Domácí

Tamáš s Bednářem končí hladovku proti radaru

obrazek

Zleva Jan Bednář a Jan Tamáš

FOTO: Milan Malíček, Právo

2.6.2008 08:24 Obrat nastává u odpůrců amerického radaru Jana Tamáše a Jana Bendáře z iniciativy Ne základnám, kteří už tři neděle drží hladovku. Během pondělí mají oznámit termín, kdy hladovku přeruší. V protestu za ně budou symbolicky pokračovat osobnosti. "První se hlásí Petr Uhl," řekl v neděli na dotaz Práva Bednář.

Podle Tamáše jsou také připraveni hladovět umělci, bývalí disidenti, sportovci, vědci, představitelé akademické sféry i politici. Seznam osobností hodlají hladovkáři oznámit v pondělí.

Jako první se jim ozvali senátoři ČSSD, kteří se chtějí střídat po jednom dni, sdělila v pondělí vpodvečer na dotaz Práva předsedkyně soc. dem. klubu senátorů Alena Gajdůšková.

Ta by podle svých slov měla být v této řetězové hladovce nasazena ze senátorů jako první. „Už jsou také připraveni Květa Kořínková, senátor Petr Vícha a Alena Vondrová (šéfka odborů ve státní správě),“ prozradila Gajdůšková.

Hladovku navrhl Kavan

Kdo je bude následovat, záleží na domluvě s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Michalem Haškem.

Symbolickou řetězovou hladovku navrhl exministr zahraničí Jan Kavan na víkendové konferenci ČSSD.

O podílu na protestu proti radaru hovořil podle Gajdůškové její klub minulý týden. Návrh podpořil i šéf soc. dem. Jiří Paroubek. Ten hladovkáře navštívil ve čtvrtek.

Podle jeho slov jsou podle něj už hodně "vyhladovělí“, a má proto o jejich zdraví velké obavy.

"Když jsem viděl až tu přehnanou snahu pánů vydržet až do konce, tak jsem jim nabídl i takovéto řešení. Jsem rád, že mne to napadlo,“ řekl Paroubek v neděli v ČT. ČSSD také vyzvala vládu, aby okamžitě ukončila jednání o radaru s USA a přehodnotila uznání Kosova.

Tamáš žádá o schůzku prezidenta Václava Klause a chce od něj vysvětlení, zda v USA skutečně vyzval viceprezidenta Cheneyho, aby záležitost s radarem "postrčil“.

Parkanová: s vyděrači se nejedná

Protest formou hladovky v neděli ostře odsoudila ministryně Parkanová, která ji považuje za "krajní extrémní případ“, k němuž se lze uchylovat jen v nesvobodné společnosti.

"Neváhám to označit za vydírání a s vyděrači se vyjednávat nemá,“ uvedla v televizi Prima.

Tamáš ČTK řekl, že naopak je to premiér Mirek Topolánek, kdo vydírá lidi – buď budou proti vůli většiny s radarem souhlasit, nebo se mají vystěhovat.

Parkanová dále varovala, že by příště mohl někdo držet hladovku například za zrušení daní.

"My nebudeme vyjednávat s hladovkáři, my nebudeme vyjednávat s Greenpeace. My budeme vyjednávat v parlamentu,“ uvedla.

Hašek ocenil Schwarzenberga

Výpad Parkanové proti hladovkářům ale odmítl Hašek. "Ti lidé to nedělají z plezíru, paní ministryně. Oni reprezentují názor dvou třetin české veřejnosti a mě mrzí, že vaše reakce jako zástupce vlády v tuto chvíli je taková, že ty pány označujete za vyděrače a řeknete, že s vyděrači se nejedná,“ řekl.

Připomenul, že hladovkáře minulý týden přijal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ). "Chtěl bych jeho postoj vysoce ocenit,“ řekl Hašek. "Pan ministr jim neříká vyděrači, pan ministr je pozval k sobě a jednali za jedním stolem. Z toho si berte příklad,“ dodal.

Jitka Götzová, Právo

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

včera 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby