Bydlení

V Domažlicích mají nové vlakové nádraží za 46 miliónů korun

obrazek

Veřejnosti v Domažlicích začalo sloužit nově opravené nádraží ČD.

FOTO: Jindra Pašková, Právo

6.8.2008 06:46 Opravené objekty zdobí vlakové nádraží v Domažlicích. Prostory začaly cestujícím sloužit po dvouleté nákladné rekonstrukci v hodnotě 46 miliónů korun. Změnu zaznamenal i objekt pro zaměstnance a technologii.

Část pro cestující se proměnila v moderní odbavovací halu se vším, co k tomu patří. Cestujícím poslouží moderní informační systém, časy odjezdů a příjezdů vlaků vyčtou z digitálních tabulí, obslouženi budou u okénka prostorné pokladny, vyčkat na spoj mohou v prosklené čekárně.

„Imobilním občanům je určena elektronická schodišťová plošina u chodníku, nechybí kamerový systém, který monitoruje dění na nádraží, a nový je staniční rozhlas,“ uvedl Štepán Jahn z regionální správy majetku ČD. Práce byly zahájeny na podzim roku 2006 a skončily před měsícem. O náklady se České dráhy (ČD), které se na stavbě podílely sumou 35 miliónů korun, podělily s plzeňskou Správou železniční dopravní cesty (SŽDC).

Objekty jsou po kompletní rekonstrukci

Odbavovací hala a kancelářské prostory patří ČD, prostřední budova s technologickým zařízením, která v nejnižší části slouží jako vstup na nádraží, je SŽDC. Kromě vnitřních prostor prošel opravou celý střešní plášť a fasáda, budova má kompletní zateplení. Třetí spojený nádražní objekt, kde byly dříve pokladny, je dnes určený pro komerční využití a zůstal mimo rekonstrukci.

Podstatná je celková změna dispozice. „Část pro cestující vznikla ze vstupního podhledu v pravém objektu, tady proběhla nejpodstatnější část rekonstrukce. Střední objekt je určen pracovníkům a technologii,“ uvedl Štěpán Jahn.

„Je tu umístěna technologie zabezpečovacího zařízení pro stanici Domažlice, dálkové zabezpečení pro výhybnu Radonice na trati do Plzně a dálkové ovládání odbočky Pasečnice, kde se trať dělí na směry do České Kubice a Klenčí pod Čerchovem a dále do Tachova,“ vysvětlil za SŽDC Václav Šťastný, ředitel Stavební správy Plzeň.

Nejmodernější v kraji

Výrazné zlepšení podmínek pochválila náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje pro cestovní ruch Olga Kalčíková „Připadám si jako na letišti,“ okomentovala vybavení odbavovací haly.

„Myslím, že nádraží v Domažlicích je teď nejmodernější v kraji. Pozitivně vnímám především přístup pro imobilní občany a uzavřenou prosklenou čekárnu v hale,“ dodala s tím, že veřejné stavby posuzuje vždy z hlediska praktičnosti a funkčnosti. Nakonec ale zmínila ještě potřebu květin v truhlících, to pro zútulnění místa zaměstnancům i cestujícím.

Vlaky jezdí v Domažlicích od roku 1862. Dnes zde všemi směry cestují i vozíčkáři. Jak dodal zástupce ČD Vladimír Kostelný, do Tachova a Klatov je denně přepraví také speciální nízkopodlažní soupravy Regionova.

Jindra Pašková, Právo

nahoru

Bydlení:

Plánujete přechod na solární systém? S přípravami začněte už na podzim

-

dnes 12:32 Pokud přemýšlíte o pořízení vlastního solárního...

K rekonstrukci bytu přizvali i rodiče, s výsledkem jsou všichni spokojeni

-

dnes 08:42 Obrazem: Mladí manželé šli podobnou cestou, jako...

Rozjeďte dřevařskou symfonii se štípačkou

-

dnes 08:00 Palivové dřevo je právě nyní hodně aktuální téma. Jeho...

Galerie moderního umění po rekonstrukci lépe odpovídá svému účelu

-

dnes 06:31 Obrazem: Jedním z pětice držitelů ocenění Stavba roku...

Prodej dřevostavby s technickou komplikací

-

včera 14:46 Pan Tomáš prodával dřevostavbu rodinného domku...

Jak vybrat správné kotce a boudy pro psy

-

včera 13:07 Majitelé, kteří mají psa na zahradě, hned na začátku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby