Zahraniční

CIA dokládá stavbu syrského jaderného reaktoru

25.4.2008 11:21 VIDEO: Světová média v pátek zveřejnila videozáznam americké tajné služby CIA, jímž dokládá, že Sýrie se severokorejskou pomocí budovala jaderný reaktor. Reaktor loni vybombardoval Izrael. CIA na videu přinesla všechny důkazy včetně fotografie severokorejského jaderného experta v Sýrii. Damašek ale obvinění popírá.

Bílý dům ve svém čtvrtečním vyjádření vyjádřil obavy: „Stavba reaktoru byla nebezpečná a potenciálně destabilizující vývoj v regionu a ve světě. Podle něj skutečnost, že Sýrie jeho stavbu tajila, značí, že reaktor nebyl určen pro mírové účely“. V prohlášení Bílého domu stojí: „Do 6. září 2007 syrský režim budoval tajný jaderný reaktor na východní poušti, který byl schopen produkovat plutonium.“

Nepodařilo se však prokázat, že by si Sýrie opatřila jaderný materiál, i když z prezentace plyne, že jde o podobný typ reaktoru jako v korejském Jongbjonu. I Severní Korea odmítla, že by pomáhala Sýrii v této oblasti.

Sýrie zatím účel stavby nevysvětlila, veškerá obvinění odmítá a uvádí, že přístup USA až příliš připomíná způsob obviňování Husajnova režimu z výroby zbraní hromadného ničení. Jejich údajnou výrobou se zdůvodňoval útok na Irák, ale zbraně hromadného ničení se na území Iráku nikdy nenašly.

Řadu obrazového materiálu získala CIA z izraelských zdrojů.

Novinky, BBC, CNN

nahoru

Zahraniční:

Boje mezi Iráčany a Kurdy pokračují

-

dnes 20:52 Irácká armáda a šíitské milice se v pátek střetly s...

Kurdské milice předaly správu nad osvobozenou Rakkou místní radě

-

dnes 19:46 Američany podporované kurdsko-arabské Syrské...

Česko v otázce kvót ještě nemá vyhráno

-

dnes 19:17 Česku a jeho spojencům se podařilo získat důležitý...

Divoká prasata řádila v německé bance i optice, čtyři zranění

-

dnes 19:08 Čtyři lidi zranila v pátek divoká prasata, která se...

Stížnost kvůli případu Čecha zabitého v Británii dorazila k evropskému soudu

-

dnes 18:07 Evropský soud pro lidská práva dostal žádost o...

Mor se nedaří zastavit. WHO vyslala na Madagaskar své zdravotnické týmy

-

dnes 17:00 Epidemii smrtícího plicního a dýmějového moru na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby