Domácí

CVVM: Vztahy s Romy máme špatné, říkají tři čtvrtiny Čechů

obrazek

Soužití romské a neromské populace

Novinky

29.5.2008 16:55 Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí soužití romské a neromské populace v Česku jako špatné 79 procent dotázaných. Postoje a vztahy obyvatel České republiky k romské menšině se za rok nezměnily. Průzkum probíhal letos v dubnu.

Letos označilo vztahy s Romy jako docela špatné 47 procent dotázaných, jako velmi špatné 32 procent. Naopak 14 procent respondentů pohlíží na toto soužití jako na docela dobré a necelé jedno procento jako na velmi dobré.

Úplně stejné loňské šetření přitom přineslo stejný výsledek. V roce 2007 odpovědělo rovněž 79 procent respondentů, že soužití romské a neromské populace je špatné."Pokud se podíváme na časové srovnání, tak můžeme konstatovat, že se názory na tuto problematiku oproti předchozímu roku téměř nezměnily," uvedla analytička CVVM Tereza Vandrovcová. "V širším časovém kontextu můžeme dále pozorovat, že ačkoliv se v roce 1999 a 2006 zdálo, že se situace poněkud zlepšila, údaje z posledních dvou let ukazují, že respondenti opět vnímají soužití negativněji, podobně jako v roce 1998," dodala.Tazatelé se také ptali, zda respondešnti znají nebo v minulosti znali osobně nějakého Roma. Téměř tři čtvrtiny respondentů odpověděly kladně, pouze čtvrtina záporně.CVVM se také zeptalo, jakým způsobem by se měla romská populace té většinové přizpůsobit. Podle respondentů by měli Romové především pracovat (20 %), přizpůsobit se normám většinové společnosti (19 %), slušně se chovat (13 %) a dodržovat zákony (11 %).

Novinky

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

dnes 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

dnes 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

dnes 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

dnes 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

dnes 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

dnes 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby