Domácí

Čeští vojáci cvičí boj pro jednotky EU

9.4.2008 13:42 VIDEO: Ve vojenském výcvikovém prostoru v Doupovských horách na Karlovarsku cvičí v těchto dnech více než 1300 českých vojáků. V rámci obřího cvičení trénuje spolu s příslušníky 4. brigády rychlého nasazení také více než dvacítka dalších armádních útvarů.

Cvičení se účastní vojáci předurčení pro účast v misích pro Evropskou unii. Ta buduje tzv. Battle Groups. Očekává se, že tyto síly budou schopné operovat kdekoli na světě v okruhu 6000 kilometrů od Bruselu, vyjma Arktidy.

Česká armáda připravuje vojáky do těchto sil společně se Slovenskem, o čemž v roce 2005 rozhodli podpisem smlouvy ministři obrany obou zemí. Společná česko-slovenská jednotka má být pro potřeby Evropské unie připravena ve druhé polovině příštího roku. Jádro jednotky, které budou velet Češi, vytvoří výsadkáři z Chrudimi a členové jednotky rychlého nasazení z Žatce.

Vojáci při cvičení v Doupovských horách. Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Předcházející výcvik v zasazení skupin z vrtulníku pomocí slaňování byl skvělým koncertem chrudimských výsadkářů a ukázka z výcviku ostřelovačů patřila k pomyslné třešničce na dortu ve výcviku jednotky určené pro EU,“ řekl mluvčí armády Miroslav Šindelář.

V současné době se na Doupově připravují pouze čeští vojáci. Příslušníci Ozbrojených sil Slovenské republiky se do přípravy společné jednotky zapojí až v další fázi. Cvičení na Doupově potrvá do pátku 11. dubna 2008.

Vojáci při cvičení v Doupovských horách. Foto: Ministerstvo obrany ČR.

pno, Novinky

nahoru

Domácí:

Vnitro neví, co policie potřebuje, tvrdí NKÚ. Na investice chybí přes 11 miliard

-

dnes 08:14 Ministerstvo vnitra neurčilo potřeby policie, což...

Lidé si několika akcemi připomenou šest let od úmrtí Václava Havla

-

dnes 06:14 Lidé si v pondělí na několika akcích připomenou...

Průzkum: V prvním kole volby prezidenta by vedl Zeman

-

včera 20:24 V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla...

Hilšer: Babišem bych se ovládat nenechal

-

včera 19:54 Video: Na Hrad se nebojím, Andrejem Babišem bych se...

Nabouraná auta, uvízlé autobusy: V Čechách po silném sněžení hrozí náledí

-

včera 17:43 Video: aktualizováno Silné sněžení zasáhlo v neděli...

Bývalý rebel ČSSD Tejc jde do Babišovy vlády. Jako náměstek Pelikána

-

včera 17:07 Bývalý sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc se...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby