Zahraniční

Sahara byla v minulosti plná jezer

obrazek

FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

16.8.2008 06:07 Kostry velkých ryb a krokodýlů nalezené na pradávném pohřebišti v africkém Nigeru potvrzují, že v místech nynější největší pouště světa se rozkládala mohutná jezera. Vykopávky amerických archeologů v oblasti Ténéré uprostřed Sahary ukázaly, že oblast byla kdysi plná vodních ploch, zeleně a života. Ten tam nyní sotva živoří.

„Kam se podíváte, tam jsme narazili na zvířata, jaká nežijí v poušti. Bylo jasné, že jsme se ocitli na někdejší zelené Sahaře,“ uvedl šéf archeologického týmu Paul Sereno z Chicagské univerzity, jenž objev zveřejnil v internetovém vědeckém časopise PLoS ONE.

Vědci na lokalitu narazili náhodou, když hledali fosílie dinosaurů. Lidské pozůstatky z pohřebiště jsou poměrně dobře zachovalé, mají četné ozdoby a milodary. Ve 200 hrobech vědci našli kamenné nástroje, perly i harpuny, jimiž dávní rybáři lovili velké okouny.

Experti zjistili, že pohřebiště používal dvojí lid: První populaci, která zde pobývala před 10 až 8 tisíci lety, tvořili téměř výhradně lovci a rybáři. Ve druhé, jež se tu usadila po tisícileté přestávce a zmizela před 4500 lety, byli i pastevci. Zajímavé je, že pozdější obyvatelé neporušili hroby předchůdců, ač je od nich dělilo tisíc let.

mcm, ČTK, DPA, Právo

nahoru

Zahraniční:

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...

Naprostý propadák, odsoudil Trump memorandum demokratů ke kauze ruského vlivu

-

dnes 07:20 Americký prezident Donald Trump odsoudil memorandum...

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby