Zahraniční

Mugabe chce obhájit prezidentské křeslo v druhém kole voleb

obrazek

Zimbabwský prezident Robert Mugabe

FOTO: Mike Hutchings/Files, Reuters

4.4.2008 19:48 Vedení zimbabwského vládnoucího Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF) prezidenta Roberta Mugabeho v pátek oznámilo, že se jeho kandidát znovu postaví v prezidentské volbě proti opozičnímu kandidátovi Morganu Tsvangiraimu.

Strana také napadne výsledky parlamentních voleb v 16 volebních okrscích, což by mohlo zvrátit vítězství opozice a ta by mohla přijít o potvrzenou většinu v parlamentu.

Obojí volby se v Zimbabwe uskutečnily minulou sobotu. Vyhlašování výsledků se vleklo, volební komise nakonec oznámila jen výsledky parlamentních voleb, v němž zvítězilo Tsvangiraiho Hnutí za demokratickou změnu. Žádné oficiální výsledky prezidentské volby nejsou k dispozici, ačkoliv má ústřední komise ze zákona povinnost je oznámit do šesti dnů po volbě.

K volbám v Zimbabwe čtěte:
Opozice tvrdí, že vyhrála volby, Mugabe ji varuje
Vyhlašování volebních výsledků se protahuje
Parlamentní volby v Zimbabwe vyhrála opozice

Opozice tvrdí, že nadpoloviční většinu hlasů získal Tsvangirai. Po Mugabem proto požaduje odstoupení. Volební komise i zahraniční pozorovatelé ale uvádějí, že většinu zřejmě nezískal žádný ze tří kandidátů.

Vinou Mugabeho politiky třetina obyvatel Zimbabwe závisí na humanitární pomoci ze zahraničí. Další třetina utekla do zahraničí, ať už z ekonomických nebo politických důvodů. Bez práce je 80 procent lidí. Předpokládaná délka života klesla ze 60 na 35 let. Nedostatek potravin, léků, vody, elektrické energie i pohonných hmot je v zemi už chronický.
Hospodářská situace v zemi se začala prudce zhoršovat před několika lety právě potom, co Mugabe mnohdy násilím vyvlastnil farmy bílých Zimbabwanů a dal je svým bývalým spolubojovníkům, příbuzným či přátelům - pole, která kdysi plodila i na vývoz, jsou dnes zaplevelená. Rovněž důlní koncese, stavební kontrakty a licence na provoz dopravy rozdělil mezi vojenské velitele, funkcionáře své strany a loajální podnikatele.
Dokladem katastrofální ekonomické situace je i nová bankovka, kterou v pátek vydaly úřady. Má hodnotu 50 miliónů zimbabwských dolarů a na černém trhu odpovídá ceně zhruba jednoho dolaru amerického, tedy necelých 16 Kč.

rei, Novinky, ČTK, CNN

nahoru

Zahraniční:

Kostariku postihlo silné zemětřesení

-

dnes 07:02 Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti...

Další spor o loď plnou migrantů. Nechtějí ji na Maltě ani v Itálii

-

včera 21:38 Malta odmítla vpustit do přístavu loď italské lodní...

Tragédii v Janově mohlo způsobit prasknutí ocelového nosného lana na mostě

-

včera 19:02 Video: Za „hodnověrnou pracovní hypotézu” označil...

Čína cvičí útok na USA, varuje Pentagon

-

včera 18:49 Čínská lidová armáda nacvičuje útoky na cíle Spojených...

Po pádu mostu volali zoufalí lidé z tunelu, policistům chyběly informace

-

včera 18:25 Video: Záznamy z tísňové linky janovské policie, kam...

V Janově odtáhli z mostu auta a odstranili trosky z řeky

-

včera 15:54 Video: Hrozbu, že by italský Janov v případě prudkých...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů