Zahraniční

Sahara byla v minulosti plná jezer

obrazek

FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

16.8.2008 06:07 Kostry velkých ryb a krokodýlů nalezené na pradávném pohřebišti v africkém Nigeru potvrzují, že v místech nynější největší pouště světa se rozkládala mohutná jezera. Vykopávky amerických archeologů v oblasti Ténéré uprostřed Sahary ukázaly, že oblast byla kdysi plná vodních ploch, zeleně a života. Ten tam nyní sotva živoří.

„Kam se podíváte, tam jsme narazili na zvířata, jaká nežijí v poušti. Bylo jasné, že jsme se ocitli na někdejší zelené Sahaře,“ uvedl šéf archeologického týmu Paul Sereno z Chicagské univerzity, jenž objev zveřejnil v internetovém vědeckém časopise PLoS ONE.

Vědci na lokalitu narazili náhodou, když hledali fosílie dinosaurů. Lidské pozůstatky z pohřebiště jsou poměrně dobře zachovalé, mají četné ozdoby a milodary. Ve 200 hrobech vědci našli kamenné nástroje, perly i harpuny, jimiž dávní rybáři lovili velké okouny.

Experti zjistili, že pohřebiště používal dvojí lid: První populaci, která zde pobývala před 10 až 8 tisíci lety, tvořili téměř výhradně lovci a rybáři. Ve druhé, jež se tu usadila po tisícileté přestávce a zmizela před 4500 lety, byli i pastevci. Zajímavé je, že pozdější obyvatelé neporušili hroby předchůdců, ač je od nich dělilo tisíc let.

mcm, ČTK, DPA, Právo

nahoru

Zahraniční:

Boje mezi Iráčany a Kurdy pokračují

-

dnes 20:52 Irácká armáda a šíitské milice se v pátek střetly s...

Kurdské milice předaly správu nad osvobozenou Rakkou místní radě

-

dnes 19:46 Američany podporované kurdsko-arabské Syrské...

Česko v otázce kvót ještě nemá vyhráno

-

dnes 19:17 Česku a jeho spojencům se podařilo získat důležitý...

Divoká prasata řádila v německé bance i optice, čtyři zranění

-

dnes 19:08 Čtyři lidi zranila v pátek divoká prasata, která se...

Stížnost kvůli případu Čecha zabitého v Británii dorazila k evropskému soudu

-

dnes 18:07 Evropský soud pro lidská práva dostal žádost o...

Muž útočil na zákazníky v polském nákupním centru. Jedna mrtvá, řada zraněných

-

dnes 16:53 aktualizováno S nožem v ruce zaútočil v pátek okolo...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby