Kultura

Lucernou zaduní reggae, dancehall a R&B v podání Sizzly

6.5.2008 16:55 Zatímco rockeři zavítají v neděli 11. května na koncert slavného Marka Knopflera na pražském Výstavišti, příznivci jamajského reggae a dancehallu zamíří na akci pro ně obdobného významu do Lucerna Music Baru. Tam se totiž chystá první české vystoupení chlapíka, který si říká Sizzla Kalonji.

Sizzla se narodil v roce 1976 v rastafariánské komunitě v jamajském August Townu a už jako dítě projevoval talent ke zpěvu. Nahrávat začal v roce 1994 a od té doby vydal neuvěřitelných 40 alb. Je znám také tím, že propojuje jamajskou reggae scénu s americkým hiphopem a R&B. Natočil duety s lidmi jako Wyclef Jean, Busta Rhymes, Mariah Carrey, Lil Kim, Rihanna či Mos Def.

"V druhé půlce 90. let se mnozí interpreti na Jamajce začali vracet od digitálních beatů zpátky k živým nástrojům a původnímu duchovnímu náboji roots reggae. Kalonji, při jehož poslechu můžete mít dojem, že nese na svém jazyku všechno to utrpení africké diaspory, je jeden z hlavních mluvčích tohoto trendu, i přestože má hodně rozhněvaných hardcore ragga songů," říká Lukáš Kolíbal, který je spolu s DJ Kayou asi největším českým reggae nadšencem.

Sizzla prorazil do širšího povědomí v roce 1997 s vydáním druhé desky Praise Ye Jah, která je podle Kolíbala považována za jedno z nejlepších alb moderního dancehallu. Ještě téhož roku ale Sizzla sám sebe trumfnul deskou Black Woman & Child. S vydáním těchto dvou alb následoval celosvětový úspěch a dvě nominace na MOBO Awards.

Poslechněte si ukázky zde

Předskokanem tohoto vyjímečného koncertu budou Big Famili z karibského ostrova Martinik, kteří žijí v Paříži, kde vlastní své studio a vydavatelství Black House Music. Akci připravuje Beat Promotion a Lucerna Music Bar. I tento koncert je po Gentlemanovi a Maxi Romeovi součástí warm-upů na druhý ročník reggae festivalu RealBeat, který letos proběhne ve dnech 8. – 9. Srpna 2008 za účasti velmi zajímavých jmen afro-karibské kultury, jako je původní zpěvák Black Uhuru Michael “Grammy” Rose či dancehallová senzace Ward 21.

Lístky jsou k dostání v obvyklých předprodejových sítích a v Lucerna Music Baru za 550 Kč a v den koncertu za 650 Kč.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Polar Music Prize pro Metalliku

-

včera 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

včera 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...

Berlinale ocenilo Jiřího Menzela

-

23.2. 21:00 Cenu Kamera Berlinale udělenou Jiřímu Menzelovi za...

Pravděpodobný vítěz Oscarů ukradl příběh z divadelní hry, tvrdí žaloba

-

23.2. 16:05 Na 13 Oscarů nominovaný film Tvář vody režiséra...

Gott nevystoupí na Česko-Slovenském plese, zůstává v nemocnici

-

23.2. 15:29 Zpěvák Karel Gott nevystoupí v sobotu na...

Planeta Česko. Příroda jako fascinující dobrodružství

-

23.2. 15:02 Video: Do kin jde 22. března neobvyklý dokument...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby