AutoMoto

Výjimky pro dětské autosedačky ve čtvrtek končí

29.4.2008 10:38 Přepravovat malé děti do mateřských škol či na kulturní, sportovní a společenské akce už nepůjde od čtvrtka 1. května ve vozidlech nevybavených dětskými autosedačkami. K témuž datu skončí i výjimka pro početnější rodiny, kterou do zákona o provozu na silnicích prosadili před dvěma lety lidovci.

Když se tedy na zadní sedadlo rodinného auta nevejdou vedle sebe tři dětské autosedačky, nebude již přípustné, aby třetí z přepravovaných dětí bylo připoutáno pouze bezpečnostním pásem. Při upoutání dítěte v autosedačce se snižuje počet smrtelných úrazů při nehodách až o dvě třetiny. „Testy prokázaly, že náraz při rychlosti 50 kilometrů v hodině bez dětské autosedačky či jiného zádržného systému odpovídá pádu z výšky deseti metrů,“ řekla Právu Jitka Ivičičová z Centra dopravního výzkumu v Brně.

Na připomínku, co teď budou dělat rodiny s třemi a více malými dětmi, když jim chybějí peníze na dostatečně velké auto, odpověděl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: „Nezbude jim než používat veřejnou hromadnou dopravu. Výjimka v zákoně byla právě proto, aby takové rodiny měly dva roky čas na řešení své situace.“

Dětské autosedačky povinné do 36 kg a 150 cm výšky

Podle zmíněného zákona, který nabyl účinnosti 1. července 2006, se dětské autosedačky musejí používat při přepravě všech dětí, jejichž hmotnost nepřesahuje 36 kilogramů a výška 150 centimetrů. A to na všech silnicích. Jestliže policisté zjistí, že řidič přepravuje dítě bez autosedačky, udělí mu blokovou pokutu ve výši 1500 až 2500 Kč a dva trestné body v rámci bodového systému postihu neukázněných motoristů.

Jedno benevolentní ustanovení ale v zákoně o provozu na silnicích i po vypršení platnosti výjimek přesto zůstane. Ve starých autech, které výrobce nevybavil na zadních sedadlech pásy, je sice zcela zakázáno vozit děti do tří let věku, ty starší v nich ovšem budou moci i nadále jezdit dokonce i nepřipoutané.

Jiří Novotný, Právo

nahoru

AutoMoto:

Buďte jako Bond. Kupte si jeho Aston Martin

-

včera 20:23 James Bond, nejslavnější tajný agent světa prodává...

Jak by mohlo vypadat BMW X4 ve sportovní M verzi

-

včera 15:32 BMW ukázalo ostřejší verze X4 M40i a M40d rovnou při...

Jeden z nejvzácnějších Fordů Mustang v historii, z edice Iacocca, bude na prodej

-

16.2. 15:35 Americký Ford nadělil mustangu ke 45. narozeninám...

Audi SQ5 můžete mít i jako hatchback. Postaral se o to tuner ABT

-

16.2. 14:33 Chtěli jste sportovní SUV, ale všechna byla příliš...

Ford se loučí s Focusem RS, vznikla rozlučková edice

-

16.2. 13:35 Dny třetí generace Focusu RS jsou sečteny. Výroba...

Volvo láká na nové kombi V60

-

16.2. 12:10 Video: Dvacátého prvního února se představí nové kombi...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby