Zahraniční

Plány obří mešity v Kolíně nad Rýnem znesvářily Němce

6.9.2008 10:20 Takřka 120 tisíc muslimů v německém Kolíně nad Rýnem bude mít nové místo na modlení. Křesťanským demokratům (CDU) však vadí velikost mešity, kterou podle nich islamisté předvádějí svou sílu.

"Už brzy nebudou turisté obdivovat jen kolínskou katedrálu, ale i minarety“. Tak vyhlíží vize Josefa Wirgese, starosty městské části Kolín nad Rýnem-Ehrenfeld. A vypadá to tak, že se vyplní.

Městská rada totiž odsouhlasila, že se Ehrenfeldu postaví mešita Turecko-islámské unie (Ditib). Napsala tak tečku za více než dvouletou diskusí o největší plánované mešitě v SRN. Projekt může vyjít až na 20 miliónů eur (497 mil. Kč) a zaplatí ho příspěvky 800 sdružení patřících k Ditib.

Konec starým fabrikám

Rozhodnutí podpořili sociální demokraté, zelení, liberálové a levice. Kolínský starosta Fritz Schramma projekt obhajoval tvrzením, že velkoměsto jako Kolín potřebuje centrální mešitu: "Nehodí se, aby se muslimové modlili v halách starých fabrik a na zadních dvorech“.

Jeho strana, konzervativní CDU, však hlasovala proti. Mešita se jí zdála příliš obrovská. "Chceme mešitu, ale ne tuto,“ upozornil šéf městské CDU Jürgen Hollstein. Podle něj stavba nejenže nepodpoří integraci muslimů, ale stane se "ukázkou síly“ hlavního investora – Ditibu. Kupole moderní stavby má dosahovat 35 metrů a po stranách vyrostou dva 55 metrů vysoké minarety.

Mešita se od počátku mohla spolehnout na politickou většinu. Diskuse vypukly, až si noví sousedé stěžovali, že nemá vyřešenu dopravu a parkoviště a majitelé blízkých obchodů se začali obávat, že jim bazar v prostorách mešity zničí obrat.

Obav využila ultrapravicová strana Pro Köln, zastoupená i v městské radě, a získala pod protestní petici 23 tisíc podpisů. "Mešita způsobí v okolí nadměrný hluk a může se stát útočištěm islámských teroristů,“ varoval místopředseda Pro Köln Markus Wiener. Publicista Günter Wallraff navrhl, aby se v mešitě četly Satanské verše Salmana Rushdieho.

Starosta Schramma vyjednal zmenšení bazaru a parkoviště. Minarety budou vysoké 55 metrů, ale nebudou šířit výzvu k modlitbě. V islámských zemích bývá volání muezínů slyšet daleko, v Kolíně to bude jen ve vnitřním dvoře mešity.

Le Pen i Strache budou bez piva

Během hlasovaní protestovalo před radnicí asi 25 aktivistů Pro Köln. Nad hlavami drželi transparenty s přeškrtnutou mešitou a fotku kolínského dómu ve stínu obrovských minaretů.

Organizace, kterou sledují i německé zpravodajské služby, chystá na polovinu září Antiislamistický kongres a pozvání už přijali zástupci ultrapravicové smetánky z celé Evropy. Chybět nebude šéf rakouské FPÖ Heinz Christian Strache a Jean-Marie Le Pen z francouzské Národní fronty.

Městská rada, církev i odbory už vyzvaly k protestní demonstraci. Hospodští pohrozili, že účastníkům kongresu nenatočí proslulé kolínské pivo Kölsch.

vpl, Právo

nahoru

Zahraniční:

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...

Naprostý propadák, odsoudil Trump memorandum demokratů ke kauze ruského vlivu

-

dnes 07:20 Americký prezident Donald Trump odsoudil memorandum...

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby