Ekonomika

Slovensko možná dostihne Česko za sedm let

31.3.2008 10:30 Slovensko se v posledních letech dere silným tempem kupředu a začíná tak stíhat Českou republiku. Silný růst ekonomiky umožní Slovensku dostihnout úroveň Česka možná za sedm let, Německa za deset. Maďarsko bylo Slováky již předstiženo. Jak píše slovenský deník Pravda, životní úroveň Slováků je stále o třetinu nižší než průměr Evropské unie. To potvrzují i ekonomičtí analytici.

„V roce 2002 bylo Slovensko na 55 procentech průměrné vyspělosti Evropské unie. ČR pak na 71 procentech. Letos je to pro Slovensko 70 procent a my jsme na 82 procentech, používám-li indikátor HDP na hlavu,“ řekl Novinkám analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Slovenská ekonomika loni rostla nejrychleji ze všech zemí Evropy. Letos by se kvalita života Slováků měla přiblížit k jednomu ze starých členů Evropské unie - k Portugalsku. Před Slováky zůstávají Slovinci, Estonci, ale také Malta a Kypr.

Propast a zaostávání Slovenska proti průměrné životní úrovni ve vyspělé Evropě, ale také ve srovnání s Českou republikou, pomáhá překlenout rostoucí ekonomika. „Dynamikou ekonomiky vede Slovensko před ČR. Tamní růst HDP podpořený liberálními reformami zařadil zemi mezi nejdynamičtější státy světa,“ dodal Michl.

Kolem roku 2015 Česko možná Slováci doženou

"Přibližně 90 procent české úrovně by mohli Slováci dosáhnout kolem roku 2015," domnívá se analytik ING Bank Eduard Hagara. To potvrzuje i analytik Komerční banky Miroslav Frayer, podle jehož mínění by se Slováci mohli české úrovni přiblížit v letech 2015 až 2020.

„Hlavním tahounem tamní ekonomiky je beze sporu Bratislava a přilehlé regiony. Směrem na východ pak výkonnost klesá a rozdíly se stupňují,“ řekl Frayer Novinkám. Podle něj je podobná situace i v ČR. Rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony jsou dost propastné.

Ivan Vilček (Bratislava), Tomáš Holý, Novinky, Právo

nahoru

Ekonomika:

Integrace uprchlíků se daří, pochvaluje si německý úřad práce

-

dnes 13:34 Začlenění uprchlíků na německý trh práce se daří. Práci...

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...

Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

-

včera 21:58 Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních...

Kapsch kvůli mýtu podal trestní oznámení na člena komise ÚOHS

-

včera 16:45 Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta...

Analytik zpochybnil, že má Tesla na odkup svých akcií. Ty pokračují v pádu

-

včera 16:13 Akcie Tesly, americké automobilky zaměřené na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů