Žena

Z krve lze stanovit, kdo onemocní nádorem plic

5.9.2003 17:30 S vysvětlením, proč zdaleka ne všichni kuřáci onemocní rakovinou plic, přišli včera izraelští vědci z Weizmannova institutu v Tel Avivu. Pokud se jejich objev potvrdí dalším zkoumáním, mohlo by to vést k vývoji velmi jednoduchého krevního testu, který by každému kuřákovi stanovil osobní míru ohrožení zhoubným onemocněním.

Za "nespravedlivý výběr nemoci" prý může enzym s názvem 8-oxoguanin DNA glykosyláza 1 (OGG1), který slouží k odbourávání škod, jež způsobujeme v průběhu života své DNA. Na poškození přitom mají podíl nejrůznější vlivy, od slunečního záření až po cigaretový kouř.

Vědci zjistili, že u kuřáků s nízkou hladinou enzymu OGG1 je až desetkrát vyšší pravděpodobnost výskytu zhoubného nádoru, který má dnes podíl na plné třetině úmrtí způsobených rakovinu a ročně na světě zabíjí okolo miliónu lidí. Nebezpečí se ovšem nevyhýbá ani nekuřákům s malým množstvím OGG1 - jsou prý dokonce ohroženější než silní kuřáci s vysokou hladnou tohoto hormonu.

Izraelští vědci se domnívají, že přispěli k odhalení velkého paradoxu - zatímco 90 procent pacientů trpících rakovinou rakovinou plic tvoří kuřáci, mezi silnými kuřáky tato choroba postihuje pouze deset procent. Nemělo by je to však nijak uklidňovat, poznamenávají vědci v magazínu Journal of the National Cancer Institute. Pravdou totiž zůstává, že kuřák s nízkým OGG1 je ve srovnání se zdravým nekuřákem až 120krát ohroženější.

Rostislav Matulík

nahoru

Žena:

Tradiční i netradiční kapří speciality na štědrovečerní hostině

-

dnes 13:10 Obrazem: Kapr s bramborovým salátem jako štědrovečerní...

Autorka červené knihovny Judita Horváthová: Mám ráda šťastné konce

-

dnes 12:05 „Každý román, který jsem vydala samizdatem, četla...

Pět tradičních vánočních polévek

-

dnes 11:05 Polévka je grunt a ani vánoční tabule se bez ní...

Když se z havěti stanou miláčci

-

dnes 10:05 „Od doby, co mám potkany, strašně šišlám,” vysvětluje...

Nezapomeňte před Vánoci sami na sebe

-

dnes 08:39 Před Vánoci často plánujeme pečení, úklid, děláme si...

Skřípání zubů se nevyplácí podceňovat

-

dnes 07:12 Skřípání a cvakání zuby neboli bruxismus je poměrně...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby