Zahraniční

Pákistánská armáda má rozkaz střílet na americké vojáky

obrazek

Pákistánští vojáci u hranic s Afghánistánem

Profimedia.cz

16.9.2008 15:14 Pákistánské ozbrojené síly mají rozkaz střílet na americké jednotky, které by se při pronásledování muslimských fundamentalistů z Tálibánu pokoušeli proniknout na území Pákistánu a tam zničit jejich základny. Potvrdil to v úterý mluvčí pákistánské armády Athar Abbás.

Mluvčí Abbás potvrdil, že velitelé mají za úkol zabránit dalším podobným útokům směřujícím z Afghánistánu na pákistánské území. Pokud (americké) jednotky zjevně překročí afghánsko-pákistánské hranice na zemi i ve vzduchu, pákistánské ozbrojené síly země na mě mají zahájit palbu. "Žádná invaze (do Pákistánu) nebude tolerována," zdůraznil Abbás na adresu amerických vojáků v Afghánistánu.

Brzo ráno v pondělí pákistánští pohraničníci střelbou do vzduchu zahnali americké výsadkáře, kteří se pokoušeli proniknout z afghánské provincie Paktika do pákistánského Jižního Vazíristánu. Dvojici transportních vrtulníku Chinook doprovázelo sedm bitevních helikoptér.

Islámabád později popřel, že by za střelbou na spojenecké vojáky byly pákistánské ozbrojené síly. Naznačil, že zřejmě šlo o palbu ze strany rebelů. Původně se uvádělo, že stříleli pohraničníci.

Pákistánské úřady rozhodně nesouhlasí se snahou amerických jednotek zasahovat z Afghánistánu proti povstaleckým úkrytům v Pákistánu a v poslední době to Islámábád dal několikrát jasně najevo. Jde o reakci na incident ze 3. září, kdy americké jednotky zaútočily v Jižním Vazíristánu proti údajným povstalcům, kteří toto kmenové území používají jako nástupiště k akcím v Afghánistánu, a zabily přitom asi dvacítku civilistů. Útok vyvolal v Pákistánu široké pobouření a podnítil vládu, aby ve Washingtonu tvrdě protestovala.

Velení americké armády ale útoky na pákistánské straně hranic požaduje. Chce zasáhnout úkryty radikálů, kteří bojují v Afghánistánu a v Pákistánu mají zázemí. V Afghánistánu se nemaří vítězit.

 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Britský instruktor zachránil parašutistu při nácviku seskoku, sám se zabil

-

dnes 22:01 Smrtelná zranění utrpěl anglický instruktor Carl Marsh...

Dvanáctiletý mexický školák naboural s autem plným dětí. Pět mrtvých, tři zranění

-

dnes 21:13 Dvanáctiletý mexický chlapec nezvládl řízení auta...

Na Slovensku se šíří nová droga, užívají ji i děti

-

dnes 20:12 Na jihu Slovenska se rozšířila nová droga, kterou užívá...

Polská církev chce posunout hranici pro prodej tvrdého alkoholu na 21 let

-

dnes 18:01 Polská katolická církev přišla s plánem, který má...

Evropany kosí chřipka. Německo hlásí přes stovku mrtvých a plné nemocnice

-

dnes 16:18 Letošní chřipková epidemie si v Německu vyžádala už 102...

V Rakousku zadrželi český autobus s migranty a se šesti kily konopí

-

dnes 15:45 aktualizováno Rakouská policie v pondělí objevila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby