Domácí

Prezident Klaus zatím neudělil žádnou milost

26.8.2003 16:34 Prezident Václav Klaus zatím neudělil žádnou milost. Rozeslal však více než 200 zamítavých rozhodnutí, řekl dnes ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Na dalších odpovědích podle něj prezident pracuje. Od počátku března, kdy se Klaus stal hlavou státu, přišlo na Pražský hrad asi 400 žádostí o prezidentský pardon.

"Rapidně se toto číslo nezvyšuje, ale přicházejí další žádosti," poznamenal Hájek. Jednou ze zamítnutých je i žádost o milost, kterou na Hrad poslal pravicový extrémista Jan Kopal. Soud mu za pomluvu uložil 300 hodin prospěšných prací.

"Pan prezident se s vaší žádostí osobně seznámil a diskutoval o ní s nejbližšími spolupracovníky. Je mi líto, že vám musím oznámit, že po pečlivém zvážení všech aspektů se rozhodl milost neudělit," zdůvodnil ve stručném dopise prezidentovo rozhodnutí jeho kancléř Jiří Weigl.

Havel a kontroverzní milosti

Klausův předchůdce Václav Havel často čelil kritice právě kvůli kontroverzním milostem. Z přibližně 4000 žádostí, které každý rok dorazily na Pražský hrad, vyhověl asi stovce. Jeho oponenti mu ale vytýkali, že milostmi plýtvá a že zasáhl v několika sporných případech.

Nový prezident se již naopak krátce po svém svolení nechal slyšet, že pardony se mají udělovat pouze v naprosto výjimečných a mimořádných případech. Proto jich prý za něj bude jako šafránu. Po svém zvolení Klaus nevyhlásil ani amnestii, kterou prezident tradičně oznamuje po inauguraci nebo při významných výročích.

Prezident Václav Klaus odpočívá v Lánech

Prezident nyní tráví dovolenou v letním sídle hlavy státu na zámku v Lánech na Rakovnicku. Na Pražský hrad se vrátí příští týden. Prezident v Lánech hlavně čte, dívá se na televizi a prochází se parkem. Společně s prezidentem pobývá v Lánech i jeho manželka Livia. "Paní Klausová má ale i různé povinnosti," poznamenal Hájek. V Lánech proto podle něj nemůže být pořád.

Dvaašedesátiletý Klaus odjel do Lán v polovině srpna poté, co musel kvůli zdravotním potížím vyhledat pomoc lékařů. Během dovolené, kterou trávil v Karlových Varech, se mu po tenisovém utkání neudělalo dobře. Odjel proto do Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově náměstí, kde zůstal přes noc.

Prezident byl ve Všeobecné fakultní nemocnici už koncem července. Léčil si tam následky angíny a stěžoval si také na bolesti kyčelního kloubu. Od poslední zdravotní indispozice Klaus zatím podle Hájka tenis nehrál.

Média dříve často dávala Klausovu dobrou fyzickou kondici a sportovní náturu do protikladu s jeho předchůdcem Václavem Havlem, který byl během svého působení v nejvyšší ústavní funkci mnohokrát hospitalizován.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Zrušit neplacenou nemocenskou? Komunisté Hamáčkův návrh vítají, pravice to odmítá

-

dnes 20:22 Slova nového předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který krátce...

MPSV podalo trestní oznámení kvůli zneužití bezpečnostních systémů

-

dnes 18:43 Ministerstvo práce podalo minulý týden trestní oznámení...

Zemřel hrdina z druhé světové války Miroslav Liškutín

-

dnes 16:40 aktualizováno Ve Velké Británii v pondělí zemřel...

Babiš si stěžuje na zdraví. Problémy přičítá smrtícímu pracovnímu tempu a stresu

-

dnes 14:38 Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v...

Až 1,2 miliónu na ordinaci. Ministerstvo podpoří zubaře v odlehlejších oblastech

-

dnes 14:08 Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik...

Libeňský most není kulturní památkou, může se zbourat

-

dnes 11:23 aktualizováno Ministerstvo kultury v pondělí oznámilo,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby