Zahraniční

Usáma bin Ládin se skrývá pod K2, tvrdí arabská televize

obrazek

Vůdce teroristické organizace Al-Kajda Usáma bin Ládin

Reuters

27.5.2008 15:25 (aktualizováno: 27.5.2008 15:35) Vůdce teroristické organizace Al-Kajda Usáma bin Ládin se údajně skrývá v okolí velehory K2 v severním Pákistánu. S odvoláním na americké bezpečnostní zdroje o tom informovala arabská televize Al-Arabíja se sídlem v Dubaji. Podle této zprávy chystají americké tajné služby rozsáhlou vojenskou akci.

Podle televize Al-Arabíja se čelní představitelé americké armády a tajných služeb v uplynulých dnech sešli v katarském hlavním městě Dauhá, kde měli naplánovat operaci, jejímž cílem by bylo polapení vůdce Al-Kajdy.

Vrcholné schůzky se měli zúčastnit generál David Petraeus, který velí americkým jednotkám v Iráku, či Anne Petersenová, velvyslankyně USA v Pákistánu.

Petraeus minulý týden vypovídal před branným výborem amerického Kongresu o bezpečnosti v Iráku. Při té příležitosti varoval, že členové Al-Kajdy, kteří se nacházejí v kmenových oblastech Pákistánu, hodlají provést další teroristický čin podobný útoku z 11. září 2001.

Podle informací arabské televize vystopovala CIA saúdského teroristu na „střeše světa“, kolem hranice Pákistánu a Afghánistánu. Panují obavy, že bin Ládin plánuje nové útoky na západní cíle tentokrát nejen ve spolupráci s Araby, ale i Evropany, kteří konvertovali k islámu.

Terorista na útěku

Bin Ládin se skrývá od roku 2001. Tehdy Spojené státy v reakci na teroristický útok ze září vpadly do Afghánistánu a donutily bin Ládina k útěku do horského úkrytu Tora Bora. Když i do něj američtí vojáci vtrhli, bin Ládin tam nebyl. Američané se domnívají, že uprchl do Pákistánu a schovává se v tamních horách pod ochranou místních kmenů.

Ačkoliv se experti shodují, že bin Ládin nemá rozhodující vliv na islámské teroristy, zůstává pro USA nejhledanějším mužem.

Usáma bin Ládin

Narodil se v saúdskoarabském Rijádu v rodině bohatého stavitele s úzkými vazbami na saúdskou královskou rodinu. V rozhovoru pro televizní stanici Al Džazíra udal 10. březen 1957 jako datum svého narození.

Byl vychován devótním sunnitou. V 70. letech se poprvé setkal s radikálním učením Muslimského bratrstva. Podle některých zpráv vystudoval inženýrství, podle jiných školu nedokončil. Má také neformální vzdělání v islámské jurisdikci, náboženství v semináři nikdy formálně nestudoval.

Během sovětské invaze do Afghánistánu v 80. letech bin Ládin sponzoroval ozbrojený odpor muslimských mudžahidů. Zásadním se pro něj později stalo setkání s egyptským medikem Ajmánem Zaváhrím, jenž z domovské země uprchl před perzekucí. Zaváhrí se stává bin Ládinovým mentorem a bin Ládin sponzoruje řadu pumových útoků na západní a "zkorumpované muslimské" cíle.

Poté, co jej Saúdská Arábie v roce 1994 zbavila občanství, mu azyl poskytoval Súdán, Pákistán a Afghánistán. Po svržení afghánského vládního hnutí Tálibán Američany v roce 2001 bin Ládin, jehož USA považují za strůjce leteckých útoků na americké půdě v září 2001, uprchl do horské oblasti při pákistánsko-afghánské hranici. 

Téměř dva metry vysoký bin Ládin má údajně tři ženy a jednou se rozvedl. Podle různých zdrojů má 12 až 24 dětí.

Nationalterroralert.com, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

V Drážďanech byla znásilněna Češka

-

dnes 06:13 aktualizováno Neznámý útočník znásilnil v Drážďanech...

Kauza Kuciak: vyšetřuje se, zapomeňte!

-

dnes 02:47 Uplynulo půl roku od vraždy slovenského novináře Jána...

Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší, odsoudil papež sexuální zneužívání dětí

-

včera 23:35 Papež František dnes v otevřeném dopise všem katolíkům...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů