Domácí

CVVM: Vztahy s Romy máme špatné, říkají tři čtvrtiny Čechů

obrazek

Soužití romské a neromské populace

Novinky

29.5.2008 16:55 Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí soužití romské a neromské populace v Česku jako špatné 79 procent dotázaných. Postoje a vztahy obyvatel České republiky k romské menšině se za rok nezměnily. Průzkum probíhal letos v dubnu.

Letos označilo vztahy s Romy jako docela špatné 47 procent dotázaných, jako velmi špatné 32 procent. Naopak 14 procent respondentů pohlíží na toto soužití jako na docela dobré a necelé jedno procento jako na velmi dobré.

Úplně stejné loňské šetření přitom přineslo stejný výsledek. V roce 2007 odpovědělo rovněž 79 procent respondentů, že soužití romské a neromské populace je špatné."Pokud se podíváme na časové srovnání, tak můžeme konstatovat, že se názory na tuto problematiku oproti předchozímu roku téměř nezměnily," uvedla analytička CVVM Tereza Vandrovcová. "V širším časovém kontextu můžeme dále pozorovat, že ačkoliv se v roce 1999 a 2006 zdálo, že se situace poněkud zlepšila, údaje z posledních dvou let ukazují, že respondenti opět vnímají soužití negativněji, podobně jako v roce 1998," dodala.Tazatelé se také ptali, zda respondešnti znají nebo v minulosti znali osobně nějakého Roma. Téměř tři čtvrtiny respondentů odpověděly kladně, pouze čtvrtina záporně.CVVM se také zeptalo, jakým způsobem by se měla romská populace té většinové přizpůsobit. Podle respondentů by měli Romové především pracovat (20 %), přizpůsobit se normám většinové společnosti (19 %), slušně se chovat (13 %) a dodržovat zákony (11 %).

Novinky

nahoru

Domácí:

Zeman po volbách nebude spěchat se svoláním Sněmovny, využije maximální lhůtu

-

dnes 16:29 Prezident Miloš Zeman chce využít maximální lhůtu,...

Zeman se pochlubil dřevěným samopalem na novináře, zásobník je z lahve Becherovky

-

dnes 15:53 Video: aktualizováno Prezident Miloš Zeman se na závěr...

Začínající učitel má o tisíce víc než kolegyně. Je jich málo

-

dnes 14:33 Dát se na kantořinu není z pohledu mladého muže...

České domácnosti jsou spokojeny nejvíce od roku 2013

-

dnes 14:26 Ekonomice se daří, platy rostou a lidí bez práce ubývá....

Unavený Babiš, útočný Zaorálek a monology místo diskuse, hodnotí experti předvolební debaty

-

dnes 12:23 Experti na politickou komunikaci si v rámci čtvrteční...

Poslanci budou mít do slibu holý mandát. A Česko několik dnů až 400 poslanců

-

dnes 12:17 Protože se letošní volby konají v dřívějším termínu než...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby