Kultura

Na karlovarském festivalu vystoupí Irglová i Čechomor

obrazek

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška na tiskové konferenci

FOTO: Stanislav Dvořák, Novinky

23.6.2008 14:00 VIDEO: Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který letos proběhne 4.-12. července, zveřejnili na pondělní tiskové konferenci v Praze kompletní seznam soutěžních filmů a také oznámili, že v Karlových Varech vystoupí Markéta Irglová s Glenem Hansardem či skupina Čechomor.

Prezident festivalu Jiří Bartoška řekl, že Irglová a Hansard zazpívají a zahrají 10. července. V rámci koncertu dojde nejen na známé melodie z filmu Once, ale také na nový materiál, který chystají na příští desku.

Bartoška také zopakoval, že hlavní hvězdou karlovarského festivalu bude slavný americký herec a režisér Robert De Niro, který má převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Mezi dalšími hosty jsou americký dokumentarista Les Blank, herečka Saffron Burrowsová nebo herec Christopher Lee, který uvede svůj slavný film Dracula.

Umělecká ředitelka Eva Zaoralová uvedla, že v hlavní soutěži je letos nasazeno čtrnáct filmů, z toho dva české. Jedná se o filmy Děti noci Michaely Pavlátové a Karamazovi Petra Zelenky. Ze zahraničních snímků bude soutěžit např. americký film Kytara od dcery Roberta Redforda Amy Refordové, chorvatský Za sklem (režie Zrinko Ogresta), čínský Šachta (režie Zhang Chi) či rusko-bulharský Zajatec (režie Alexej Uchitel).

V porotě Ivan Passer i Ted Hope

V mezinárodní festivalové porotě zasednou vedle jejího šéfa, režiséra a scenáristy Ivana Passera, britská herečka Brenda Blethyn, izraelský režisér a scenárista Ari Folman, americký filmový producent Ted Hope, nizozemská herečka Johanna ter Steege, americký kameraman maďarského původu Vilmos Zsigmond a český hudebník Jan P. Muchow.

V dokumentární sekci letos Česko zastupuje film René Heleny Třeštíkové a částečně také argentinsko-český Bye Bye Shanghai Jany Bokové. Předsedou poroty pro dokumentární filmy bude jeden z nejvýznamnějších režisérů dokumentů Jorgen Leth.

Organizátoři představili také obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, která cvičí psy pro postižené. Karlovarský festival ji chce podpořit a ze stejného důvodu vystoupí 6. července na Divadelním náměstí v Karlových Varech skupina Čechomor.

Filmy v soutěžní sekci:

Děti noci (ČR)

Šachta (Čína)

Dr. Alemán (Německo)

Ukrutně šťastni (Dánsko)

Kytara (USA)

Za sklem (Chorvatsko)

Karamazovi (ČR)

Ranní ptáče dál doskáče (Itálie)

Pátrání (Maďarsko,Švédsko, Irsko)

Fotograf (Indonésie, Francie, Nizozemsko,Švýcarsko, Švédsko)

Zajatec (Rusko,Bulharsko)

Záminky (Španělsko)

Vzdálená chvění (Belgie,Francie)

Skoro celá pravda (Francie) 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Soundtrack Poděbrady se Serrou i Soukupem

-

včera 11:08 Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií...

Nová scéna bude patřit nové opeře

-

včera 09:16 Národní divadlo (ND) v Praze pořádá první ročník...

Balabánovy figury meditují uvnitř světa

-

včera 07:01 Východočeská galerie v Pardubicích představuje až do...

Zemřel významný ruský dirigent a skladatel Gennadij Rožděstvenskij

-

16.6. 12:58 Ve věku 87 let v sobotu po dlouhé nemoci zemřel přední...

Hudebník John Cale: Nikdy se nevzdávejte

-

16.6. 09:21 První den Metronome Festivalu Prague, v pátek 22....

Po těžké nemoci zemřela herečka Gabriela Vránová

-

16.6. 09:00 Video: aktualizováno Po těžké nemoci v sobotu ráno...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů