Krimi

Kauza vlčího dítěte: Rodiče zproštěni obžaloby

obrazek

Rodiče k vynesení rozsudku ve čtvrtek nedorazili. Snímky je zachycují při minulém soudním jednání.

FOTO: Koláž/Lucie Poštolková, Novinky

24.4.2008 14:11 Částečným vítězstvím skončila pro rodiče Simonu Guzsiovou (24) a Dalibora Macečka (23) kauza syna Dalibora, o kterém všechna média loni na podzim psala jako o vlčím dítěti. Okresní soud ve Frýdku-Místku zprostil rodiče obžaloby z ohrožování výchovy mládeže s tím, že za žalostný stav svého čtyřletého Dalibora nemohou. Státní zástupkyně se ale okamžitě proti verdiktu odvolala, takže případ nyní putuje ke krajskému soudu.

Rodiče i s čtyřletým dítětem objevili policisté koncem léta při táboření v lese nedaleko obce Dobrá. Epileptické dítě v době, kdy bylo rodičům odebráno, neumělo mluvit, vydávalo jen skřeky a dokonce ani neumělo rozkousat stravu. Podle policie chlapec potravu pouze hltal a byl zvyklý jíst ústy z misky jako zvíře.

Nelze říci, že rodiče dítě zanedbávali

Soudce Vladimír Kuchař ale v odůvodnění zprošťujícího rozsudku uvedl, že na bídném stavu malého chlapečka se rodiče nepodíleli natolik, aby šlo jejich jednání hodnotit jako trestný čin nebo přestupek.

Dítě je totiž epileptické, mentálně retardované, má závažnou poruchu sluchu a navíc je po mozkové obrně. „Za to ale rodiče nemohli, nelze říct, že dítě zanedbávali. A i kdyby bylo dítě zanedbané, na jeho zdravotním stavu by to nemohlo nic změnit,“ konstatoval soudce.

S tím ale důrazně nesouhlasí státní zástupkyně. Podle ní je chlapeček nyní v péči dětského domova, kde se jeho stav začal lepšit. „Vývoj jde podstatně kupředu. Už má základní stravovací a hygienické návyky, které při přijetí do dětského domova neměl,“ konstatovala žalobkyně, která si okamžitě podala odvolání.

Otec pracuje v Praze na stavbě

Rodiče k vyhlašování rozsudku nepřišli. Otec Dalibor Maceček ale při minulém jednání, které probíhalo za zavřenými dveřmi, řekl novinářům, že by byl rád, kdyby si mohli dítě vzít zpět. „Našel jsem si práci v Praze, kde pracuji na stavbě,“ řekl. Dodal, že v současné době přespává v práci v karavanu. Kde bydlí jeho partnerka ale nechtěl říct.

Případem se zabývala i kancelář ombudsmana, která zjišťovala, zda sociální odbor frýdecko-místecké radnice, který byl s matkou delší dobu v kontaktu, nepochybil. „Po zhodnocení podnětu, vyjádření pracovníků a prostudování postoupené spisové dokumentace konstatuji, že jsem na straně úřadu neshledal ve věci pochybení,“ informoval před časem veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Cyklistce hrozil stříkačkou, znásilnil ji a okradl. Policie hledá svědky

-

včera 18:24 Ostravští policisté pátrají po muži, který v úterý...

Cizinci, kteří zmlátili číšníka, kvapně opustili hotel už v neděli

-

včera 17:12 Sedm Nizozemců, kteří zmlátili číšníka, bydlelo v...

Policie obvinila 22 lidí v kauze ČKD Praha DIZ, škoda je až 850 miliónů

-

včera 14:39 aktualizováno Policie v úterý obvinila 22 lidí ze...

Soud počtvrté zprostil náměstka ústeckého hejtmana viny za smrtelnou nehodu

-

včera 14:36 Mostecký okresní soud se v úterý počtvrté zabýval...

Cizinec hodil mladíkovi v Rychnově do obličeje láhev, vážně ho zranil

-

včera 14:35 Pětadvacetiletý cizinec napadl v noci na neděli krátce...

Falešné kontrolorky se místo na karmu zaměřily na peněženku, 95letou důchodkyni okradly o deset tisíc

-

včera 14:11 O deset tisíc korun okradly dvě ženy v pondělí 23....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby