Domácí

Langrovi chybějí peníze na šifrovací zařízení

18.8.2008 05:12 Až o dva roky později, tedy na konci roku 2009, začne fungovat nové vládní utajované spojení, jehož součástí jsou prostředky k šifrování zpráv. Vládu na to ve své zprávě, kterou má Právo k dispozici, upozorňuje ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Pět let stará koncepce české vlády počítala s tím, že utajované spojení bude fungovat od začátku letošního roku. Tyto představy ale vzaly za své ve chvíli, kdy si Evropská unie a NATO ujasnily svá pravidla pro nakládání s rizikovými informacemi. Ta jsou jasná: informace EU se smějí přenášet jen zařízením vyrobeným v některé z členských zemí Unie. Přitom Aliance si vymínila, že její informace musejí přenášet výhradně zařízení vyrobená v jeho členském státu.

A tady se objevilo čertovo kopýtko: pro osm uživatelů českého pilotního projektu, kteří již roky nové spojení ověřují, se nakoupila šifrovací zařízení, která „umí“ jen NATO.

Až do letošního července nebyl na českém trhu k dispozici prostředek, který by umožňoval přenos dat obou institucí dohromady. A který by byl k tomu ještě slučitelný s obdobným utajovaným spojením, po němž „běhají“ informace národní. Národní bezpečnostní úřad vydal jednomu takovému zařízení příslušný certifikát až před měsícem.

Není zájemců moc?

„Pamatuji, že když se za vlády soc. dem. dělala koncepce tohoto spojení, chtěl být na něj napojen kde kdo. Postupně se počet uživatelů z finančních důvodů podstatně redukoval,“ řekl Právu šéf bezpečnostního výboru Sněmovny František Bublan (ČSSD). I tentokrát je jedním z důvodů Langerova bubnování na poplach zřejmě to, že mu v resortu scházejí peníze.

Nejdražší varianta, která počítá s nákupem zařízení pro přenos všech důvěrných dat, vyjde na 59 miliónů korun. A vnitro prý má jen 27 miliónů. „Jde o věc pro stát tak důležitou, že by se prostředky na to měly najít. Nemůžeme zůstat ostrůvkem bez informací,“ řekl Bublan.

„Jako bývalý ministr vnitra vím, že v rozpočtu je vždycky nějaká vata, kde lze peníze vzít. Obzvlášť když jde o tak malou částku. Třeba by se to podařilo, kdyby se ještě omezil počet příjemců zpráv, neboť podle mě jich je stále moc,“ dodal.

Langer zvažuje ještě další dvě varianty – za 50 miliónů a za 27 miliónů. Pak by ale nemohla mezi sebou komunikovat kryptografická pracoviště v plném rozsahu.

Marie Königová, Právo

nahoru

Domácí:

Kurdský předák Muslim do Turecka vydán nebude, žalobce řízení zastavil

-

dnes 12:23 aktualizováno Kurdský politik Sálih Muslim z Ćeské...

Chřipka už má v Praze třináct obětí, ale epidemie ustupuje

-

dnes 10:52 V uplynulém týdnu letos poprvé v Praze poklesl počet...

Zeman pogratuloval čínskému prezidentovi k opětovnému zvolení

-

dnes 09:47 Prezident Miloš Zeman pogratuloval čínskému...

Na podporu bydlení šlo za pět let skoro 60 miliard. Vyloučených lokalit ale přibylo

-

dnes 09:35 aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí...

Zima se drží pevně. Trochu se oteplí až o víkendu

-

dnes 07:49 Přestože nás tento týden čeká nástup astronomického...

Právnická fakulta zprovoznila po třinácti letech páternoster

-

včera 16:21 Video: Páternoster je součástí Právnické fakulty...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby