Zahraniční

CIA dokládá stavbu syrského jaderného reaktoru

25.4.2008 11:21 VIDEO: Světová média v pátek zveřejnila videozáznam americké tajné služby CIA, jímž dokládá, že Sýrie se severokorejskou pomocí budovala jaderný reaktor. Reaktor loni vybombardoval Izrael. CIA na videu přinesla všechny důkazy včetně fotografie severokorejského jaderného experta v Sýrii. Damašek ale obvinění popírá.

Bílý dům ve svém čtvrtečním vyjádření vyjádřil obavy: „Stavba reaktoru byla nebezpečná a potenciálně destabilizující vývoj v regionu a ve světě. Podle něj skutečnost, že Sýrie jeho stavbu tajila, značí, že reaktor nebyl určen pro mírové účely“. V prohlášení Bílého domu stojí: „Do 6. září 2007 syrský režim budoval tajný jaderný reaktor na východní poušti, který byl schopen produkovat plutonium.“

Nepodařilo se však prokázat, že by si Sýrie opatřila jaderný materiál, i když z prezentace plyne, že jde o podobný typ reaktoru jako v korejském Jongbjonu. I Severní Korea odmítla, že by pomáhala Sýrii v této oblasti.

Sýrie zatím účel stavby nevysvětlila, veškerá obvinění odmítá a uvádí, že přístup USA až příliš připomíná způsob obviňování Husajnova režimu z výroby zbraní hromadného ničení. Jejich údajnou výrobou se zdůvodňoval útok na Irák, ale zbraně hromadného ničení se na území Iráku nikdy nenašly.

Řadu obrazového materiálu získala CIA z izraelských zdrojů.

Novinky, BBC, CNN

nahoru

Zahraniční:

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...

Naprostý propadák, odsoudil Trump memorandum demokratů ke kauze ruského vlivu

-

dnes 07:20 Americký prezident Donald Trump odsoudil memorandum...

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby