Zahraniční

Unesený Izraelec Gilad Šalit je naživu, tvrdí vůdce Hamásu

31.3.2008 10:56 Exilový šéf palestinského radikálního islamistického hnutí Hamás Chálid Mišal v rozhovoru pro britskou televizi Sky News řekl, že izraelský voják Gilad Šalit, unesený palestinskými radikály v roce 2006, je stále naživu a dostává se mu dobrého zacházení. Předsedu palestinské správy Mahmúda Abbáse vyzval, aby přijel do Gazy k přímému jednání o situaci na palestinských územích.

"Gilad je stále naživu a my s ním zacházíme dobře, zatímco Izraelci zacházejí špatně s našimi vězni, a celý svět to ví," řekl Mišal v britské televizi, aniž by však tvrzení o Šalitově přežití podložil důkazy.

Desátníka Gilada Šalita unesla koncem června 2006 z vojenské základny na izraelském území u hranice s pásmem Gazy skupina palestinských ozbrojenců. V dubnu Hamás předal Izraeli přes egyptské zprostředkovatele seznam 450 vězňů, jejichž propuštění z izraelských trestnic požaduje za Šalitovo osvobození. Izrael to ale odmítl s poukazem na to, že věznění Palestinci "mají na rukou krev" - to znamená, že se přímo podíleli na útocích, při nichž byli zabiti Izraelci -, a nemohou být proto propuštěni z vězení.

Nejvlivnější z vůdců Hamásu v pásmu Gazy Mahmúd Zahar ovšem nedávno prohlásil, že Šalit nebude osvobozen, dokud Izrael nepřistoupí na všechny podmínky Hamásu.

Mišal vyzval Abbáse k přímému jednání s Hamásem

"Zveme Mahmúda Abbáse do Gazy k přímým a bezpodmínečným jednáním, abychom společně hledali řešení problémů v Gaze a na západním břehu Jordánu," citovala Mišala agentura AFP.

Cílem těchto diskusí by podle Mišala, žijícího v exilu v Damašku, mělo být "znovu nalézt naši palestinskou jednotu, najít příčinu našich problémů a vyřešit problém bezpečnosti".

Hamás se loni v červnu po krátkém ozbrojeném boji zmocnil kontroly nad pásmem Gazy, odkud vyhnal bezpečnostní síly loajální prezidentu Abbásovi. Ten následně rozpustil vládu, v níž Hamás dominoval.

Izrael reagoval hospodářskou blokádou pásma, kterou chce navíc přinutit Hamas zastavit ostřelování svého území. Situace, kdy má Abbás pod kontrolou jen část palestinského území, komplikuje i obnovená izraelsko-palestinská mírová jednání.

Palestinská organizace Hamás

vznikla ve druhé polovině 80. let v pásmu Gazy mezi islamisty ovlivněnými egyptským fundamentalistickým hnutím Muslimské bratrstvo. Důrazem na sociální a zdravotní sféru a školství si hnutí získalo velký respekt mezi řadovými Palestinci. Hamás totiž v mnohém suploval izraelskou okupační moc a od poloviny 90. let i zkorumpovanou palestinskou samosprávu.

 

Ve světě je ale Hamás znám především kvůli svým ozbrojeným protiizraelským aktivitám, zejména sebevražedným teroristickým útokům, při nichž již zahynuly stovky Izraelců, v drtivé většině civilistů včetně dětí.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Jsme na hranici svých kapacit, hlásí německé věznice

-

dnes 12:29 Zaplněnost či přeplněnost hlásí věznice ve všech 16...

Aktivisté se v Německu porvali s policií, aby zabránili deportaci Syřana

-

dnes 11:41 Asi 60 lidí protestovalo, a to i násilně, v německém...

Turecký kamión se na Slovensku převrátil na dům, v němž spali rodiče s kojencem

-

dnes 11:19 V obci Turček v okrese Turčianské Teplice sjel ve...

Jednoho z tvůrců novičoku srazilo na jihu Ruska auto

-

dnes 11:16 V Anapě na jihu Ruska srazilo auto jednoho z chemiků,...

Policejní vůz se na Slovensku čelně srazil s autobusem, jeden mrtvý

-

dnes 10:43 Tragická nehoda se stala ve středu ráno ve slovenském...

Soud potrestal indického guru za znásilnění 16leté dívky doživotím

-

dnes 10:10 aktualizováno Indický soud uznal ve středu duchovního...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby