Kariéra

Novela zákoníku má prodloužit zákaz práce pro konkurenci

8.9.2008 11:30 Chystaná novela zákoníku práce má umožnit prodloužení zákazu práce pro konkurenční firmy z nynějšího jednoho roku na dva roky. Zároveň by měla snížit na polovinu kompenzace pro zaměstnance za to, že nemůže pracovat ve stejném oboru. Píše to ve dnešním vydání týdeník Profit s odvoláním na dobře informované zdroje.

Zásadní novelu zákoníku práce připravila pro ministerstvo práce a sociálních věcí skupina nezávislých expertů. Zákoník práce umožňuje, aby se formou takzvané konkurenční doložky zaměstnanec zavázal, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání nenechá zaměstnat ve stejném oboru, případně u konkurenční firmy.

Dosud je však takový zákaz možný nejdéle na dobu jednoho roku, zatímco předběžný návrh novely počítá s prodloužením na dva roky. Součástí konkurenční doložky musí být finanční kompenzace, kdy firma poskytne bývalému zaměstnanci každý měsíc náhradu nejméně ve výši jeho předchozího průměrného výdělku. Chystaná novela umožní snížení této minimální kompenzace až na polovinu.

Další novinkou má být podle Profitu možnost zásahu soudu do již uzavřené konkurenční doložky. Zatímco dosud soud takové právo nemá, nově by soud mohl upravit dohodu, například pokud odporuje dobrým mravům, je zjevně nevyvážená a podobně. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce oficiálně představit návrh novely zákoníku práce letos na podzim.

Nečas již dříve uvedl, že chystaná novela zákona bude koncepční. Má sice směřovat k „více liberálnímu a flexibilnímu trhu práce“, přesto podle něj nehrozí, že by zaměstnanci neměli dostatečnou ochranu. Odborům se změny nelíbí a již pohrozily generální stávkou.

ČTK

nahoru

Kariéra:

Novým daňově uznatelným benefitem pro zaměstnance budou od ledna knihy

-

včera 13:23 Novela zákona o dani z příjmů umožní firmám od ledna...

Čeští manažeři jsou mistry improvizace, prokazuje nová hra

-

13.12. 15:48 Mezi nejzajímavější poznatky, které přinesla...

Až třetina zaměstnanců končí pár měsíců po nástupu, firmám se to nevyplácí

-

13.12. 11:40 Zaměstnanec, který odchází brzy po svém nástupu, může...

Poradna: Nárok na nemocenské při skončení pracovního poměru

-

12.12. 15:16 Skončení pracovního poměru bývá zátěžovou situací pro...

Budou vznikat nové pozice. Kdo práci získá, a kdo ji ztratí?

-

11.12. 11:46 Technologie se v současnosti díky automatizaci...

Část matek se chce vrátit z rodičovské dříve a na poloviční úvazek, ukázal průzkum

-

8.12. 12:43 Přání českých maminek se rozchází s nabídkou na trhu...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby