Krimi

Chirurgové přišili dělníkovi ruku, o kterou přišel na stavbě

5.8.2008 10:45 Plastičtí chirurgové v českobudějovické nemocnici zachránili dvaačtyřicetiletému muži amputovanou ruku. Dělník ze Slovenska se na stavbě dostal mezi dvě betonové skruže spouštěné z jeřábu. Lékaři mu ruku u předloktí znovu přišili, museli ji ale zkrátit o osm centimetrů, informoval v úterý ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Zákrok komplikovalo mimo jiné poranění tepny v levém třísle. Na operačním sále proto zasahovaly hned dva lékařské týmy. "Život zraněného při takových úrazech může ohrozit jednak velká ztráta krve způsobená úrazem, jednak samotný operační zákrok," vysvětlil Pavel Kurial z oddělení plastické chirurgie.

Levé předloktí viselo bez známek prokrvení pacientovi na zbytcích kůže, několika šlachách a dvou nervech. "V rozsahu osmi centimetrů byly veškeré tkáně buď rozdrceny nebo zcela chyběly," uvedl Kurial. Operatéři se i tak rozhodli pro záchranu ruky. Obě kosti předloktí ale byly v rozsahu zhruba šest až sedm centimetrů kompletně rozdrceny a nebylo je tedy možné k rekonstrukci ruky použít.

"Jediným možným řešením bylo zkrácení končetiny o osm centimetrů. Vyřešil se tím defekt skeletu i měkkých tkání. Tepny jsme mohli napojit přímo na sebe a adekvátně jsme zkrátili šlachy ohýbačů prstů," doplnil Kurial.

Muži se do ruky vrací cit

Průměry cév na předloktí u dospělých se pohybují kolem dvou až tří milimetrů. Operatér přitom cévy ručně sešíval pod mikroskopem jehlou o délce tří milimetrů, k níž je upevněn speciální materiál, pouhým okem téměř neviditelný. Na každé spojení cévy přitom musel použít deset až 12 stehů. "Operace byla úspěšná. V současné době má pacient úplně zhojen kožní kryt ruky a už nyní se mu znovu vrací cit do prstů na zevní poloviny dlaně. Další osud končetiny z pohledu funkce bude hodně záviset na rehabilitaci," zdůraznil Kurial.Unikátních plastických operací už mají lékaři českobudějovické nemocnice na svém kontě několik. Před dvěma lety například zachránili sedmiletému chlapci ucho odtržené spolu s velkou záušní oblastí vlasaté části hlavy. O několik měsíců později pomohli pětatřicetileté ženě, kterou při práci na poli totálně skalpoval stroj na třídění brambor, a zrekonstruovali ruku dvacetileté ženě pomocí přenosu dvou prstů z nohou.

ČTK

nahoru

Krimi:

Na vyprahlé jižní Moravě hoří les, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

-

dnes 17:11 aktualizováno U Bzence na Hodonínsku hoří na několika...

Z lešení u radnice v Hostomicích se zřítil muž. Letěl pro něj vrtulník

-

dnes 16:34 Video: Z lešení postaveného u budovy radnice v...

Kamión na dálnici D35 narazil do policejního auta

-

dnes 15:11 aktualizováno Kamión narazil ve čtvrtek odpoledne na...

Vietnamec, kterého našli v Plzni s uříznutou rukou, se nejspíš zranil při opravě stroje

-

dnes 14:30 Zřejmě vlastní neopatrnost stála za zraněním 50letého...

Policie už zná jména útočníků z pražského metra. Jsou to děti

-

dnes 14:18 Policie už zná jména tří mladíků, kteří měli s nožem...

Autobus s dětmi začal na D1 hořet, řidič plameny pohotově uhasil

-

dnes 14:14 Na dálnici D1 u Vyškova musel ve čtvrtek kvůli požáru...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů