Žena

Kouření a pití pravidelně holduje čtvrtina šestnáctiletých

30.4.2008 06:22 Kouření a pití rozhodně není mezi českými teenagery na ústupu. Spíše naopak. Čtvrtina šestnáctiletých chlapců kouří denně, osm procent z nich jsou dokonce silní kuřáci, kteří si denně zapálí více než 11 cigaret.

Více začínají kouřit i dívky. Loni dokonce poprvé v historii kouřilo denně více šestnáctiletých dívek (26,8 %) než chlapců (24 %). Více dívek najdeme i mezi silnými kuřáky.

Obdobné je to u alkoholu. Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD 07) v roce 1995 pilo pravidelně pivo 6,9 procenta šestnáctiletých dívek, ale v roce 2007 to bylo už 15,7 procenta dívek. Nárůst zájmu o pití piva nebyl tak prudký u chlapců. V roce 1995 pilo pivo pravidelně 26,7 procent šestnáctiletých, loni na 28,7 procenta mladých.

Alkoholiků je více než narkomanů

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se u ambulantních psychiatrů léčí ročně asi 27 000 pacientů, léčebny pak evidují ročně téměř 11 000 hospitalizací.

Odborníci většinou shodně uváděli odhad 300 000 Čechů a Češek závislých na alkoholu. Některé odhady odborníků uvádějí až 600 000 osob závislých na alkoholu. To je asi desetkrát více než lidí závislých na pervitinu a heroinu. Na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu zemřou v ČR ročně asi 4000 mužů a 2000 žen.

Jak škodí alkohol

Za nemoci, které způsobuje nebo ovlivňuje alkohol, se považují například choroby jater, duševní poruchy, zhoubné novotvary ústní dutiny nebo žlučových cest, cévní onemocnění a otravy.

 
Jiří Vavroň, Právo

nahoru

Žena:

Marek Ždánský: Šimpanzi jsou strašní cholerici

-

dnes 13:58 Život Marka Ždánského (42), který se svého času...

Poradna: Vyroste ze syna správný muž, pokud ho nevychovává jeho otec?

-

dnes 11:05 Otec je zvláště pro chlapce významným vzorem k...

Potraviny pro pružnou postavu a recepty z nich

-

dnes 10:05 Obrazem: Dopřejte tělu potřebné živiny. Vyvážená...

Jak se v průběhu let proměnily způsoby seznamování

-

dnes 08:42 Seznamování prošlo během posledních let výraznou...

V Brazílii učí nevidomé ženy, jak se líčit

-

dnes 07:18 Video: Make-up je malý zázrak. Dokáže dělat ženy...

Čtvrtina rodičů hodnotí kreativitu svých dětí pouze jako módní nálepku

-

včera 14:02 Kreativita v sobě zahrnuje celou řadu velmi důležitých...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby