Bydlení

Vyrobte psovi praktickou boudu na zahradu

10.9.2008 06:18 Máte pejska do kapsy, vesnického oříška, nebo vlčáka jako hrom a nemáte pro něj to správné bydlení? Nechte se inspirovat. I on si zaslouží kousek svého místa. Praktická bouda pro psa s předsíní vytvoří v létě hledaný stín a v zimě potřebné závětří.

Na výrobu boudy jsme použili dřevoštěpkovou OSB desku. Je to materiál odolný pevný a velmi dobře odolávající vlivům počasí. V současné době je to základní materiál pro stavbu moderních úsporných dřevodomů.

Bouda má obdélníkový půdorys. Kratší boky jsou zkosené kvůli spádování deště, proto je také přední díl s vstupním otvorem o 15 cm nižší nežli díl zadní.

Materiál

Desky a rozměry podle velikosti boudy a psa vhodně přizpůsobíme. V našem případě jsme potřebovali.

Dva větší díly 120x65 a 120x80,dva boky vyrobené z desky 145x80 říznuté našikmo z 65 cm do 80 cm napříč. Dno 80x120, vnitřní příčku 76x80 /seříznutou našikmo/. A větší desku na střechu 140x115cm

Nářadí

Návod

1. Důležitý je vhodně velký vstupní otvor do boudy. Ten by měl být dostatečný, aby jím pes pohodlně prošel ale zase ne příliš velký, aby jím v zimě nefoukalo. Na přední nižší stěnu boudy si narýsujeme vhodnou velikost vstupu. Ten pak ostrou přímočarou pilkou vyřízneme

2. Na dva větší boky vyrobíme jednoduché pojezdy pro vsunutí střední příčky. Lišty o profilu 2x2 cm si nařežeme na dva páry vhodné délky, přesně podle výšky boků. Pozor - každý je jinak vysoký.

3. Malými vruty 4x30 pak lišty přišroubujeme cca 8 cm vedle vchodu směrem ke středu boudy. Hlavy vrutů zapustíme větším vrtáčkem nebo záhlubníkem

4. Lišty v páru šroubujeme tak daleko od sebe aby se mezi ně snadno vešel díl tvořící příčku. Jejich vzdálenost od sebe určuje síla materiálu příčky a malá 2-4 mm rezerva. Na obou protilehlých bocích musí lišty být umístěny proti sobě a na sebe navazovat.

5. Jednoduchým seříznutím našikmo, vytvoříme z dílu 145x80 dva boční díly. Napříč jej řežeme z 65 cm do 80 cm. Úhlem sešikmení zároveň určujeme sklon střechy.

6. Připravený korpus boudy začneme přes sousedící boky spojovat. Používáme vruty s křížovou zápustnou hlavou 4x 60. Otvory pro ně si předvrtáme menším vrtáčkem. Hlavy šroubů zapustíme.

7. Takto dokola sešroubujeme postupně celý korpus boudy.

8. K desce která bude tvořit dno boudy si nejprve přichytíme svěrkou připravené nožičky z hranolků. Ty postupně každou dvěmi vruty 4x60 přišroubujeme.

9. Protože je bouda větší, bude mít kvůli podepření i nožičky uprostřed dna. Potřebovat jich tedy budeme 6. Bouda která bude sedět na nožičkách bude výše od vody a vlhkosti. Na zimu je možné ji obložit tak aby pod ní neprofukovalo.

10. Dno s připravenými nožičkami připevníme k hotovému korpusu stejnými vruty které jsme používali při jeho spojování.

11. Nakonec k boudě připevníme pomocí dvou pantů stříšku. Ta má na všechny strany boudy kvůli dešti mírný asi 10 cm velký přesah.

12. Střechu tak pomocí pantů například při úklidu nebo úpravě snadno otevřeme.

 

13. Z původně vyříznutých dveří a dalšího zbytku OSB desky můžeme vyrobit podklad pro jmenovku a „kost“ a tou vchod do boudy ozdobit.

 

 

14. Písmena i kost namalujeme kvalitními barvami které zafixujeme vodě odolným lakem.

15. Hotová bouda pro psa vypadá dobře a pejsek má kde se schovat

Tipy

www.ceskykutil.cz

nahoru

Bydlení:

Tapety s lesním motivem doladí interiéry zařízené v přírodním stylu

-

včera 09:31 Obrazem: Pokud jste fandové elegantního přírodního...

Léto voní levandulí

-

14.7. 07:57 Obrazem: Kvetoucí levandule, to je příliv radosti,...

Jak zpěvák a skladatel Zdeněk Hrachový zveleboval svůj dům

-

13.7. 11:36 Obrazem: Skupině Fleret je letos pětatřicet let a její...

Japonská zahrada promlouvá skrze kameny

-

13.7. 09:07 Obrazem: Vášeň pro unikátní krásu přírodního kamene a...

Robotické sekačky jsou hitem letošního léta

-

13.7. 06:06 Obrazem: Hitem letošního léta jsou podle odborníků na...

Trendem letošního prázdninového bydlení jsou plovoucí stany

-

12.7. 12:48 Velký zájem a popularitu mají letos na sociálních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů