Žena

Kouření a pití pravidelně holduje čtvrtina šestnáctiletých

30.4.2008 06:22 Kouření a pití rozhodně není mezi českými teenagery na ústupu. Spíše naopak. Čtvrtina šestnáctiletých chlapců kouří denně, osm procent z nich jsou dokonce silní kuřáci, kteří si denně zapálí více než 11 cigaret.

Více začínají kouřit i dívky. Loni dokonce poprvé v historii kouřilo denně více šestnáctiletých dívek (26,8 %) než chlapců (24 %). Více dívek najdeme i mezi silnými kuřáky.

Obdobné je to u alkoholu. Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD 07) v roce 1995 pilo pravidelně pivo 6,9 procenta šestnáctiletých dívek, ale v roce 2007 to bylo už 15,7 procenta dívek. Nárůst zájmu o pití piva nebyl tak prudký u chlapců. V roce 1995 pilo pivo pravidelně 26,7 procent šestnáctiletých, loni na 28,7 procenta mladých.

Alkoholiků je více než narkomanů

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se u ambulantních psychiatrů léčí ročně asi 27 000 pacientů, léčebny pak evidují ročně téměř 11 000 hospitalizací.

Odborníci většinou shodně uváděli odhad 300 000 Čechů a Češek závislých na alkoholu. Některé odhady odborníků uvádějí až 600 000 osob závislých na alkoholu. To je asi desetkrát více než lidí závislých na pervitinu a heroinu. Na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu zemřou v ČR ročně asi 4000 mužů a 2000 žen.

Jak škodí alkohol

Za nemoci, které způsobuje nebo ovlivňuje alkohol, se považují například choroby jater, duševní poruchy, zhoubné novotvary ústní dutiny nebo žlučových cest, cévní onemocnění a otravy.

 
Jiří Vavroň, Právo

nahoru

Žena:

Autorka červené knihovny Judita Horváthová: Mám ráda šťastné konce

-

dnes 12:05 „Každý román, který jsem vydala samizdatem, četla...

Pět tradičních vánočních polévek

-

dnes 11:05 Polévka je grunt a ani vánoční tabule se bez ní...

Když se z havěti stanou miláčci

-

dnes 10:05 „Od doby, co mám potkany, strašně šišlám,” vysvětluje...

Nezapomeňte před Vánoci sami na sebe

-

dnes 08:39 Před Vánoci často plánujeme pečení, úklid, děláme si...

Skřípání zubů se nevyplácí podceňovat

-

dnes 07:12 Skřípání a cvakání zuby neboli bruxismus je poměrně...

Anna Kameníková: Nepřemýšlím hlavou, ale srdcem

-

včera 12:10 Dcera herečky Jitky Asterové umí překvapit. Když si v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby