Krimi

Kauza vlčího dítěte: Rodiče zproštěni obžaloby

obrazek

Rodiče k vynesení rozsudku ve čtvrtek nedorazili. Snímky je zachycují při minulém soudním jednání.

FOTO: Koláž/Lucie Poštolková, Novinky

24.4.2008 14:11 Částečným vítězstvím skončila pro rodiče Simonu Guzsiovou (24) a Dalibora Macečka (23) kauza syna Dalibora, o kterém všechna média loni na podzim psala jako o vlčím dítěti. Okresní soud ve Frýdku-Místku zprostil rodiče obžaloby z ohrožování výchovy mládeže s tím, že za žalostný stav svého čtyřletého Dalibora nemohou. Státní zástupkyně se ale okamžitě proti verdiktu odvolala, takže případ nyní putuje ke krajskému soudu.

Rodiče i s čtyřletým dítětem objevili policisté koncem léta při táboření v lese nedaleko obce Dobrá. Epileptické dítě v době, kdy bylo rodičům odebráno, neumělo mluvit, vydávalo jen skřeky a dokonce ani neumělo rozkousat stravu. Podle policie chlapec potravu pouze hltal a byl zvyklý jíst ústy z misky jako zvíře.

Nelze říci, že rodiče dítě zanedbávali

Soudce Vladimír Kuchař ale v odůvodnění zprošťujícího rozsudku uvedl, že na bídném stavu malého chlapečka se rodiče nepodíleli natolik, aby šlo jejich jednání hodnotit jako trestný čin nebo přestupek.

Dítě je totiž epileptické, mentálně retardované, má závažnou poruchu sluchu a navíc je po mozkové obrně. „Za to ale rodiče nemohli, nelze říct, že dítě zanedbávali. A i kdyby bylo dítě zanedbané, na jeho zdravotním stavu by to nemohlo nic změnit,“ konstatoval soudce.

S tím ale důrazně nesouhlasí státní zástupkyně. Podle ní je chlapeček nyní v péči dětského domova, kde se jeho stav začal lepšit. „Vývoj jde podstatně kupředu. Už má základní stravovací a hygienické návyky, které při přijetí do dětského domova neměl,“ konstatovala žalobkyně, která si okamžitě podala odvolání.

Otec pracuje v Praze na stavbě

Rodiče k vyhlašování rozsudku nepřišli. Otec Dalibor Maceček ale při minulém jednání, které probíhalo za zavřenými dveřmi, řekl novinářům, že by byl rád, kdyby si mohli dítě vzít zpět. „Našel jsem si práci v Praze, kde pracuji na stavbě,“ řekl. Dodal, že v současné době přespává v práci v karavanu. Kde bydlí jeho partnerka ale nechtěl říct.

Případem se zabývala i kancelář ombudsmana, která zjišťovala, zda sociální odbor frýdecko-místecké radnice, který byl s matkou delší dobu v kontaktu, nepochybil. „Po zhodnocení podnětu, vyjádření pracovníků a prostudování postoupené spisové dokumentace konstatuji, že jsem na straně úřadu neshledal ve věci pochybení,“ informoval před časem veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Mladé ženy využívaly nemocné seniory, po sňatku je obíraly o důchody

-

dnes 13:03 Mladé ženy na jihu Moravy využívaly seniory z...

Za vyloupení herny a znásilnění vlastní dcery dostal muž osm let

-

dnes 12:15 Odpykával si tříletý trest za týrání manželky, ve...

Muž se v Brně pokusil vykrást banku, vyhrožoval bombou

-

dnes 11:42 V centru Brna se ve čtvrtek odpoledne pokoušel lupič...

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva zranění

-

dnes 11:22 Na pražském hlavním nádraží v pátek dopoledne...

Muž z Budějovic vyráběl a rozesílal dětské porno. Měl přes 25 tisíc fotek chlapců

-

dnes 10:42 Policisté viní 27letého muže z Českých Budějovic z...

Hledanou ženu z Prahy 8 vypátrali policisté v Nizozemsku

-

dnes 09:16 Policisté vypátrali hledanou ženu s psychickými...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby