Ekonomika

Každý Čech sní ročně 4,5 litru zmrzliny

obrazek

Češi mají zmrzlinu rádi, ale s Američany se v její konzumaci nemohou srovnávat.

Právo

4.7.2008 05:12 Zmrzlina je mezi Čechy oblíbeným osvěžením, každý sní jí ročně 4,5 litru. Pochoutku si kupují spíše ženy. Spotřebitelé pak bez rozdílu pohlaví sahají nejraději po vanilkové příchuti. Dávají také přednost značkám, které znají z dětství.

Český konzument zmrzliny je konzervativní, shrnují největší výrobci zmrzliny u nás, firmy Nestlé a Unilever. Za typické zákazníky přitom označují ženy. Tvoří šedesát procent kupujících.

Společné pro obě pohlaví je to, že z příchutí dávají jednoznačně přednost vanilkové, následují jahodová, tvarohová či čokoládová a kokosová. Pochoutku si pak kupují zpravidla v létě, v obchodech sahají po kusových nanucích anebo vezmou rovnou polárkový dort.

Zvýhodněná množstevní balení v ČR zatím příliš nezabrala, zjistili výrobci. V horku podle nich roste v tuzemsku i odbyt točené a kopečkové zmrzliny. Firma Unilever v té souvislosti spočítala, že běžný kopeček sní konzument na 50 slíznutí.

Roční obrat na českém zmrzlinovém trhu dosahuje 2,8 miliardy korun. Podle psychologů sahají jedlíci po zboží nejen ve snaze ochladit se, ale chtějí prožít i příjemné pocity. Jimi se často vracejí do dětství, což vysvětluje tuzemskou popularitu eskyma, míši či ruské zmrzliny. Vědci dodávají, že zákazníci si při vychutnávání zmrzliny vybavují navíc prázdniny, sluneční počasí a kupují si ji za odměnu.

Skandinávci v čele

Největší spotřebu zmrzliny na světě mají dlouhodobě Američané a Australané. Každý obyvatel těchto zemí jí ročně sní přes 20 litrů. V Evropě v tomto směru s přehledem vedou severské státy – ve Finsku je průměr 13 litrů na osobu ročně, ve Švédsku 11 litrů.

Statistiky odrážejí to, že seveřané lahůdky nakupují bez ohledu na roční období a počasí, dávají přednost velkým balením, která pojídají doma. Trend se podle výrobců šíří v posledních letech celou Evropou. Říká se mu „svačinka na pohovce“. Sousloví odráží chvilky nicnedělání, během nichž si lidé pochutnávají na zmrzlině při posedávání na gauči.

Pojídání zmrzliny ve světě
ZeměMnožství (v litrech)
USA28
Finsko13
Švédsko11
Itálie, Španělsko7
Portugalsko3,7
Česko4,5
Slovensko2,1
Zdroj: Nestlé, Unilever

Z pohledu příchutí vede ve světě podobně jako v ČR vanilková, v těsném závěsu je čokoládová. Avšak například v Japonsku je populární i zmrzlina s chutí zeleného čaje, podobný úspěch zažívá chilli příchuť v Mexiku. Světoví spotřebitelé jsou ale obecně dost konzervativní. Velká část módních novinek na trhu proto propadne, stalo se to tak mimo jiné u zmrzliny se sýrovou či kari příchutí.

Pozor na skladování

Výrobci doporučují, aby si lidé při nákupu dobroty vždy zkontrolovali chladící box, v němž je uskladněna. Na jeho stěnách nemá být námraza. Zboží nesmí být ani měkké, zdeformované. Zákazníci by ho také měli dávat do košíků jako poslední a poté rychle zamířit ke kase a domů.

Lenka Hloušková, Právo

nahoru

Ekonomika:

Na důchody loni šlo 404 miliard

-

včera 19:48 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na...

Český šofér v Německu vysoudil čtvrt miliónu, teď už ve firmě nedělá

-

včera 17:38 Řidič kamiónu, kterému německý soud přiřkl za jízdy v...

Prezident Fordu pro Severní Ameriku musel skončit kvůli „nevhodnému chování“

-

včera 16:56 Šéf severoamerické divize automobilky Ford Raj Nair...

Africký mor nemizí, veterináři rozšiřují oblast se zvláštním režimem

-

včera 15:04 O sedmnáct katastrů na Zlínsku se ve čtvrtek zvětšila...

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě, která budí pochybnosti

-

včera 14:03 aktualizováno Energetická skupina ČEZ se stahuje z...

Polská centrální banka dala půl miliónu na skrytou kampaň proti kryptoměnám

-

včera 13:33 Centrální banka v Polsku zaplatila internetovým firmám...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby