Zahraniční

Mossad odložil kvůli Eichmannovi únos Mengeleho

2.9.2008 18:08 Izraelská tajná služba Mossad měla v roce 1960 připravený plán na zadržení obávaného nacistického lékaře z Osvětimi Josefa Mengeleho. V poslední chvíli se však jeho uskutečnění vzdal, protože nechtěl ohrozit zadržení Adolfa Eichmanna, jednoho z autorů tzv. konečného řešení židovské otázky.

Listu The Jerusalem Post to potvrdil Rafi Eitan (81), ministr pro záležitosti důchodců a někdejší agent Mossadu, jenž se podílel na operaci v Buenos Aires, odkud Eichmanna unesli izraelští agenti.

„Vypátrali a identifikovali jsme Adolfa Eichmanna v Buenos Aires a potom jsme zjistili, že se tam ukrývá i Mengele," řekl Eitan. Agenti Mossadu vyfotografovali Mengeleho, známého pod přezdívkou Anděl smrti", který tam žil pod falešnou identitou, a zjistili jeho adresu.

Eichmann byl pro Mossad prioritou

Eitan připustil, že tehdy vyjádřil námitky proti narychlo připravenému plánu tehdejšího šéfa Mossadu Isara Harela, aby komando zadrželo a do Izraele přepravilo Mengeleho. Upozorňoval, že dopadení Eichmanna nesmí být v žádném případě ohroženo. Harel se tudíž rozhodl odložit Mengeleho dopadení na pozdější termín, tedy na dobu, kdy bude už Eichmann na území židovského státu.

„Mengele však zmizel z Buenos Aires a na určitou dobu jsme jeho stopu ztratili. Pátrali jsme po něm v Brazílii i Paraguaji, podařilo se nám ho najít, vyfotografovat, ale ne zadržet,“ přiznal bývalý agent Mossadu.

Eichmannovi, kterého Izraelci zadrželi v květnu 1960 v Argentině a tajně přepravili do Izraele, vyměřil izraelský soud trest smrti, takže byl 31. května 1962 popraven. Tělesné pozůstatky Mengeleho, jenž zemřel v Brazílii v roce 1979, identifikovali prostřednictvím DNA v roce 1992.

vpl, Právo

nahoru

Zahraniční:

Britští poslanci schválili odluku od práva Evropské unie, na řadě jsou lordi

-

dnes 21:57 Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu v...

Ruští komunisté sázejí v boji o Kreml na jahodového krále

-

dnes 18:29 Za překvapení nadcházejících ruských prezidentských...

MeToo: Allenova adoptivní dcera opět obvinila režiséra ze zneužití

-

dnes 16:53 Adoptivní dcera Woodyho Allena Dylan Farrowová ve...

Trump není dementní, prokázalo vyšetření. Rozezná například lva od nosorožce

-

dnes 16:39 Americký prezident Donald Trump dokáže odlišit lva od...

Obě Koreje nastoupí na olympiádě pod jednou vlajkou, budou mít i společný tým hokejistek

-

dnes 16:29 Severní a Jižní Korea budou při slavnostním zahájení...

Rusko chce legalizovat a dostat pod kontrolu soukromé armády, v Sýrii se osvědčily

-

dnes 16:10 Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh zákona,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby