Zahraniční

Čeští novináři byli jako první u testu raketového štítu v USA

19.7.2008 10:49 (aktualizováno: 19.7.2008 11:04) Čeští novináři jako první zástupci médií vůbec mohli v noci na sobotu sledovat v reálném čase průběh testu raketové obrany USA v přísně střeženém operačním štábu základny Schriever u Colorado Springs. Jejím hostem byla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

K tomuto bezprecedentnímu kroku dal zelenou generál Henry Obering, šéf Agentury pro raketovou obranu (MDA), když se ukázalo, že systém bezpečnosti na základně neumožnil den předtím novinářům přístup k ničemu.

Možnost sledovat test zatím neměla ani americká média a japonský ministr obrany, který jeden test už shlédl, prý zdaleka neviděl tolik, co nyní Češi.

Ani tužku, ani papír

Přísná opatření pro vstup do superchráněné zóny za pancéřovanými dveřmi však platila dál. Nikdo s sebou nesměl mít ani tužku, ani papír, o jakémkoli záznamovém zařízení nemluvě. Doprovod byl stálý.

 foto: Právo/ti

V příšeří prostorného klimatizovaného sálu, v jehož průčelí byly tři velké projekční plochy, je obří kulatý stůl. Připomíná jednací místnost Rady bezpečnosti OSN a generál Chris Anzalone za ním informoval Parkanovou.

Zásah antirakety byl pouze simulovaný

Cílem testu označeného FTX -03 byla koordinace řady senzorů (radarů) proti balistické raketě vypálené z ostrova Kodiak u Aljašky podél tichomořského pobřeží USA, a získání co nejvíce dat. Zásah pozemní rakety proti ní byl tentokrát pouze simulovaný.

Důvodem tohoto aranžmá, jak řekl Právu generál Obering, je porucha na snímacím zařízení dat obranné rakety. Ta má být odstraněna do prosince letošního roku. Získané údaje z pátečního testu pomocí dalších dvou radarů na moři budou využity k simulačním zkouškám a pozemním testům.

Do Colorado Springs mají téct údaje z Brd

"Toto středisko bude integrovat také informace, které přijdou z radaru v ČR,“ říká zástupce šéfa pro testy generál Anzalone. Padá dotaz, zda tu bude také český důstojník.

"Na poslední prezentaci bylo řečeno, že ho čekají a že náš pracovník je vítán,“ odpovídá Parkanová.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ale upozorňuje, že na konkrétní aranžmá je ještě brzo. "Tak daleko ještě nejsme. Až po dokončení a ratifikaci smluv začnou další prováděcí smlouvy,“ dodává.

"Na začátku tohoto roku bylo centrum poprvé zkušebně spojeno s aliančním centrem v Evropě, aby si vyměnila data, a tento test byl úspěšný,“ informuje novináře český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

"Jakékoliv obavy, že systém by nebyl v budoucnu integrován se systémem NATO, nejsou vůbec na místě. Je to zcela samozřejmá věc, se kterou tady všichni počítají,“ zdůrazňuje Parkanová. Ta říká, že Američané českou delegaci v několika prezentacích zavalili „informační tsunami“. Ani ona, ani její doprovod se ale s konkrétními poznatky svěřovat nehodlají.

Jiří Roškot (Colorado Springs), Právo

nahoru

Zahraniční:

Jsme na hranici svých kapacit, hlásí německé věznice

-

dnes 12:29 Zaplněnost či přeplněnost hlásí věznice ve všech 16...

Aktivisté se v Německu porvali s policií, aby zabránili deportaci Syřana

-

dnes 11:41 Asi 60 lidí protestovalo, a to i násilně, v německém...

Turecký kamión se na Slovensku převrátil na dům, v němž spali rodiče s kojencem

-

dnes 11:19 V obci Turček v okrese Turčianské Teplice sjel ve...

Policejní vůz se na Slovensku čelně srazil s autobusem, jeden mrtvý

-

dnes 10:43 Tragická nehoda se stala ve středu ráno ve slovenském...

Indický guru podle soudu znásilnil v místě duchovního rozjímání 16letou dívku

-

dnes 10:10 Indický soud uznal ve středu duchovního vůdce Ásarama...

Afghánské hnutí Tálibán ohlásilo začátek jarní ofenzívy

-

dnes 09:46 Radikální islamistické hnutí Tálibán oznámilo začátek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby