö zranil pět lidí

-

včera 21:10 aktualizováno Nejméně pět lidí, z toho tři vážně,...

Zakládáme sekci vesmírných sil, oznámil Trump

-

včera 18:53 aktualizováno Americké ministerstvo obrany bude mít...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů