Ekonomika

Euro poprvé za méně než 24 korun

18.6.2008 10:25 (aktualizováno: 18.6.2008 15:50) Česká měna opět přepisuje historické rekordy vůči euru. Ve svém posilování je přitom rychlejší než odhady analytiků. Ti ještě dopoledne hovořili o tom, že se kurz pod 24 korun může dostat během následujících dní. Přesto se již odpoledne dostal na 23,94 Kč/EUR. Novinkám to potvrdil analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Koruna zdolává rekordy již čtrnáct dní v řadě.

"Stojí za tím zřejmě nějaký tlak ze strany velkého hráče na trhu. Podle technické analýzy je tu prostor pro posilování," komentoval Frayer.

Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka stojí za středečním posilováním hlavně sentiment na trzích střední a východní Evropy. "Kromě koruny posiloval i maďarský forint a polský zlotý," uvedl Vejmělek, který dopoledne označil za reálné, že 24korunová hranice bude pokořena v nejbližších dnech.

Měna však byla rychlejší než jeho odhad. Další vliv na kurz má i stále slábnoucí americký dolar. Vůči němu se tuzemská měna podle informací serveru Patria Online obchodovala za 15,52 Kč/USD.

Konkrétní důvody, které stojí za rekordem, však analytici neznají. Přiznávají, že posilování měny jde proti nepříliš dobrým makroekonomickým zprávám, které již několik týdnů ukazují zpomalení tuzemské ekonomiky.

 :. Vývoj kurzu koruny vůči euru. Foto: ČNB/Novinky

Posledních čtrnáct dní dělá tuzemská měna divy. Analytici již upozorňovali, že tak silná měna škodí exportérům. Například oděvní společnost OP Prostějov oznámila, že kvůli silnému kurzu musí zavřít některé své závody.

Naopak našinci, kteří se chystají do zahraničí, si přijdou na své. Podle analytiků je příhodná doba nakupovat valuty, zejména eura, libry a dolary.

Tomáš Holý, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Čínská CEFC zřejmě propustí polovinu zaměstnanců

-

dnes 12:38 Zadlužený čínský konglomerát CEFC, který je aktivní i v...

Moody’s zlepšila výhled ratingu českých měst a krajů. Mohly by si levněji půjčovat

-

dnes 09:17 Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila výhled...

Británie déle než tři dny nemusela vyrábět elektřinu z uhlí

-

včera 23:57 Od sobotního dopoledne až do úterního odpoledne se...

Irsko se s Applem dohodlo na doplacení miliardových daní

-

včera 17:09 Americký technologický obr Apple začne od května...

Ropa je nejdražší za tři a půl roku

-

včera 16:02 Cena ropy Brent v úterý prolomila hranici 75 dolarů za...

Coca-Cola zvýšila zisk na 29 miliard

-

včera 15:27 Americká společnost Coca-Cola v prvním čtvrtletí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby