Domácí

Učitelé hrozí stávkou, Liška musí sehnat tři miliardy

obrazek

Ministr školství Ondřej Liška (SZ)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

18.4.2008 19:02 (aktualizováno: 18.4.2008 19:07) Ministr školství Ondřej Liška (SZ) dostal od školských odborů deset pracovních dní na to, aby ve vládě prosadil další finanční prostředky pro školství, zejména na platy učitelů. Odboráři přitom požadují až tři miliardy na navýšení rozpočtu regionálního školství. Nepodaří-li se Liškovi finance získat, chystají sérii protestů. Ty by měly vyvrcholit vícedenní stávkou, kdy by se uzavřely školy.

 „Scénář protestů už je schválen,“ uvedl v pátek šéf odborářů František Dobšík. Je ale otázkou, bude-li Liška na vládní jednání vůbec připraven. Loni 4. prosince, když byl jmenován šéfem resortu, slíbil stávkujícím učitelům, že začne o jejich mzdách jednat okamžitě. Na ministerstvu se však začali problematikou platů zabývat až letos v březnu.

Teprve v zápisu z 11. porady vedení resortu, která se konala 18. března 2008, stojí: „Pan ministr požádal o uskutečnění společného jednání s první náměstkyní Bartoňovou, náměstkem Kitzbergerem, náměstkem Růžičkou, vrchní ředitelkou Matuškovou a ředitelem Finkem k problematice platů učitelů.“ Odpovědnost za jednání nesl vrchní ředitel Liškova kabinetu Roman Hvězda. Platy sráží inflaceLiška v pátek uvedl, že prostor pro řešení situace v letošním roce je. Při jednání ve vládě bude prý argumentovat nejen vysokou inflací a poklesem reálných mezd, ale také srovnáním odměn učitelů se zahraničím.

Podle Dobšíka se kvůli vysoké inflaci propadly reálné mzdy učitelů více, než se očekávalo. „Konečný rozpis prostředků na školy neodpovídá slibovanému 2,8procentnímu růstu, ale je nižší. Pohybuje se kolem 1,5 procenta. Inflace přitom v prvních dvou měsících letošního roku činila 7,5 procenta, v březnu klesla na 7,1 procenta,“ řekl Dobšík s tím, že odbory požadují, aby v příštím roce rostly platy podle výše aktuální inflace. Chtějí, aby se pohybovaly alespoň čtyři procenta nad její mírou.

Marek Přibil, Právo

nahoru

Domácí:

Porucha eskalátorů uzavřela na hodiny stanici metra Bořislavka

-

dnes 05:26 Na 12 hodin uzavřela porucha eskalátorů stanici...

Téměř třetina cest ministra Hermana vedla do Německa

-

včera 20:22 Nejčastějším cílem bývalého ministra kultury Daniela...

Hamáček: Německo neplánuje změny režimu na hranici s ČR

-

včera 19:15 Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim...

Senát schválil novelu, která má urychlit dopravní stavby

-

včera 19:04 Senát ve středu po rozsáhlé debatě schválil poslanecký...

Vytrvalý déšť přidělává práci hasičům

-

včera 16:41 aktualizováno Kvůli vytrvalým dešťům zasahovali zatím...

Podezřelých tendrů ve zdravotnictví bude hodně, naznačuje prověrka ministra

-

včera 16:22 Ministerstvo zdravotnictví obdrželo první informace o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů