AutoMoto

Výjimky pro dětské autosedačky ve čtvrtek končí

29.4.2008 10:38 Přepravovat malé děti do mateřských škol či na kulturní, sportovní a společenské akce už nepůjde od čtvrtka 1. května ve vozidlech nevybavených dětskými autosedačkami. K témuž datu skončí i výjimka pro početnější rodiny, kterou do zákona o provozu na silnicích prosadili před dvěma lety lidovci.

Když se tedy na zadní sedadlo rodinného auta nevejdou vedle sebe tři dětské autosedačky, nebude již přípustné, aby třetí z přepravovaných dětí bylo připoutáno pouze bezpečnostním pásem. Při upoutání dítěte v autosedačce se snižuje počet smrtelných úrazů při nehodách až o dvě třetiny. „Testy prokázaly, že náraz při rychlosti 50 kilometrů v hodině bez dětské autosedačky či jiného zádržného systému odpovídá pádu z výšky deseti metrů,“ řekla Právu Jitka Ivičičová z Centra dopravního výzkumu v Brně.

Na připomínku, co teď budou dělat rodiny s třemi a více malými dětmi, když jim chybějí peníze na dostatečně velké auto, odpověděl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: „Nezbude jim než používat veřejnou hromadnou dopravu. Výjimka v zákoně byla právě proto, aby takové rodiny měly dva roky čas na řešení své situace.“

Dětské autosedačky povinné do 36 kg a 150 cm výšky

Podle zmíněného zákona, který nabyl účinnosti 1. července 2006, se dětské autosedačky musejí používat při přepravě všech dětí, jejichž hmotnost nepřesahuje 36 kilogramů a výška 150 centimetrů. A to na všech silnicích. Jestliže policisté zjistí, že řidič přepravuje dítě bez autosedačky, udělí mu blokovou pokutu ve výši 1500 až 2500 Kč a dva trestné body v rámci bodového systému postihu neukázněných motoristů.

Jedno benevolentní ustanovení ale v zákoně o provozu na silnicích i po vypršení platnosti výjimek přesto zůstane. Ve starých autech, které výrobce nevybavil na zadních sedadlech pásy, je sice zcela zakázáno vozit děti do tří let věku, ty starší v nich ovšem budou moci i nadále jezdit dokonce i nepřipoutané.

Jiří Novotný, Právo

nahoru

AutoMoto:

Volvo otevřelo svou první továrnu v USA a ukázalo nové S60

-

dnes 19:43 Obrazem: Volvo Cars ve středu večer středoevropského...

Volvo se čelně srazilo s kamiónem. Řidič odešel po svých

-

dnes 16:32 Náraz do kamiónu většinou končí velmi špatně, ovšem...

Chevrolet nabídl majiteli shořelé tesly vlastní elektromobil

-

dnes 15:10 Tesla Model S Michaela Morrise nedávno hořela v Los...

Audi a Hyundai budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů

-

dnes 14:09 Spolupráci mezi Audi a korejskou firmou Hyundai asi...

Auto s klíči uvnitř se samo nezavře, není-li vadný mikrospínač

-

dnes 13:57 Odemykání automobilu je celkem banální věc - přijdete k...

Kia Ceed přijíždí s autonomií druhého stupně a větším kufrem

-

dnes 12:46 Obrazem: Nový ceed se zbavil apostrofu v názvu, ale...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů