Ekonomika

Nájmy podraží příští rok razantněji než letos

28.6.2008 03:41 Rodiny, které bydlí v bytech s regulovaným nájmem, čeká v příštím roce nepříjemné překvapení. Majitelé jim totiž budou moci zvýšit nájemné daleko razantněji než v letošním roce. Budou tak platit i o tisíce korun měsíčně víc než letos.

Důvodem je, že ministerstvo pro místní rozvoj v minulých dnech výrazně zvedlo na základě statistiky vývoje cen bytů cílové hodnoty výše nájemného, které má být v jednotlivých obcích dosaženo v roce 2010. Dotkne se to téměř všech obcí.

Tím pádem poroste nájemné rychleji, než se očekávalo, a to jak v roce 2009, tak i v roce 2010. Může jít i o desítky procent vyšší růst než loni.

V Praze nájmy i šest až sedm tisíc

V Praze, kde je růst nejvyšší, se už příští rok mohou běžné regulované nájmy pohybovat i okolo šesti až sedmi tisíc korun měsíčně, a to bez poplatků za služby. Například pro Prahu 6, oblast Vokovic a Veleslavína, se zvýšila cílová hodnota nájemného pro rok 2010 z asi 113 na 128 korun.

Nájemník v panelovém bytě, který nyní platí maximálních 63,30 koruny za čtvereční metr, nově může zaplatit až téměř 90 korun. To je zvýšení o 42 procent. Za byt 75 metrů tak zaplatí místo dnešních 4747 korun měsíčně příští rok až 6746 korun, to je až o dva tisíce korun více.

Zrychlený růst čeká příští rok i krajská města, kde jsou rovněž vysoké cílové hodnoty nájemného. Zde se ovšem běžné měsíční nájmy budou pohybovat okolo tří až čtyř a půl tisíce. V případě atraktivních měst Brna a Hradce Králové budou ovšem podstatně vyšší – odhadem okolo pěti až šesti tisíc.

Například pro Pardubice stoupla cílová hodnota nájemného z asi 48 na 59 korun za metr v roce 2010. Nájemník, který nyní platí za metr 42,30 koruny, od ledna může zaplatit až o téměř 39 procent více. V takovém případě by za byt o 75 metrech zaplatil místo 2289 nově 3172 korun.

V Olomouci se cílové nájemné v roce 2010 zvýšilo z asi 60 korun na zhruba 71 korun za metr. Rodina, která za metr platí 54,92 koruny, se tak může dočkat příští rok zvýšení o 29 procent. Nájemné tak u 75 metrového bytu může stoupnout z 3192 na 4119 korun, tedy zhruba o tisícikorunu.

Majitelé jdou většinou na maximum

Majitelé sice nemusí využít možnosti jít na úplné maximum, ale v praxi tak většinou postupují.

"Je to nečekaně prudký růst nájemného. Původně, při schvalování zákona, se mluvilo o každoročním růstu nájemného o 14 až 20 procent a nyní se ukazuje, že skutečné zvýšení je v mnoha případech nejméně dvojnásobné. Situace se začíná vymykat únosnosti. Problém je hlavně v tom, že sociální dopady nejsou adekvátně řešeny,“ řekl v pátek Právu místopředseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.

Znepokojen je i místopředseda České společnosti pro rozvoj bydlení Josef Vlášek. "Počet lidí, kteří mají vážné problémy s placením nájemného, příští rok určitě stoupne,“ řekl Právu.

Mnoha nájemníkům může nájemné stoupnout ještě výrazněji, než uvádíme. A to v případě, když majitelé loni a letos nešli z nějakého důvodu při určování nájemného na možné maximum. To mohou kdykoli "dohonit,“ a to až do výše maximálního nájemného v daném místě. Řada majitelů tak hodlá postupovat.

Majitelé mohou podle nových cílových hodnot zvýšit nájemné kdykoli v příštím roce, tedy nejen od 1. ledna. Podmínkou ale je, že zvýšení ohlásí nájemníkům plné tři měsíce předem. Kdo tedy chce zvýšit nájemné od ledna, musí novou výši nájemného nájemníkům sdělit do konce září.

V bytech s regulovaným nájmem žije v současnosti asi 700 tisíc českých domácností.

Vladimír Čechlovský, Právo

nahoru

Ekonomika:

Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, tvrdí expert

-

dnes 15:06 aktualizováno Plánované schodky státního rozpočtu na...

Výběr mýta od kamiónů roste, za půl roku to je 5,4 miliardy

-

dnes 14:29 Za prvních šest měsíců letošního roku se vybralo na...

Vítkovice se dostaly do ztráty 4,5 miliardy

-

dnes 14:14 aktualizováno Společnost Vítkovice, a. s., která...

Totální obchodní válka? Trump je připraven uvalit cla na veškerý čínský dovoz

-

dnes 13:32 aktualizováno Americký prezident Donald Trump je...

ČEZ po letech ostrouhal, elektřinu pro železnici dodá jiná firma

-

dnes 13:01 Od příštího roku bude dodávat elektřinu pro trakční...

Americká cla na dovoz aut nás připraví o 155 miliard, varuje šéf německé obchodní komory

-

dnes 11:55 Zvýšení amerických cel na dovoz automobilů, jimiž...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů