Domácí

Česku hrozí příliv odpadů do spaloven

18.6.2008 07:24 Česku hrozí příliv odpadů do spaloven ze zahraničí. Evropská unie totiž v úterý změnila směrnici o odpadech, která to umožňuje. Všechny státy EU musí podle ní zajistit, aby do roku 2020 byla recyklována aspoň polovina komunálního odpadu a přinejmenším 70 procent stavebního a demoličního odpadu. Stranou zatím zůstal průmyslový odpad.

Jednou z nejspornějších změn je nová definice spalování. To je nyní považováno za „využívání“ odpadů, nikoli za pouhé odstranění. A to budí obavy. Sto tisíc tun? Čeští pravicoví i levicoví europoslanci považují úpravu za riziko pro české životní prostředí, protože to mění roli spaloven a otevírá cestu pro masový dovoz odpadů z okolních zemí do českých spaloven.

Evropská komise tvrdí, že za „zařízení na využívání odpadu“ by měly být označeny pouze energeticky nejúčinnější spalovny odpadu. To ale Čechy neuklidnilo. „Změnu klasifikace spaloven komunálního odpadu na stejnou úroveň, jako jsou ekologicky čisté zdroje energie, podpořit nemůžeme,“ reagoval europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM).

Podle jeho kolegy Jana Březiny (KDU-ČSL) změna přináší „hrozbu masivního dovozu odpadu z Německa a z Rakouska, neboť dovoz odpadu za účelem jeho využívání EU povoluje“. Proti změně protestují lidé žijící kolem liberecké a malešické spalovny. Obávají se, že otevře dveře pro sto tisíc tun odpadu, jehož dovoz ke spálení v ČR zatím ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítalo. Bursík směrnici vítá Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) ale směrnici vítá. MŽP tvrdí, že příliv komunálního odpadu z ciziny nehrozí.

„Je to zakázané, a díky tomu, co se nám podařilo prosadit do nové směrnice, to tak zůstane,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. V EU ročně vznikne 1,8 miliardy tun odpadu. Na osobu je to tři a půl tuny. V roce 2005 bylo 49 % odpadu vyvezeno na skládky, 18 % spáleno, a jen 27 % recyklováno či zkompostováno.

mcm, lh, Právo

nahoru

Domácí:

Odbory Českého rozhlasu odmítají plánované škrty, odejít má stovka zaměstnanců

-

dnes 19:41 aktualizováno Odbory Českého rozhlasu (ČRo) žádají,...

Pražské hroby zlevní až o dvacet procent

-

dnes 17:22 Cena za pronájem hrobu v Praze zlevní až o dvacet...

Nové bezpečnostní sloupky pomůžou policii s bojem proti terorismu

-

dnes 16:31 Výsuvné sloupky nahradily na třech místech v Praze...

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc od úřadu, který hlídá hospodaření stran

-

dnes 14:01 aktualizováno Pokutu ve výši 100 tisíc korun udělil...

Foldyna: ČSSD musí sednout za kulatý stůl, jinak skončíme ve škarpě

-

dnes 12:29 Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna varuje před...

Zastánce postižených Krása pomohl s programem pro komunální volby Okamurově SPD

-

dnes 12:09 Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů