Ekonomika

Sklizeň obilí byla letos bohatší než loni

2.9.2008 11:38 Zemědělci letos z polí sklidili téměř 7,6 miliónu tun obilí, což je o zhruba 1,2 miliónu tun více než loni. Rolníci již mají pod střechou obilí z 98,99 procenta polí, přičemž letošní průměrný hektarový výnos 5,31 tuny je ve srovnání s loňskem o přibližně 17 procent vyšší. Výkupní ceny obilí jsou letos podle Agrární komory proti loňskému roku nižší.

Informace o letošní sklizni v úterý na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Obiloviny letos farmáři naseli na 1,43 miliónu hektarů polí, což je o zhruba 22 000 hektarů méně než v roce 2007. Letošní sklizeň je podle Agrární komory srovnatelná s rokem 2004, kdy bylo sklizeno ještě o 0,6 miliónu tun obilí více, a s rokem 1990, kdy bylo sklizeno o 1,2 miliónu tun obilí více než letos.

Obchodování s obilovinami je ale letos kvůli nízkým výkupním cenám zatím minimální. "Výkupní ceny jsou nízké. Prodávají jen zemědělci, kteří potřebují peníze například na úhradu hnojiv," řekl ředitel olomoucké Agrární komory Miloš Porč. Doplnil, že cena potravinářské pšenice v regionu stagnuje na zhruba 4000 korunách za tunu. Ve stejném období loni ji přitom obchodníci vykupovali za 6000 a více korun.

Vyšší úrodu obilí hlásí také zemědělci v zemích EU. V celé EU se loni urodilo 257 miliónů tun obilí, letos by v unii podle odhadů měla sklizeň stoupnout přibližně o 30 miliónů tun.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Provozovatelé billboardů sami odstraní část poutačů u silnic

-

dnes 18:03 aktualizováno Provozovatelé billboardů u silnic a...

Úřad zahájil kontrolu e-shopu Mall.cz kvůli úniku 750 tisíc hesel zákazníků

-

dnes 16:32 Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zahájil na...

Turci vydali povolení na první jadernou elektrárnu. Postaví ji Rusové

-

dnes 15:05 První jaderná elektrárna v Turecku získala počáteční...

Státní dluh klesl na 1,61 biliónu korun. Česko ušetřilo na úrocích

-

dnes 13:28 Státní dluh klesl za první tři čtvrtletí letošního roku...

Parlamentní volby posilující korunu neovlivní, věří ekonomové

-

dnes 11:45 Česká měna může vůči euru a dolaru i nadále posilovat...

Matka Googlu investuje miliardu dolarů do konkurenta Uberu

-

dnes 10:03 Americký provozovatel alternativní taxislužby Lyft...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby