Ekonomika

Koh-i-noor popírá, že by chtěl končit s výrobou v Česku

obrazek

Firma popírá, že by chtěla přesunout výrobu tužek z Česka do zahraničí.

ČTK

11.7.2008 09:37 Společnost Koh-i-noor Hardtmuth popírá informaci pátečních Hospodářských novin, že se chystá prodat svoji továrnu a přesunout výrobu do zahraničí. Generální ředitel Koh-i-nooru Hardtmuth Vlastislav Bříza řekl, že firma možná přesune do zahraničí jen menší část své produkce, většinu kancelářských a školních potřeb ovšem bude i nadále vyrábět v Česku.


"V žádném případě nehodláme přesunout veškeré výrobní kapacity do zahraničí. Zvažujeme jen další strategický minoritní přesun některých výrobních kapacit směrem na východ a do Asie," uvedl Bříza.

Důvodem přesunu jsou neustále rostoucí náklady a nedostatek pracovních sil. Kam se mají některé závody přesunout, Bříza neuvedl. "Bude záležet na výhodnosti případné nabídky. V Budějovicích rozhodně zůstanou kanceláře firmy, sklady a případná menší výroba uměleckého sortimentu," řekl majitel firmy Vlastislav Bříza.

V budějovickém areálu firmy pracuje nyní přes tisíc zaměstnanců. Už nyní českobudějovický Koh-i-noor vyrábí zboží nižších kategorií v čínském Nanjingu a loni koupil za nezveřejněnou cenu bulharský závod na výrobu fixů a propisovačů.

Po Číně a Bulharsku se nyní největší středoevropský výrobce tužek a pastelek chystá do Vietnamu. Firma tam chce postavit závod na výrobu kaučuku, který by jí pomohl ještě více srazit náklady.

"Vietnam nám nabízí ještě levnější pracovní sílu než Čína. Navíc tamní lidé o naší zemi něco vědí," řekl Bříza.

Jeden z nejstarších výrobců

Koh-i-noor Holding, který měl loni obrat 1,8 miliardy korun, se přesunováním výroby do zahraničí přidal k řadě českých firem, jež se snaží snížit neúměrné výrobní náklady. Společnost vlastní minoritní podíl v ruské firmě Sibirskaja karandašnaja fabrika, vyrábějící dřevěné tužky. Loni také ovládl poličskou nástrojárnu Ponas.

Historie českobudějovické společnosti Koh-i-noor sahá do roku 1790, je tedy jedním z nejstarších výrobců výtvarných a kancelářských potřeb na světě. Ochranná známka Koh-i-noor, zaregistrovaná v roce 1894, je nyní chráněna v 73 zemích světa.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Plzeňská Škoda by měla dodat do Polska 45 vlaků pro varšavské metro za 6,5 miliardy

-

dnes 15:44 Plzeňská Škoda Transportation zvítězila v soutěži na...

Jablka z Polska obsahovala dvacetkrát více pesticidu, než je povoleno

-

dnes 15:42 aktualizováno Státní zemědělská a potravinářská...

CEFC Shanghai neuhradila úroky z dluhopisů ve výši 680 miliónů korun

-

dnes 14:19 aktualizováno Společnost CEFC Shanghai International...

Kde udělali soudruzi chybu? Z čínských skleniček se uvolňují kadmium a olovo

-

dnes 12:47 Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před...

Klasické cigarety se stanou minulostí, říká šéf Philip Morris

-

dnes 11:11 Tradiční cigarety postupně nahradí modernější varianty,...

Cena nafty i benzínu za týden klesla, ale pouze mírně

-

dnes 09:30 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů