Cestování

ČR se stává rájem zdravotní turistiky, zájem je hlavně o plastiky

obrazek

Nejvíce zájemců o vylepšení zevnějšku k nám přijíždí z Německa, následují Rakousko, Velká Británie a Slovensko.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

4.7.2008 12:00 Česká republika se poslední dobou stává rájem takzvané zdravotní turistiky. Za medicínskými zákroky přijíždí ročně tisíce cizinců; v kurzu je především plastická chirurgie. Ve zprávě o cestovatelských trendech to píše agentura CzechTourism.

"Zdravotní turistika je fenoménem současnosti a Česká republika díky dobré reputaci plastické chirurgie nezůstává pozadu," uvedla mluvčí CzechTourismu Markéta Chaloupková. Jde především o příjezdovou turistiku, Češi zatím zdravotní péči v cizině příliš nevyhledávají.

Agentura Forbes Traveler dokonce Českou republiku zařadila na letošní rok mezi deset nejlepších medicínských destinací světa, například vedle Singapuru, Kostariky, Maďarska nebo Jižní Afriky. Za největší přednost označila umění českých chirurgů a cenu zákroku.

Přesná čísla o počtu cestovatelů za zdravotními zákroky však není jednoduché zjistit. Podle studie společnosti Hilcom jde o tisíce cizinců. "Čtyřicet pět dotazovaných atestovaných plastických chirurgů uvedlo, že zahraniční klientela si u nich objednala 19 procent všech zákroků. Hovoříme tak o 5 000 až 6 000 pacientech," uvedl výkonný ředitel Hilcomu Pavel Hilbert.

Nejvíce zájemců o vylepšení zevnějšku přijíždí z Německa, následují Rakousko, Velká Británie a Slovensko. Drtivou většinu, téměř 90 procent zájemců, tvoří ženy. Od českých lékařů nejčastěji žádají zvětšení prsou, operaci víček a liposukci. Žádané jsou i další obory, například stomatologie nebo gynekologie.

Zahraniční pacienti v Česku po památkách nechodí

Ceny se různí podle provedeného zákroku. Zvětšení prsou s dvoudenní hospitalizací vyjde v průměru na 2 500 eur (62 000 Kč), oční víčka lze vylepšit za 800 eur (20 000 Kč). Ve své domovské zemi by přitom zahraniční klienti zaplatili i několikanásobek.

Zahraniční pacient zůstává podle Hilberta v Česku v průměru tři až deset dnů v závislosti na provedeném zákroku. Není údajně ale příliš obvyklé, že by svůj pobyt spojoval s turistickými výlety nebo že by po operaci zamířil na doléčení do lázní. "Existuje tu stále prostor, jak tyto doplňkové služby určitému typu klientů nabídnout," podotkla Chaloupková.

Medicínské cestování zažívá ve světě boom všobecně, klienti se rekrutují především z USA a západní Evropy. Celosvětově podnikli v roce 2005 zdravotní turisté 19 miliónů cest; do roku 2010 by podle zprávy Tourism Research and Marketing mohl být tento počet dvojnásobný.

ČTK

nahoru

Cestování:

Švýcarsko otevře největší evropské sladkovodní akvárium. Představí na 10 tisíc ryb

-

dnes 15:34 Video: Švýcarsko se může pyšnit mnoha zajímavostmi,...

Italské Trentino si k letošní zimní sezóně nadělí dvě nové lanovky

-

dnes 14:07 Milovníci teplého podzimu budou již o nadcházejícím...

Dokončí Kim Čong-un stavbu obřího ikonického hotelu Rjugjong? Možná ano

-

dnes 12:21 Deník Daily Mail přišel s informací, že nynější vůdce...

Elegantní vína jsou dobře střeženým pokladem Jižního Tyrolska

-

dnes 09:54 Obrazem: Až do roku 1919 bylo součástí Rakouska a...

V Máslovicích se již těší na vyřezávání betléma z másla

-

včera 19:38 Zdá se, že kdo má máslo na hlavě, má tu nejdražší...

Ostrov Djerba láká na slunce a velmi nízké ceny

-

včera 17:00 Djerba je jedno z mála míst, které lze poznat i se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby