Žena

Z krve lze stanovit, kdo onemocní nádorem plic

5.9.2003 17:30 S vysvětlením, proč zdaleka ne všichni kuřáci onemocní rakovinou plic, přišli včera izraelští vědci z Weizmannova institutu v Tel Avivu. Pokud se jejich objev potvrdí dalším zkoumáním, mohlo by to vést k vývoji velmi jednoduchého krevního testu, který by každému kuřákovi stanovil osobní míru ohrožení zhoubným onemocněním.

Za "nespravedlivý výběr nemoci" prý může enzym s názvem 8-oxoguanin DNA glykosyláza 1 (OGG1), který slouží k odbourávání škod, jež způsobujeme v průběhu života své DNA. Na poškození přitom mají podíl nejrůznější vlivy, od slunečního záření až po cigaretový kouř.

Vědci zjistili, že u kuřáků s nízkou hladinou enzymu OGG1 je až desetkrát vyšší pravděpodobnost výskytu zhoubného nádoru, který má dnes podíl na plné třetině úmrtí způsobených rakovinu a ročně na světě zabíjí okolo miliónu lidí. Nebezpečí se ovšem nevyhýbá ani nekuřákům s malým množstvím OGG1 - jsou prý dokonce ohroženější než silní kuřáci s vysokou hladnou tohoto hormonu.

Izraelští vědci se domnívají, že přispěli k odhalení velkého paradoxu - zatímco 90 procent pacientů trpících rakovinou rakovinou plic tvoří kuřáci, mezi silnými kuřáky tato choroba postihuje pouze deset procent. Nemělo by je to však nijak uklidňovat, poznamenávají vědci v magazínu Journal of the National Cancer Institute. Pravdou totiž zůstává, že kuřák s nízkým OGG1 je ve srovnání se zdravým nekuřákem až 120krát ohroženější.

Rostislav Matulík

nahoru

Žena:

Co přinesl celebritami milovaný festival Coachella

-

včera 14:11 Obrazem: Hudební festival Coachella, který se odehrál...

Vévodkyně Kate po porodu – dokonalá vizáž a pocta princezně Dianě

-

včera 11:59 Obrazem: Jen sedm hodin po porodu syna vyšla z...

Britská firma vyrábí stylové boty z použitých žvýkaček

-

včera 10:05 Video: Napadlo vás někdy, kolik použitých žvýkaček se...

Románek s nadřízeným? Risk, který se nemusí vyplatit

-

včera 08:51 Na pracovišti dochází poměrně často k nejrůznějším...

Retinopatie ohrožuje velké procento lidí s cukrovkou

-

včera 07:19 Diabetickou retinopatií u nás trpí kolem 100 000...

Hornistka Kateřina Javůrková: Potřebuju pro život další impulz, otevřít jinou kapitolu

-

23.4. 14:34 Nedávno se hornistka Kateřina Javůrková s Českou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby