Zahraniční

Americká firma čelí soudu za zavlečení Nepálců do Iráku, kde je zabili radikálové

obrazek

V Nepálu panuje chudoba, mnozí Nepálci proto odjíždějí za prací do zahraničí, aby uživili rodiny.

Reuters

28.8.2008 18:00 Americkou firmu KBR a u ní kooperující společnost Daoud & Partners žalují pozůstalí 12 Nepálců, kteří byli zavlečeni do Iráku na otrocké práce. Tam byli uneseni a v srpnu 2004 zavražděni muslimskými radikály jako špióni. Žalobu podali ve středu u soudu v Los Angeles. I žalobce je přesvědčen, že muži byli do Iráku zavlečeni.

Po příjezdu do Jordánska jim „nebylo poskytnuto slíbené zaměstnání,“ byly jim zabaveny pasy a pak jim bylo sděleno, že budou posláni do Iráku vykonávat nekvalifikované práce na letecké základně Asád.

Při transportu v Iráku pak dvanáct Nepálců unesli iráčtí vzbouřenci a zabili je. Vzbouřenecká skupina Ansar Sunna 31. srpna 2004 zveřejnila video na němž oznamuje, že muži byli popraveni za špionáž. Jeden byl podřezán, zbylí pak zastřeleni.

Svědectví přeživšího Nepálce, který odmítl jet do Iráku, přesvědčilo žalobce

Pozůstalí se odvolávají na svědectví třináctého Nepálce, který nabídku práce na letecké základně odmítl. „Po patnáct měsíců byl třináctý naverbovaný muž Prašád Gurung zadržován proti své vůli v Iráku, než mu KBR a Daoud umožnily vrátit se do Nepálu," stojí v návrhu žaloby.

Právě jeho výpověď podle prokurátora Matthewa Handleye naznačuje, že Nepálci vůbec netušili, že je čeká práce v Iráku a ne v Jordánsku.

Firma KBR se hájí

Firma KBR, která zajišťovala zaměstnance pro americké vojenské základny v Iráku, soudní proces nekomentuje, ale vydala prohlášení, že se „nikdy nedopouštěla ani netolerovala neetické nebo protiprávní postupy“.

Po brutálním činu zachvátily na začátku září 2004 Nepál nepokoje, protože vláda nebyla schopná ani zahájit jednání s únosci. Vypálena byla také jediná mešita v Káthmandú, kde byl posléze vyhlášen zákaz vycházení. Při protestech zahynuli dva Nepálci.

Nepálci měli od amerického útoku na Irák z jara 2003 zakázáno pracovat v této blízkovýchodní zemi. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti a chudobě v Nepálu ale mnozí využili nabídky zprostředkovatelských kanceláří, které Nepálce posílají do Iráku přes Kuvajt a Jordánsko.

aš, Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů