Domácí

Čeští vojáci cvičí boj pro jednotky EU

9.4.2008 13:42 VIDEO: Ve vojenském výcvikovém prostoru v Doupovských horách na Karlovarsku cvičí v těchto dnech více než 1300 českých vojáků. V rámci obřího cvičení trénuje spolu s příslušníky 4. brigády rychlého nasazení také více než dvacítka dalších armádních útvarů.

Cvičení se účastní vojáci předurčení pro účast v misích pro Evropskou unii. Ta buduje tzv. Battle Groups. Očekává se, že tyto síly budou schopné operovat kdekoli na světě v okruhu 6000 kilometrů od Bruselu, vyjma Arktidy.

Česká armáda připravuje vojáky do těchto sil společně se Slovenskem, o čemž v roce 2005 rozhodli podpisem smlouvy ministři obrany obou zemí. Společná česko-slovenská jednotka má být pro potřeby Evropské unie připravena ve druhé polovině příštího roku. Jádro jednotky, které budou velet Češi, vytvoří výsadkáři z Chrudimi a členové jednotky rychlého nasazení z Žatce.

Vojáci při cvičení v Doupovských horách. Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Předcházející výcvik v zasazení skupin z vrtulníku pomocí slaňování byl skvělým koncertem chrudimských výsadkářů a ukázka z výcviku ostřelovačů patřila k pomyslné třešničce na dortu ve výcviku jednotky určené pro EU,“ řekl mluvčí armády Miroslav Šindelář.

V současné době se na Doupově připravují pouze čeští vojáci. Příslušníci Ozbrojených sil Slovenské republiky se do přípravy společné jednotky zapojí až v další fázi. Cvičení na Doupově potrvá do pátku 11. dubna 2008.

Vojáci při cvičení v Doupovských horách. Foto: Ministerstvo obrany ČR.

pno, Novinky

nahoru

Domácí:

Že není kudy projet? To proto, že tak intenzivně stavíme, brání se Ťok kritice

-

dnes 15:32 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) si v pondělí na...

Přes 20 tisíc lidí v Praze bude ve středu bez vody

-

dnes 11:45 Část Prahy včetně několika obcí za hranicí metropole...

Ministry obětované na oltář vlády s ČSSD chce Babiš udržet ve státní správě

-

dnes 11:15 Ministři za hnutí ANO, kteří budou muset uvolnit v...

Z dětského domova pryč v patnácti? Děti skončí na ulici, varuje sdružení

-

dnes 09:43 Děti v ústavní péči mají dovršením patnácti let šanci...

Filip: Nechci připustit, aby KSČM byla nostalgická

-

dnes 08:40 V sobotu si KSČM zvolila nové vedení. Do čela strany...

Ochlazení i bouřky. Počasí v tomto týdnu bude aprílové

-

dnes 08:04 Počasí přepisující v posledních dnech teplotní rekordy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby