Domácí

V době stávky lékaři poskytnou jen akutní péči

10.6.2008 17:52 V době stávky zdravotníků 24. června od šesti do 14 hodin lékaři v nemocnicích budou poskytovat pouze akutní péči. Takové je úterní rozhodnutí dvou největších odborových svazů — Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a Lékařské odborového klubu (LOK). Stávka se netýká praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří jsou v soukromí. U nich bude běžný ošetřovací den.

"Stávkou bojujeme za pacienty. Nechceme reformy zdravotnictví tak, jak je připravuje ministr Julínek, protože by významně pacienta poškodily, prohlásil v úterý Jiří Schlanger, předseda odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Šéf LOK Martin Engel dodal, že "pokud by se Julínkovy záměry uskutečnily, stane se Česká republika pokusnou laboratoří Evropy, protože nikde takovéto reformy zavedeny nebyly.

LOK se domnívá, že změny, které ministr navrhuje uvrhnou pacienty do spárů obchodníků a spekulantů se zdravím a smrtí. "Zdravotnictví se nesmí stát předmětem obchodu, ale musí zůstat veřejnou službou, prohlásil Engel.

Oba svazy jsou proti tomu, aby z fakultních nemocnic se staly akciové společnosti a nevěří ani slibům premiéra Topolánka, že se tak nestane. Chtějí jasné zákonné záruky.

Podle premiéra a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborářský předák a senátor ČSSD Milan Štěch bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je prý důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

Samolepky a hesla

Zdravotnická zařízení, která budou stávkovat, budou výrazně označena slovem "Stávka" a zdravotníci pak budou mít stejné logo i na svých pláštích. Mezi 13. a 14. hodinou, kdy se uskuteční i stávka Českomoravské konfederace odborových svazů proti vládním reformám, pak budou pacientům v nemocnicích vysvětlovat smysl svého protestu.

Všechny plánované operace a diagnostické výkony budou 24. června odloženy. Svaz pacientů zároveň chce vyzvat pacienty, aby v tento den omezili návštěvy ve všech nemocnicích a přidali se ke stávkujícím zdravotníkům.

"Tentokráte zdravotníci nebojují za zvýšení platů a za další svá práva a stávka není zaměřena ani proti zaměstnavatelům. Bojujeme za to, aby české zdravotnictví bylo vstřícné pro pacienty a nestal se z něj obchod, jak zamýšlí Julínek, zdůraznil Engel.

per, Právo

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Třeskuté mrazy jen tak nepoleví

-

včera 16:56 Česko zažívá nejchladnější období letošní zimy a...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby